ПОМОЋ РОДИТЕЉИМА ЗА ВИШЕ БЕБА: Председник Вучић најавио значајне промене у популационој политици и стимулацију будућим мамама и татама
У наредних десет дана биће позната целовита и свеобухватна подршка политици рађања деце у Србији, најавио је председник Александар Вучић на инстаграм-налогу "будућностсрбијеав".
- Желим да обавестим грађане да ћемо у наредних десет дана изаћи са целовитом и свеобухватном подршком политици рађања деце у нашој Србији - написао је Вучић, и поручио да "све што радимо нема никаквог смисла уколико не буде оних који све то могу да сачувају и унапреде у будућности". - Ово што сам написао биће велика вест, због значајног увећања давања од стране државе свим женама које се одлуче да роде децу.
Председник је летос изјавио како је добио предлоге од министра за бригу о породици и демографији Ратка Дмитровића да се крене са изменама Закона о финансијској подршци породицама са децом. Како је тада навео, износи које држава исплаћује за децу и рађање били би значајно увећани, не само за прво, већ за свако дете. Вучићев предлог био је да се давања за свако рођено дете повећају на 5.000 евра.
Да је паровима који се одлучују за стварање породице више него потребна помоћ и материјална стабилност јасно је показала прошла година. Тада је, према подацима Републичког завода за статистику, забележен рекордно негативан природни прираштај, између осталог и због вируса корона. У Србији је први пут рођено мање од 62.000 беба, док смо истовремено имали повећану смртност од око 115.000 људи (уобичајени годишњи просек креће се 102.000 - 103.000). Највише новорођенчади било је у Београдском региону (17.236), а најмање у јужној и источној Србији (11.657)
Вредност природног прираштаја била је у минусу за 53.000 душа, што "преведено" са језика бројки значи да је наша земља изгубила град величине Ужица, Шапца или Руме. Демографи упозоравају да се у овој години може очекивати и већи пад као директна последица короне, али, исто тако, после пандемије могућ је и демографски "бум". Нешто слично нам се већ десило после бомбардовања 1999. године, када смо имали пад броја рођених, да би 2000. и 2001. године број беба скочио.
Неке од измена прописа везаних за популациону политику већ су се десиле летос, када су посланици усвојили допуне Закона о финансијској подршци породицама. Тако, мајке које су родиле децу са инвалидитетом сада имају право на накнаду зараде, али и новац за туђу негу и помоћ, и не морају да се одлуче за једно од та два као раније. Наиме, Уставни суд је претходну законску одредбу оценио као неуставну, а у недељу је истекао рок за подношење захтева да се овим мамама врати ретроактивно разлика између онога што су добијале и што је требало да приме.
Летошњим законским изменама загарантована је и минимална накнада породиљама током прва три месеца бебиног живота, као и она која се тиче изједначавања права пољопривредних осигураница са осталим мамама. Маме сада очекују гарантовану накнаду породиљама бар у висини републичког минималца и током периода неге детета, смањење броја месеци који улазе у обрачун накнада са 18 на 12, постизање равноправног положаја породиља које самостално обављају делатности, препознавање породица које имају више од четворо деце...
РОДИТЕЉСКИ ДОДАТАК
РОДИТЕЉСКИ додатак од 100.000 динара за прво дете држава исплаћује једнократно. Накнада за друго од 240.000 динара исплаћује се у 24 месечне рате, а за треће и четврто у 120 рата и износи 1,4, односно 2,1 милион динара.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (2)