ПРЕМИЈЕРКА: Београд домаћин конференције о науци 2022. године
ПРЕМИЈЕРКА Србије Ана Брнабић најавила је данас да ће Србија у септембру 2022. године бити домаћин скупа о науци и одрживом развоју Унеска, који ће заједно организовати са том организацијом.
Брнабићева је након панела на пленарној дебати 41. заседања Генералне Скупштине Унеска у Паризу, у обраћању новинарима, истакла да се ради о највећем скупу Унеска и то на једну од најважнијих тема за одрживи развој и даљи економски раст и напредак, али у складу са циљевима одрживог развоја Агенде 20 - 30 УН.
- Пред нама је велики посао, али Србији је указана огромна част тиме што је организатор са Унеском, али и тиме што ће бити домаћин највећег научног скупа - казала је премијерка.
Она је истакла да Србија тежи да се позиционира као лидер у развоју вештачке интелигенције кроз њену примену и један од кључних стубова у етици.
Брнабићева је нагласила да ће Србија до краја 2022. имати складиште целокупне научне продукције из Србије са слободним приступом.
Указала је и да се Србија посебно усредсредила на инвестиције у руралне средине с циљем да скоро 100 одсто њене територије буде покривено брзим интернет до 2025. године.
Премијерка је нагласила да је поносна и да јој је част што може да предводи земљу, која је, како је рекла, постала регионални лидер у вештачкој интелигенцији, поштујући смернице и принципе етике у овој области.
Она је истакла да су улога и деловање Унеска, као организације која постоји 75 година, сада потребнији него икада раније.
Нагласила је да је Србија и даље предана томе да континуирано улаже напоре да постигне видљиве и одрживе резултате у примени Агенде за одрживи развој 2030. и истакла да је Србија успоставила Националну академију за јавну администрацију, где јавни службеници могу да уче нове вештине.
Подсетила је и да је Србија почела са увођењем ИТ обуке и курсева дигиталног писања, као и да је отворила десетак Националних центара за обуку како би смањила разлике које постоје на тржишту рада.
Брнабићева је истакла да потпуно подржава усвајање Препоруке о отвореној науци и истакла да је Србија успоставила портале о отвореним подацима и отвореној науци, како и да уводи концепт е-науке.
Истакла је и да је посебно задовољна због чињенице да ће бити усвојена глобална препорука о етици у вештачкој интелигенцији и указала да је Влада Србије усвојила Стратегију за развој вештачке интелигенције за период од 2020. до 2025. године како би омогућила коришћење вештачке интелигенције за промоцију економског раста и запослености и омогућила бољи живот за све грађане.
Премијерка је рекла да је одговорност свих држава чланица да очувају начела консензуса и конструктивног и отвореног дијалога по свим питањима, који су под мандатом Унеска.
- Делећи и препознајући светску визију и вођство Унеска, Србија стоји као поуздан партнер, снажно посвећен мандату и вредностима Унеска - закључила је Брнабићева.
БОНУС ВИДЕО: ПРЕМИЈЕРКА У КЛИНЧУ СА НОВИНАРКОМ Н1: Ево како је одговорила на питање о вакцини
Препоручујемо
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)