ЗАПАЊУЈУЋИ ПОДАЦИ ИСТРАЖИВАЊА: Већина заражених короном имаће антитела и до две године
НОВО истраживање британских научника показало је да ће антитела након заразе корона вирусом трајати од годину и по до две. Међутим, ово се не односи на све који су прележали, јер како је истраживање показало код 24 одсто људи антитела се након заразе нису задржала.
Одговор на питање колико трају и како уопште изгледа одговор антитела након прележаног вируса корона даће нам информације о томе како можемо смањити ризик од поновне инфекције. На то питање одговор је дало једно истраживање спроведено у Уједињеном Краљевству на 7.256 испитаника који су били позитивни на вирус корона у периоду од априла 2020. до јуна 2021. године, пише Блиц.
Тим испитивањем показало се да 24 одсто тестираних није развило антитела, а да ће они код којих су се развила просечно трајати, вероватно, од годину и шест месеци до две године, док ће од тешке инфекције онога ко је прележао вирус штитити и неколико година. Аутори истраживања навели су да процене до којих су дошли на основу резултата које су добили могу послужити за планирање стратегије појачавања вакцинације, пише Натуре.
Наиме, до јуна 2021. године у свету је пријављено 170 милиона случајева са тешким обликом заразе и преко 3 милиона случајева који су од ње преминули.
Оно што се показало јесте да је у првим месецима након инфекције њено понављање неуобичајено, а то трајање имунитета даје важне податке о томе како би политика вакцинације у будућности требало да изгледа.
Како се развијају антитела?
Антитела се обично формирају од прве до треће недеље, а потпуно се развијају, односно достижу свој врхунац за четири до пет недеља. Међутим, постоје и оне особе код којих се не развијају антитела, што је чешћа појава након болести са благим симптомима, него након оне са тежим, као и код асимптоматских спрам симптоматских. О другим факторима који су овде значајни не постоје поуздани подаци.
У случају овог истраживања, старост учесника је била између 34 и 59 година, а 53 одсто испитаника су чиниле жене.
Три могућа понашања антитела након инфекције
Сви варирани параметри у оквиру узорка дали су одговор да постоје три могућа понашања након инфекције:
1) Класична појава антитела
2) Могућа поновна инфекција
3) Серонегативна, односно неформирана антитела
Прва могућност јавила се код 65 одсто испитаних. Ту су учесници показали одговоре са порастом антитела токо 4 до 5 недеља након првог позитивног ПЦР узорка, након чега је уследило опадање истих.
Друга могућност, тј. она код које је могућа поновна инфекција, такође је имала пораст нивоа антитела, с тим што је он код њих највише растао у време док су били позитивни, а онда је кренуо да опада. Према наводима аутора студије, то би могло да значи да се оваква слика јавља код пацијентата код којих је инфекција откривена касно или пак може представљати поновну инфекцију са неоткривеном првом инфекцијом.
Последња, трећа могућност, која се јавила код 24 одсто испитаних случајева, означава оне код којих се антитела нису развила, код њих су се она једва повећала.
Ово истраживање дало је битне податке на основу којих се могу планирати додатне бустер дозе, а несумњиво је показало и да ће се особе које се ослањају само на имунитет стечен након инфекције поново заразити. И последње, и никако најмање важно, дало нам је податак који говори да 24 одсто особа уопште и не развије антитела, а то је велики број људи који су одмах опет подложни зарази. Све заједно нам је несумњиво рекло да вакцина треба бити избор и оних који су већ прележали вирус корона.
Професор Каменов: Природни имунитет може дуго да нас штити
Проф. др Борислав Каменов у разговору за "Блиц" каже да код оних људи који имају добар имуни одговор и заштита дуже траје, било да је у питању природна или вештачка.
- Када је био САРС пре много година, тада се говорило да ће заштита трајати краће, међутим, када се појавио ковид-19, има оних научника који су спровели студију са људима којима који су тада боловали, и показало се да и после толико времена они и даље имају имунитет. То је неочекивано, али тај имунитет имају људи који су природно преболели и он траје 19 година - објашњава професор Каменов.
БОНУС ВИДЕО:
КАКО ПРОВЕРИТИ РАДНИ СТАЖ: Јелица Тимотијевић из ПИО фонда у новој епизоди Фт1П
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)