ПОКЛАЊАЈУ СТАН ЗА МИРНУ СТАРОСТ: Епидемија короне повећала неизвесност међу старијима и кад је реч о наслеђивању имовине
БРОЈ закључених уговора о доживотном издржавању пред нотарима расте у последње време, а посебно од почетка пандемије короне, каже Сава Дедајић, члан Извршног одбора Јавнобележничке коморе Србије. Ипак, колико се укупно таквих уговора склопи годишње нико не зна, јер не постоји посебан регистар, баш као што се не зна ни који проценат их се раскине или поништи.
- Вероватно је пандемија допринела порасту, јер људи осећају неизвесност и посежу за овим уговором како би за живота решили питање своје имовине. То је за њих опција да оставе наследство ономе ко их заиста издржава и помаже им - објашњава Дедајић.
По њему, предност је у томе што он са приличном извесношћу гарантује ономе ко има неку имовину да може да је да ономе ко заиста брине о њему, било да је то дете, други сродник или чак несродник који га пази:
- Особи је важно да његов наследник, кад умре, постане неко ко је, можемо тако да кажемо, по њему то и заслужио. Тако човек обезбеђује себи за живота бригу и негу, с обзиром на немоћ, старост и болест, да не буде сам у таквим животним ситуацијама. Када се остави имовина особи која је издржавала, ни нужни наследници не могу да оборе тај уговор и траже нужни део.
Међутим, овакви "папири" обично ремете породичне односе, па они који би требало да наследе некретнине или покретности, остају без наследства. Зато често покушавају у судском спору да побију те уговоре. Најчешћи аргументи су им да прималац издржавања није био способан за расуђивање, да није могао да закључи такав уговор, да су уговори фиктивни, да није било стварног издржавања, већ је мотив био само да се наследници искључе...
- Тешко је побити уговор о доживотном издржавању ако је уредно оверен, раније пред судом, а сад пред јавним бележником - тврди Дедајић. - И док је суд оверавао ове уговоре, то није била обична овера потписа, већ је судија морао да прочита уговор обема странама и стави клаузулу да је прочитао и поучио странке о последицама. Откад су јавни бележници преузели те надлежности, нотар спроводи исту процедуру: чита уговор, поучава стране о консеквенцама, утврђује пословну способност и у много случајева тражи налаз вештака неуропсихијатријске струке. Баш зато је ове уговоре тешко оборити. Уз то, сам закон искључује права наследника и нужних наследника на ту имовину.
Адвокат Петар Стојков каже да, иако тешко рушљив, овај уговор ипак није немогуће оборити, било из формалних разлога (нпр. ако није добро утврђено шта је предмет уговора), било из разлога формалне природе (ако прималац тврди да давалац издржавања није испунио обавезе, попут куповине одеће, обуће, хране, или вођења код доктора и прављења друштва).
- Дешава се и да давалац све то испуни, али онда не сахрани примаоца по месним обичајима и не одржи му, рецимо, шестомесечни или годишњи помен, а то је наведено као уговорна обавеза, па рођаци туже и обарају уговор - каже Стојков. - Дешава се и да га обарају ако не садржи елемент алеаторности (неизвесности), односно, ако је извесно да ће због тешке болести прималац убрзо умрети, па није испуњен циљ уговора: да му давалац пружи бригу и пажњу.
Зато у таквим ситуацијама, када су примаоци издржавања у поодмаклим фазама болести, а желе конкретним особама да оставе имовину у замену за негу, адвокат Ненад Васић препоручује друге врсте уговора, попут оног о поклону и слично, али уз клаузулу обавезне неге до смрти. Васић даје још неколико савета да би уговори били теже обориви. Рецимо, уколико прималац и давалац немају новца да плате вештачење, користиће им и налаз лекара из Дома здравља у коме се констатује да је прималац у моменту потписивања способан за закључивање правних послова и добро оријентисан.
- Да би се избегли неспоразуми око тога да ли су услови уговора испуњени, није лоше да прималац с времена на време потпише изјаву којом то потврђује. Добро је и унети што више конкретних обавеза у уговор. Рецимо, да се давалац обавезује на обезбеђивање једног куваног оброка дневно. Имао сам ситуацију да се прималац жалио јер му је давалац куповао само хлеб и млеко, никад ништа кувано. Било би добро и да се уговорне стране сагласе, када давалац више не може да брине о примаоцу због изузетно лошег здравственог стања, под којим условима ће овај бити смештен у дом. Нпр. да соба не буде са више од два-три кревета. Тако се примаоци штите да не буду у неусловним домовима. Добро је прецизирати и покретне ствари, а не само непокретности, које спадају у имовину која остаје даваоцу издржавања - каже Васић.
Будући да код нас не постоји регистар ових уговора, није лоше инсистирати да се склапање уговора заведе као забележба на непокретности у земљишним књигама. Када тога нема, дешава се, потврђују нам и Стојков и Васић, да примаоци склопе по два или три таква уговора, па кад умру настане спор међу даваоцима издржавања око имовине.
Уговор о доживотном издржавању може се раскинути и ако оштећени наследник, најчешће друго дете, успе да докаже да је намера уговарача била да се изигра закон и да се он остави без нужног дела.
НАКНАДА ШТЕТЕ
ПОНЕКАД примаоци издржавања желе из разних разлога да раскину уговор, па месецима одбијају контакт са даваоцем, не би ли се на крају стекли услови да покрену раскид пред судом. Како Васић каже, у 95 одсто случајева суд такве уговоре раскида, а даваоци онда потражују накнаду штете.
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"
ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.
11. 01. 2025. у 15:28
Коментари (0)