НОВЕ ВАРИЈАНТЕ СВЕ ЗАРАЗНИЈЕ Др Јовановић о мутацији из Француске: На суседне земље шири се за три месеца

Биљана Ристивојевић

17. 11. 2021. у 13:42

НОВИ сој ковида 19 који се појавио у Француској садржи промене које стручњацима наговештавају да би могао да постане забрињавајућ као делта и друге познатије варијанте коронавируса.

НОВЕ ВАРИЈАНТЕ СВЕ ЗАРАЗНИЈЕ Др Јовановић о мутацији из Француске: На суседне земље шири се за три месеца

Фото: С. Б.

Експерти зато пажљиво прате ту мутацију, која би, ако не буде „угушена“, за до три месеца могла да стигне и у Србију.

Нови сој корона вируса назван је Б.1.640 и има изражене промене у протеину шиљака. Наводно му недостаје део протеина шиљака који вирус обично користи за улазак у људске ћелије и ширење инфекције кроз тело. Разликује се од ранијих варијанти, због чега је научницима требало времена да га открију. Нејасно је да ли је више или мање заразан.

Тим сојем заражене су укупно 24 особе, од којих осамнаесторо деце која похађају исту школу и шест одраслих који су били у контакту с њима. Наводно је откривен код оних који су се заразили средином октобра.
 

Нови сој из Француске

Вирусолог и члан Кризног штаба Тања Јовановић појашњава да су све варијанте вируса које су до сада бринуле стручњаке имале промене у шиљку, али подвлачи да још није познато да ли ће нови сој „пробити“ вакцину нити да ли ће се лакше преносити:

- С обзиром на то да се вирус мења онда када жели да се што брже, лакше и ефектније пренесе са заражене на здраве особе, претпостављам да и ове мутације иду у том правцу. Ново може да буде да се лакше преноси, да доведе до промене у клиничкој слици болести, да даје теже или другачије клиничке форме и због тога смо на опрезу.

На питање када би нови сој могао да се појави у Србији, Тања Јовановић одговара да се нове варијанте вируса обично шире на суседне, а потом и даље државе за до три месеца, јер је потребно време да се умноже и постану доминантне у земљама порекла.

- Ипак, нове варијанте су све заразније, па можда буде требало да прође мање времена. Ми овде пратимо те варијанте, још увек смо на доминантној делта варијанти и нисмо открили нове које се налазе у нашем окружењу. Вакцинисани су, засада, заштићени од средњетешких и тешких клиничких облика болести, али нису од инфекције. С делта варијантом је дошло до ‘пробоја’ имунитета - истиче Тања Јовановић.


Могуће „гушење“ пре ширења

Међутим, она не искључује могућност „гушења“ нове варијанте пре ширења:

- Јужноафричка, од које смо се јако много плашили, па ни ова ‘му’варијанта, од које такође страхујемо, није дошла у Европу да постане доминантна. Још нема опуштања иако га сви жељно ишчекујемо. Надамо се да је ово врхунац и да ћемо на пролеће бити у бољој епидемиолошкој ситуацији.

Европски центар за превенцију и контролу болести додао је 11. новембра сој Б.1.640 на своју листу „варијанти под надзором“, а француске власти су саопштиле да су ушле у траг свима зараженима новим сојем, да је последњи случај био откривен 26. октобра и да је увезен из иностранства.

(rs.sputniknews.com)
 

БОНУС ВИДЕО: КАКО ПРОВЕРИТИ РАДНИ СТАЖ: Јелица Тимотијевић из ПИО фонда у новој епизоди Фт1П
 

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРАМП НАПРАВИО УЖАСАН ПРОБЛЕМ ЗАГРЕБУ: Катастрофалне вести за Хрватску