ЛОВ НА НОВИНАРЕ ЗБОГ СРЕБРЕНИЦЕ: Бројне реакције на подношење пријаве против Марка Иваса, са Телевизије Танјуг

С. М. - И. М.

12. 11. 2021. у 09:10

СЕЗОНА лова на Србе, због негирања "геноцида" у Сребреници, наставља се. Последњи на листи за прогон је Марко Ивас, новинар ТВ Танјуг, против кога је упућена пријава, по спорном "Инцковом закону". Пре њега, у Тужилаштву БиХ, по истом основу, пријаве су поднете против десетина Срба, углавном новинара и политичара.

ЛОВ НА НОВИНАРЕ ЗБОГ СРЕБРЕНИЦЕ: Бројне реакције на подношење пријаве против Марка Иваса, са Телевизије Танјуг

Фото Твитер

Након интервјуа који је прекинуо Жељко Комшић, председавајући председништва БиХ, јер Ивас није хтео да потврди његов став да се у Сребреници догодио геноцид, против новинара је кривичну пријаву поднео Институт за истраживање геноцида Канада (ИГК). У Тужилаштву потврђују да пријава није поднета по службеној дужности, а да ни она коју је упутила канадска НВО још није стигла, уз напомену да "у БиХ због негирања геноцида сви могу пријавити све".

Могућност да због мишљења о Сребреници "сви пријаве све" дао је измењени и допуњени Кривични закон БиХ, у који су унете одредбе из наметнуте одлуке бившег високог представника у БиХ Валентина Инцка, који је само неколико дана уочи одласка са те функције искористио овлашћења и наредио одредбе закона по којима је кажњива свака полемика о Сребреници и став који доводи у питање геноцид.

- Колега Марко Ивас није урадио ништа погрешно. Он има право на своје мишљење. А једино што је погрешно у целој овој причи је Инцков закон - каже за "Новости" Филип Родић, новинар "Печата". - Комшићево понашање отвара ново питање да ли ће сада сваки новинар из Београда или Бањалуке морати да се изјасни о Сребреници пре него што почне интервју са неким политичарем из Сарајева.

Први међу новинарима против кога је поднета тужба због Инцковог закона је Бранимир Ђуричић, председник Скупштине Удружења новинара РС. Он, за "Новости", каже да је новинару Танјуга ускраћено право на слободу говора, што би требало да има сваки човек.

- Оно што је колега Ивас рекао, према мом мишљењу, апсолутно не вређа жртве. Ставио је до знања да му нико не може диктирати шта треба да каже, а поготово да му прети робијом у дужини од шест година - истиче Ђуричић и додаје да је поред њега, још неколико колега из Српске у процес због наметнутог Инцковог закона. - Потпуно је јасно да ћемо бити осуђени сви до једног. Немам никакву дилему. У овом тренутку прогањају се новинари који бране достојанство бранше.

Иако би браншу требало да бране и новинарска удружења, председник Независног удружења новинара Србије Жељко Бодрожић сматра да је Ивас начинио гаф, те да би, уместо тужбе "можда била довољна осуда става новинара Танјуга и срамота коју је он себи направио".

- Сматрам да новинар Танјуга греши са тим ставом, то мислим као грађанин. Можда онда није ни требало да иде да интервјуише некога ко је преживео рат и зна шта се дешавало на том подручју - рекао је Бодрожић за Н1.

Он наводи да су негатори геноцида у Сребреници од потпуног порицања дошли до формулације да је то само злочин. Тврди да је реч о пропаганди у Србији и оцењује да је "један од креатора те пропаганде непостојећи Танјуг".

Бодрожићева изјава, према мишљењу Филипа Родића, још једном је показала срамну подељеност у новинарској професији у Србији.

- Веома је погрешна оцена Бодрожића да се колега Ивас осрамотио - каже Родић. - Он уопште не подржава новинара кога би, по дефиници, као председник новинарског удружења требало да подржи. У његовој глави то је срамоћење, а није срамоћење када псујеш мајку председнику државе. Бодрожић новинаре дели на оне који су канцерогени и на праве новинаре, који су то искључиво по политичкој линији.

И на друге случајеве прогона и увођења "вербалног деликта" указује Бранимир Ђуричић, наводећи пример са Косова и Метохије.

- Председник општине Звечан Иван Тодосијевић је коментарисао једну хашку пресуду и правоснажно је осуђен на две године затвора од измишљених правосудних институција КиМ. Потпуно је јасно из ових примера у каквом су положају Срби, како у Федерацији БиХ, тако и на КиМ - истиче Ђуричић. - Радује ме чињеница да колега Ивас живи у слободној држави Србији, где је председник Републике Александар Вучић већ поручио да не може одговарати зато што је изнео новинарски став. Србија неће подлећи наметнутном закону Валентина Инцка.

ЗЛОЧИНЦУ УКИНУЛИ ПРЕСУДУ

ТРЕНУТАК када почиње прогон колеге Иваса у Сарајеву веома је занимљив. Долази у дану када је Сакибу Махмуљину, муслиманском ратном команданту, укинута правоснажна пресуда од десет година робије због злочина над Србима и ритуалних убиства српских заробљеника на Возући - указује Ђуричић. - Долазимо у ситуацију да би колега Ивас могао да проведе у затвору много дуже него муслимански комадант који је био одговоран за масовна убиства српских цивила.

СМЕТАЈУ ИМ СРБИ И ГИДЕОН ГРАЈФ

ИНСТИТУТ за истраживање геноцида Канада основала је бошњачка дијаспора у овој држави, а деловање му је искључиво антисрпско. Већ су поднели више пријава по "Инцковом закону", због негирања геноцида. Тужилаштву су по овом основу пријавили и Милорада Додика, српског члана Председништва БиХ. Недавно су послали протестно писмо немачком председнику који је најавио одликовање за Гидеона Грајфа, који је био на челу стручне међународне комисије у чијем извештају је констатовано да се у Сребреници није догодио геноцид. Церемонија уручења је, након овог писма, одложена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АЛКАРАЗ ПОСЛАО МОЋНУ ПОРУКУ СИНЕРУ: Ево шта је шпански тенисер рекао после Јаникове одбране титуле у Мелбурну