ЗАРАЗНИЈИ, АЛИ МАЊЕ СМРТОНОСАН: Одговори на шест најчешћих питања о делта плус соју короне - ево како вакцина реагује на њега

Новости онлајн

08. 11. 2021. у 09:08

НОВИ делта плус сој короне је, према речима наших епидемиолога и клиничара, извесно већ стигао у Србију и само је преостало да наредних дана буде и званично потврђен.

ЗАРАЗНИЈИ, АЛИ МАЊЕ СМРТОНОСАН: Одговори на шест најчешћих питања о делта плус соју короне - ево како вакцина реагује на њега

Фото: АП

Када знамо да је британски сој почетком године био кривац за подталас који је потрајао све до маја, а да је делта сој који је прво откривен у Индији био окидач за четврти талас ковида у Србији, потпуно је јасно зашто настаје паника на саму помену неког новог соја који се шири планетом, пише "Блиц".

Делта плус сој, као својеврсна подврста делте, први пут је регистрована још у марту ове године, тренутно се проширила на педесетак земаља, понајвише у Европи, али све донедавно није јој се придавао велики значај јер је била веома мало заступљена у самом становништву. Ипак, полако али сигурно почиње да се шири.

Да бисте знали колика нам опасност прети од новог соја, морате да знате пет основних ствари о њему. Зато кренимо редом.

1. Где је откривена и шта представља?

Први су је изоловали британски научници, али је затим регистрована и у Русији, Аустрији, САД, Индији... Назвали су је и млађа Делтина сестра, пошто се и даље води као подваријанта делта соја и званично је означена са АY.4.2. Научници су пронашли три мутације, од којих две у протеину који омогућава вирусу да лакше упадне у телесне ћелије човека. Она садржи и промене које дају вирусу боље шансе за преживљавање од неких других сојева.

Више од 90 одсто регистрованих појава делта плус соја забележен је у Великој Британији.

2. Да ли је заразнија од претходних?

Прве процене говоре да јесте, али не много, те ситуација са њеном појавом није алармантнија него што је била. Подаци говоре да се делта плус сој преноси десетак посто лакше него оригинална делта.

- Делта плус подваријанта има десетак одсто већу преносивост, тако да то не би требало посебно да се осети у броју заражених. Треба схватити да је вирус ту и да тражи начине да опстане. Па и кроз настанак нових сојева и подсојева - рекао је епидемиолог др Предраг Кон.

Он је додао „да засада није јасно уочена повећана вируленција са појавом нових варијанти - односно повећана способност сојева да изазивају болест”.

3. Да ли је смртоносија од претходних?

Нема назнаке о овоме. Како је најраспрострањенија у Великој Британији, онда су тамошњи подаци и најрелевантнији. Иако тамо актуелни талас короне траје дуже од четири месеца, баш као и у Србији, степен смртности у односу на број заражених је много мањи него што је то био случај почетком године за време британског соја.

Наравно, број хоспитализованих и преминулих умногоме зависи од степена вакцинације у одређеној земљи.

4. Да ли је отпорна на вакцине?

Можда и најважније питање, а одговор је - не. Нема никаквих података да делта плус сој избегава дејство цепива против короне, тако да је вакцинација главни начин борбе против „делтине сестрице”.

Сва досадашња истраживања су показала да све вакцине које су у широкој употреби, које су одобрене од стране Светске здравствене организације (СЗО), имају одличан учинак и против делта плус соја. Дакле, овде није дошло до мутације од које страхују научници, а која би могла, евентуално, да актуелне вакцине учини неефикасним.

5. Да ли се разликују симптоми делта плус соја?

Симптоми су скоро идентични као код оригиналног делта соја. Дакле, сув кашаљ, умор, температура, у тежим случајевима јавља се и бол у грудима. Међутим, баш као и код делте могу се појавити и други симптоми попут главобоље, бола у грлу, осипу на кожи, губитку чула мириса и укуса, дијареји, цурењу носа...

Дакле, на основу симптома није могуће разликовати да ли неко има оригиналну делта или делта плус варијанту.

6. Да ли могу да се заразим ако сам прележао делта сој?

Не би требало, али још нема и званичне потврде. Имунолог Томислав Радуловић каже да би они који су прележали делта сој требало да имају имунитет и на делта плус сој.

- Требало би да има имунитет зато што се вирус није у потпуности променио. Е сад, и даље је велико питање колико траје имунитет када прележиш вирус. За то су потребна велика истраживања која захтевају неколико година рада. Студије до сада нису обухватиле велики број људи да бисмо могли са сигурношћу да одговоримо на то питање – објашњава Радуловић.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

БОНУС ВИДЕО:

Како је породиљама оболелим од корона вируса?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

ПОКАЗАО ЈЕ НЕПОШТОВАЊЕ: Легенда Јувентуса критиковала Влаховића (ВИДЕО)