УКИНУТИ ТУЖБЕ ПРОТИВ РОЂАКА: Невладине организације указују да је потребна измена Закона о социјалној заштити

ДА би добио новчану социјалну помоћ, према актуелном Закону о социјалној заштити, члан породице који је неспособан за рад, а има сродника дужног по закону да учествује у његовом издржавању, мора да покрене судски поступак, уколико му сродник не помаже. Тај члан показао се у пракси као лош, па је група невладиних организација поднела почетком лета предлог за његово брисање, али и даље, како кажу у "Праксису", нема одговора.

УКИНУТИ ТУЖБЕ ПРОТИВ РОЂАКА: Невладине организације указују да је потребна измена Закона о социјалној заштити

Фото Танјуг

- Применом тог члана беспотребно се оптерећују судови и нарушавају породични односи, а подносиоцима захтева за помоћ намеће се терет који је несразмеран у односу на евентуално растерећење државе које би се могло постићи применом тог члана - наводе организације "Тим 42" и "Праксис", које су поднеле иницијативу за измену дела закона о социјалној заштити министарствима за рад и социјална питања, као и за људска и мањинска права.

Овај предлог подржале су и 34 организације цивилног друштва.

- У пракси се показало да је у бројним предметима тужбени захтев одбијен као неоснован или су тужбе повучене. И у оним случајевима у којима су усвојене, досуђени су симболични износи, најчешће око 500 до 1.000 динара сродничке помоћи месечно. То значи да је цео судски механизам ангажован да би се утврдили ови багателни износи, а највећи терет сноси управо подносилац захтева за помоћ - наводе предлагачи измена.

Како примећују, због овога се није смањио број корисника права на новчану социјалну помоћ, нити износ помоћи коју ће дати држава, али су искуства "Праксиса" показала да појединци, иако социјално угрожени, одустају од подношења захтева у страху да не поремете породичне односе.

Предлагачи сугеришу и да се списку оних који имају право на новчану помоћ додају особе које нису уписане у матичне књиге рођених, па самим тим немају личне документе, ни доказ о пребивалишту и боравишту. То су најчешће особе ромске националности, по правилу социјално угрожене.

Такође предлажу да се измени одредба која каже да помоћ може добити само појединац или породица који немају других некретнина осим стамбеног простора и земљишта до 0,5 хектара. Многи социјално угрожени, како објашњавају, имају веће парцеле, али оне се не могу обрађивати због неприступачности или неквалитета земљишта, па самим тим од њих не могу имати ни економску корист. Зато у обзир мора бити узет и квалитет, а не само површина земљишта.

- Било је најава да су могуће измене овог закона, а да ли ће се и наши предлози узети у обзир, не знамо - кажу у "Праксису".

БЕЗ ВРЕМЕНСКИХ ЛИМИТА

ПРЕДЛОЖЕНО је и да се појединцу способном за рад не ограничи примање помоћи на девет месеци годишње. То, како се наводи, многе ставља у ризик од дубљег сиромаштва, потенцира рад на црно и супротно је одлукама Европског комитета за социјална права.

Запратите Нпортал на Фејсбуку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

Певачица усвојила сина, па сазнала ШОК ВЕСТ: Мало је рећи да сам у шоку, искрено!