ДОКТОР РАДМИЛО ЈАНКОВИЋ: Стиче се утисак благог олакшања, али нема разлога за оптимизам
ЗАМЕНИК директора Универзитетског клиничког центра у Нишу професор Радмило Јанковић каже за РТС да се стиче утисак благог олакшања, али да је далеко од тога да има било каквог разлога за оптимизам.
Не верујем да ће бројеви пасти до те мере да ће опуштање бити могуће, поручује Јанковић.
Доктор Радмило Јанковић истиче да су тренутно 254 пацијента интубирана и стављена на респиратор, који не дишу својим снагама, али да је број пацијената у јединицама интензивне неге вишеструко већи, вероватно негде око 1.000.
- Највећи број наших тешких пацијената је на неинванзивним видовима вентилације, таква је ситуација у Нишу. Стиче се утисак благог олакшања, то је далеко од тога да је било какав разлог за оптимизам. Налазимо се у зимском периоду, вирус се преноси капљичним путем, није реално очекивати неко драстично олакшање ситуације - каже Јанковић.
Навео је да смо прошле године имали након Нове године једно олакшање и да је трећи пик имао изглед двогрбе камиле, као и да смо још један удар имали крајем фебруара и онда је март заиста био драматичан.
- Мислим да је реално очекивати да ћемо и током ове зиме имати такву ситуацију. Не верујем да ће бројеви пасти до те мере да ће опуштање бити могуће, ја напротив мислим да би можда неки мирнији период који нам можда следи, реално је очекивати наредне две до три недеље, требало искористити за неку бољу стратегију - поручује Јанковић.
"Вакцинација у скромном обиму"
Истиче да је у медицини увек основни принцип да је боље спречити него лечити, а да је једина могућност да спречимо ово што нам се дешава да превенирамо, а једина мера коју савремена медицина познаје је вакцинација.
- То је код нас у једном скромном обиму и задржава се, нажалост, на тим бројевима, они нису већи од 44 процената укупне популације - каже Јанковић.
Указао је да је важно да гледамо укупну популацију, јер смо видели да се вирус убрзано шири и међу школском децом, која су била највећи извор заразе.
- Учинило се у неком тренутку, можда опет превише оптимизма, да ће ковид пропуснице довести до експлозије вакцинације међу млађима, то се, нажалост, није десило и нисам превелики оптимиста да ту можемо постићи велике бројке - наводи Јанковић.
"Талас запљуснуо недовољно вакцинисане земље Западне Европе"
Истиче да када погледамо Европу видимо да је један тежак талас запљуснуо недовољно вакцинисане земље Западне Европе.
Наглашава да смо ми на време кренули са бустер дозом. Указао је да нас је нови талас ударио већ крајем лета и тада је у болницама завршавао не мали број људи који су се вакцинисали.
- То је некако био подрстек да се о томе размишља и онда смо врло брзо донели одлуку о трећој, бустер дози, па смо наредну одлуку донели да се скрати период примања, што је била јако добра одлука - сматра Јанковић.
Истиче да су грађанима скренули пажњу да би код неких вакцина које нису биле довољно ефикасне било добро променити вакцину. "Мислим да нас је доста људи послушало и да је то доста спасило људи", додаје он.
На питање да ли је сада стратегија примање треће дозе и могуће увођење 24-часовних ковид попусница, Јанковић каже да теоретски јесте, али да је то мера која изискује један друштвени консезус који, нажалост, изостаје код нас.
"Имали смо тешке месеце и даље се морамо суочити са тешким заблудама"
- Стратегија је свакако најбоља да имамо повећану вакцинацију, мислим да је она тешко достижна. Заштитићемо велики део становништва трећом, бустер дозом. То се није десило у Западној Европи и они су на граници једне фрустрације - поручује Јанковић.
Истиче да су у тим земљама закаснили са примањем бустер дозе, да смо ми ту брже реаговали, али да смо имали тешке месеце и да се и даље морамо суочити са тешким заблудама.
Напомиње да је ова ситуација највише фрустрирајућа за здравствене раднике који скоро две године раде у заиста измењеним условима рада.
- Здравстени систем и здравствени радници су били практично најјача карика читавог овог ланца неповољног који нам се дешавао. Хоспитализовали смо заиста велики број пацијената, давали терапију најмодернију, све оно што је изашло са довољно доказа да може помоћи. Све је то много скупље него да смо имали већи обим вакцинације, сигурно бисмо имали бољу ситуацију- наводи Јанковић.
За крај поновио је да се може десити да вакцинисана особа преноси вирус, али неколико десетина пута мање него невакцинисана.
- Нажалост, нама се у болницама сада налази највише пацијената који су невакцинисани и доста је младих особа које су изгубиле животе у овом таласу управо невакцинисаних - закључио је Јанковић.
(РТС)
БОНУС ВИДЕО:
НАШИ ХЕРОЈИ: Интервју са докторком из ковид амбуланте
Препоручујемо
ПОЛА ЗА ВАКЦИНЕ, ПОЛА ПРОТИВ: Истраживање Кровне организације младих о имунизацији
17. 11. 2021. у 15:49
КО МОЖЕ ДА ИЗДА СЕРТИФИКАТ ЗА АНТИТЕЛА: Важна информација за грађане Србије
17. 11. 2021. у 15:41
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)