ВЕЛИКИ РЕЗУЛТАТИ НАШИХ ЛЕКАРА ПРИЗНАТИ У СВЕТУ: Више од 350 стручњака на конгресу кардиоваскуларне хирургије
У БЕОГРАДУ данас почиње девети тродневни конгрес Удружења кардиоваскуларних хирурга Србије, а своја знања и искуства у лечењу кардиоваксуларних болести размениће више од 350 кардио и васкуларних хирурга и стручњака из других области медицине из Србије, али и региона и Европе.
Најављујући скуп у Београду, министар здравља Златибор Лончар истакао је да конгрес ове године окупио најистакнутије стручњаке из неколико важних области медицне из земље и иностранства и да обрађује најважније теме из кардијалне и васкуларне хирургије, али и анестезиологије и перфузије.
Такође, током конгреса биће одржан низ радионица које, како је навео, обрађују њачешћа и најкомпликованија стања у кардиоваскуларној хирургији и анестезији.
- Значају конгреса доприноси и учесталост и неопходност васкуларних и других оперативних захвата ковид пацијената, а драгоцено и сложено искуство лекара и чланова Удружења из ковид болнице Батајница и другоих лекара који изводе овакве операције додатно доприноси актуелности и престижу конгреса- рекао је Лончар на прес конференцији поводом одржавања конгреса и обележавања јубилеја 20 година од оснивања Удружења кардиоваскуларих хирурга Србије.
Министар је изразио уверење да ће конгрес омогућити боље међусобно повезивање и сарадњу стручњака из земаља региона, али и шире.
- Као специјализант нисам имао прилике да користимо овакве радионице што значи да млади лекари и специјализанти могу да пре него што уђу у салу да се најприближније упознају како изгледају крвни судови, инструменти, материјал са којим се ради и како треба да се ради и да много тога науче пре него што добију прилику да оперишу' - нагласио је Лончар.
Истакао је да велики број кардиоваскуларних пацијената из региона, али и из земаља ЕУ долази да се оперише у Србији и да то, како каже, доказује квалитет и какав резултат постижу наши стручњаци из кардиоваскуларне хирургије.
- То говори о њиховом раду у претходних 20 година, сигуран сам да ће бити понос српске медицине и у будућим генерација,а, воде рачуна о млађим генерацијама и труде се да пренедсу знање, улажу у младе који ће да лече будуће генерације - рекао је Лончар.
Декан Медицинског факултета Универзитета у Београду и директор Клинике за васкуларну и ендоваскуларну хирургију КЦС Лазар Давидовић рекао је да је организација конгреса подвиг јер се одржава у околностима пандемије вируса корона.
Навео је да је последњих година повећано интересовање лекара за специјазације за кардио и васкуларну хирургију, као и да тој клиници не недостаје лекарски кадар и да су у последњих неколико година по убрзаној процедури запослили четири хирурга.
- Захваљујући политици запошљавања коју последњих година спроводи Министарство здравља примајући у радни однос најбоље дипломиране лекаре у генерацији спречава се не само одлив кадрова,н его омоигућава да у нашим установама остану најбољи. На нашој клиници су на тај начин примљења четири доктора у последњих неколико година - рекао је Давидовић.
Изразио је уверење да ће младе лекаре у нашој земљи задржати и чињеница да ће радити у много бољим условима него старије генерације.
- Зграда Клиничког центра Србије се убрзано завршава и наше младе колеге ће имати прилику да раде у много бољим условима него, рецимо, моја генерација која је 1977.године упсиала Медицински факултет. Верујем да ће им то бити мотив да остану у Србији - навео је Давидовић.
Додао је да је у прошлој години број оперативних захвата редукован, али да је за разлику од неких других области медицине, смањен за свега 30 одсто.
- То је зато што поред хитних, постоји и велики број неодложних болесника чије је стање такво да пролонгирање операције значи да ће пацијент изгубити ногу или преминути - рекао је Давидовић.
Генерални секретар Удружења кардиоваскуларних хирурга Србије Игор Кончар рекао је да ће током три дана стручњаци из Србије и иностранства одржати предавања о раxзличитим кардиоваскуларним обољењима, а биће представљени резултати прикупљени из наших болница о ампутацијама ексремитета, обољенима аорте, коронарним болестима.
- Савремена едукација обавезује да хирург прође практични део на моделима и симулаторима. Када је реч о отвореним операцијама, постоије силиконски 3Д модели који су веома реалнисе , а за минималне инвазивне процедуре постоје компјутерски симулатори на којима доктори уче основне кораке пре него што уђу у салу.
Лончар је казао да се из године у годину региструје све већи број оболелих од кардиоваскуларних болести, а да су главни узрочници су пушење, стрес и друге болести.
БОНУС ВИДЕО:
НАШИ ХЕРОЈИ: Интервју са докторком из ковид амбуланте
Препоручујемо
ШАБАЧКИ ЛЕКАРИ ПРОСЛАВИЛИ СВЕТЕ ВРАЧЕВЕ: Добили благослов од владике Лаврентија
14. 11. 2021. у 15:19
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)