ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ТИТО НИ НА НЕБУ НИ НА ЗЕМЉИ: Дневник Јосипа Броза писан од 2. новембра 1950. до 18. фебруара 1951. године
ДНЕВНИЦИ су нарочита врста литературе, у највећем броју случајева читаоцима је то близак, за њих изазован жанр, чак и онда када су остали иза неког потпуног анонимуса.
Они се по много чему отимају стандардним квалификацијама књижевног вредновања већ и због тога што су изворни, документовани снимак, нека врста филмског кадра замрзнутог у времену. У тај кадар се накнадно не интервенише, то је кадар који се по логици данас тако распрострањеног ,,фотошопирања“ не може преправљати, поготово не улепшавати.
У ред значајних записа несумњиво припада и дневник Јосипа Броза Тита писан на прелому 1950. и 1951. године, у време када је на врхунцу био сукоб између Југославије и СССР-а, покренут Резолуцијом Информбироа 1948. године.
Уколико су у дневничко штиво уткани детаљи у којима се препознају одблесци времена, назиру црте људских карактера, испољавају обриси не само психолошких стања аутора него и колектива којим је окружен, утолико боље.
Дневници у себи носе посебну драж и зато што пред читаоцем откривају делиће животне свакодневице писца, тренутке испуњене дубоким драматским набојем, преплетене са пасажима који сведоче како се у свакој, ма колико тешкој ситуацији, свесно и несвесно траже и проналазе тренуци одушка, растерећења од оволиког или оноликог, па и највећег притиска.
ЈАСНО је да ће неки дневнички записи поготово привући пажњу уколико су изашли испод пера неке познате личности, знане макар у ужим, локалним оквирима, а поготово ако је реч о личности знаменитој у планетарним размерама.
Привлачност дневника нараста још више уколико је аутор оставио дубок траг у историји, а његови записи бацају ново, додатно, лично светло, на историјске догађаје у којима је аутор нештедимице учествовао и неспоредно их обликовао.
Утолико је већи значај и вредност овог Титовог дневника из бурних година Коминформа, ових записа насталих пре пуних седамдесет година. Због обима тог више него драгоценог текста који објављујемо у овом Историјском додатку били смо, разумљиво, принуђени да извршимо нека скраћивања, чиме ни у ком смислу није нарушена изворност и аутентичност Титовог дневника. Да би се сачувала његова потпуна оригиналност, дневник се штампа онако како је написан, без правописних и граматичких интервенција.
У фуснотама и угластим заградама дата су само минимална објашњења, која читаоцу омогућују потпуније разумевање једног од највреднијих докумената целокупне Титове заоставштине.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)