АКАДЕМИКА МАЊЕ, А СВЕ СУ СТАРИЈИ: На изборима у САНУ одељења друштвених и медицинских наука нису добила појачање
БИЛО би добро да је изборна скупштина Српске академија наука и уметности изабрала већи број нових академика, јер САНУ сада има минималан број чланова и то није охрабрујућа вест. Такође, ваљало би и да је чланство подмлађено. Међутим, исход гласања је био такав да се то није остварило.
Ово је, за "Новости", изјавио академик Радомир Н. Саичић, председник Изборне комисије САНУ која је више од три сата бројала гласове на изборној скупштини, одржаној у четвртак. Гласала су 104 академика, од тога 75 редовних и 29 дописних, а на листи су била 54 кандидидата - 36 за дописне, 13 за редовне и пет за иностране чланове.
- Гласове смо бројали неколико пута, како се не би догодила нека грешка - каже академик Саичић.
Међу 13 нових академика нема ниједног са Одељења друштвених наука и Одељења медицинских наука. Академик Саичић истиче да је штета што се Одељење друштвених наука није обновило, те да ће због тога отежано функционисати, док је Одељење медицинских наука знатно бројније, па то што нису примљени нови чланови неће угрозити његов рад.
Разлика између ова два одељења је што на одељењу медицинских наука има 24 члана, док код "друштвењака" има свега седам чланова.
- У питање је доведен опстанак нашег одељења - каже академик Часлав Оцић и наводи да секретар Одељења друштвених наука Коста Чавошки треба да поднесе оставку.
Оцић, такође, тражи и неопозиву оставку Извршног одбора САНУ на челу са председником Владимиром Костићем.
- Намерно се уништавају хуманистичке, идентитетске науке, јер на наше одељење није изабран нико, а на Одељење за историју изабран је само један нови члан - каже Оцић, уз оцену да је академија у дубокој кризи, те да треба формирати посебно тело које би се бавило узроцима кризе у коју је САНУ запала.
А након завршеног гласања, приликом кога је на шест одељења изабрано 12 редовних, 13 дописних и пет иностраних чланова, председник САНУ Владимир Костић изјавио је да ће о својој даљој улози обевестити јавост у понедељак. Он, међутим, није појаснио на шта је мислио, али, како се могло чути, он није задовољан резултатима избора.
Слична ситуација била је и након претходног изборног циклуса 2018. године, када је Костић понудио оставку, коју није прихватила већина чланова академије током изјашњавања одељења о понуђеној оставци.
Иначе, руководство САНУ годинама упозорава на малобројност и озбиљну животну доб чланова академије, као и на то да је прилив нових чланова био слаб. Стога их је охрабрио велики број кандидата за овај изборни циклус. Међутим, након гласања јасно је да се ствари нису промениле набоље.
Српска академија наука и уметности пре изборне скупштине имала је 119 чланова, а то значи да на 100.000 становника има 1,8 академика. Ти проценти у региону знатно су виши, па тако у Црној Гори тај број износи 6,2 на 100.000, у Словенији 4,5, у Македонији 2,2...
Нови академици јавности ће се, традиционално, представити приступним бесадама на пролеће.
НИЈЕ ИЗАБРАНА НИЈЕДНА ЖЕНА
ПОТПРЕДСЕДНИЦА Владе и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић сматра да САНУ избором нових академика, међу којима нема ниједне жене, шаље лошу поруку:
- Да ли то значи да ниједна образована, успешна, радна и вредна жена није заслужила да буде у САНУ? Било би добро да се ту ствари мењају, пре свега у свести, да је неопходно да стварамо једнаке услове и за жене као и за мушкарце, да могу да буду део тако важне институције.
Препоручујемо
КОСТИЋ ОПЕТ НУДИ ОСТАВКУ? Председник САНУ наводно незадовољан резултатима избора
05. 11. 2021. у 10:33
ИЗБОРИ У САНУ: Нови дописни чланови Српске академије наука и уметности
04. 11. 2021. у 15:23
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)