ДИМ И ГАСОВИ ПРИТИСЛИ СРБИЈУ: Лакше је решити мање великих загађивача, него хиљаде малих извора

Ј. СУБИН

30. 10. 2021. у 10:00

ЗА грађане Србије није било велико изненађење што се претходних дана наша земља нашла међу најзагађенијим градовима у свету. Мерне станице очитавале су повишен ниво ПМ 10, ПМ 2,5 и других штетних честица у ваздуху - чак три пута изнад границе!

ДИМ И ГАСОВИ ПРИТИСЛИ СРБИЈУ: Лакше је решити мање великих загађивача, него хиљаде малих извора

Фото АП

О загађењу ваздуха, нажалост, прича се најчешће - кад захлади. Да су концентрације загађујућих материја и даље високе, али и опасне, упозорава професор климатолог Владимир Ђурђевић са Физичког факултета. Како каже, сви који немају преке потребе не би требало да излазе из куће.

- Решавање проблема са загађењем је дуг процес - објашњава Ђурђевић.

- Поједини градови су и даље у црвеној зони, као што су Београд, Ваљево, Нови Пазар, Ужице... Разлози за то су старе технологије, које немају могућност да зауставе загађиваче, као и котларнице које користе тешка горива, попут мазута. Загађују такође индивидуална ложишта, саобраћај и пољопривреда. О решавању проблема загађења треба размишљати у доба године када је његов квалитет добар.

Професор Ђурђевић наводи да је боље средити мањи број великих загађивача, у односу на хиљаде индивидуалних малих извора.

У Министарству животне средине кажу да је решавање питања загађења ваздуха њихов - апсолутни приоритет. Према речима ресорне министарке Ирене Вујовић, овај проблем нарочито је изражен током грејне сезоне.

- Ове године смо суфинансирали замену котлова у топланама, јавним објектима и домаћинствима, како бисмо прешли на еколошки прихватљивије енергенте - казала је Вујовићева. - Из буџета Министарства издвојена су средства за пројекте у 54 локалне самоуправе, који осим замене котлова укључују и пошумљавање. Ускоро ће бити реконструисане котларнице у Ваљеву, Новом Пазару, Косјерићу и другим локалним самоуправама. Започети су радови на комплетној реконструкцији топлане у Крагујевцу, а биће санирана и депонија пепела у склопу комплекса топлане, што ће значајно допринети смањењу загађења.

Из Министарства за заштиту животне средине поручују да се вишедеценијски еколошки проблеми не могу решити у једном дану, али да се на томе озбиљно ради.

ЗА ОДСУМПОРАВАЊЕ 600 МИЛИОНА ЕВРА

ТОКОМ последњих шест година држава је уложила више од 600 милиона евра у постројења за одвајање сумпора из димних гасова у нашим термоелектранама.

- Нека од тих постројења већ раде у пуном капацитету, док су нека још увек у изградњи. Улагањем у мере заштите животне средине у енергетском сектору, применом најсавременије технологије, штитимо ваздух и улажемо у заштиту животне средине - изјавила је министарка Вујовић.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (1)

ЦИЉАЈУ ПОСЛОВНИ ЗЕНИТ: Лозничка Хедера Вита са природним производима освојила свет