У ЈАСЕНОВЦУ ПОСРАМЉЕН ЉУДСКИ РОД: "Новости" у цркви рођења Светог Јована, где је патријарх српски Порфирије служио помен убијеним Србима

Срђан Мишљеновић

14. 09. 2021. у 10:01

УСТАШЕ су у Јасеновцу, на овом месту, чиниле најстрашније злочине на основу тадашњих закона, и овде је изневерен Бог, а посрамљен човек и људски род.

У ЈАСЕНОВЦУ ПОСРАМЉЕН ЉУДСКИ РОД: Новости у цркви рођења Светог Јована, где је патријарх српски Порфирије служио помен убијеним Србима

Фото Танјуг

На овом смо месту како бисмо се присетили најстрашнијих, уму незамисливих злочина које су учиниле усташе, а злотвори су све то радили на основу тадашњих закона.

Ово је јуче поручио патријарх српски Порфирије у беседи после свете архијерејске литургије у манастиру Јасеновац. Овом службом у манастирској Цркви Рођења Светог Јована Претече почело је сећање на Свете новомученике јасеновачке, чије страдање се по календару СПЦ обележава сваког 13. септембра. Беседећи, патријарх је нагласио и да је тамо где је велико страдање и благодат велика.

- Наш одговор је молитва и праштање. Никада се овде нисмо окупљали да бисмо се бавили математиком, бројкама, ко је више зла нанео. Ово је за нас место молитве, долазимо у Јасеновац са пијететом као што одлазимо на места где су страдали други људи - рекао је Његова светост, уз подсећање да су у Јасеновцу страдали невини људи и да је свака жртва мученик.

Обраћајући се "пријатељима из Хрватске" подсетио је да се замена теза из једне земље прелила и на ове просторе, па се СПЦ прозива за извор сваког зла.

- Људи који су ме упознали имају прилику пронаћи записане десетине хиљада мојих речи, имају прилику уверити се има ли дисконтинуитета у ономе што сам говорио и деловао. Ко узме те речи, видеће да никада није била у питању зла намера. Један мој пријатељ, не знам да ли је посумњао или је морао тако да поступи, рекао је да има више Порфирија и да су му најмање три позната. Али постоје записане речи и учињена дела па нека оцени свако колико је Порфирија. Увек сам говорио само афирмативно о Хрватској - поручио је патријарх и нагласио да никада није желео надоливати уље на ватру.

Фото Архива

Обраћајући се верницима, којих је било више стотина из Хрватске, Републике Српске, Србије и Црне Горе, као и гостима међу којима су били и Милорад Додик, српски члан Председништва БиХ, и Милорад Пуповац, председник Српског народног већа, поглавар СПЦ је поручио:

- Хрватска и ја се волимо јавно, ма колико то некоме сметало. Волим све људе Хрватске, без обзира на то којем народу припадају. И то из дубине своје душе. Не очекујем заузврат апсолутно ништа. Ми поштујемо сваку државу, сваког човека без обзира на то да ли је Србин, Црногорац, Бошњак, Албанац, Хрват... Поштујемо сваког и подржавамо да свако буде оно што јесте.

СВЕДОЦИ Драгиња Балаћ и Марко Гојковић, Фото Архива

Међу онима који су дошли да поздраве и који су помно слушали патријарха био је и Марко Гојковић, старина од 87 лета, преживели јасеновачки логораш. Каже, са осам година је доспео у фабрику смрти у Јасеновцу, па у Стару Градишку и поткрај рата у логор Јастребарско.

- У Јасеновцу ми је убијено пет сестара и отац. Три сестре су убијене са бебама - с тугом која не пролази говори нам Марко док су му очи пуне суза.

- Ово први пут причам. Ни деци ни унуцима нисам причао о страхотама које сам видео у Јасеновцу и Јастребарском.

Не зна, каже, где је језивије било, да ли у Јасеновцу, да ли у Јастребарском:

- Деца су у Јастребарском умирала сваки дан. Тифус, дијареја или изгладњивање. И ја сам убрзо оболео. Један дан сам се само срушио и онесвестио. Мислили су да сам умро.

ОБРЕД Помен на хумкама логораша, Фото Танјуг

Однели су ме и бацили на гомилу мртве деце. Брат ме тражио по логору и кад ме угледао, притрчао је и скинуо ме са гомиле мртве деце. Ударао ме и плакао и тако ме некако пробудио...

Сећа се да га је брат неколико дана кришом хранио док није мало ојачао.

- Убрзо нас је један бележник из Градишке узео код себе кући да нас спасе из логора. И код њега у кући замало да нас убије неки муслиман Сафет који ме гањао по улици са камом јер сам Србин, али ме спасао наш домаћин. Одатле је брат отишао у партизане и ја за њим.

Крај рата смо дочекали у Славонији, одакле смо отишли у Србију. Живим у Новој Пазови.

Први пут сам дошао у Јасеновац. Верујте, нисам имао снаге. Враћају ми се слике убијене деце и људи - испричао нам је деда Марко.

Једина логорашица која је прошла голготу Јасеновца али и повратак после рата на своје спаљено и уништено огњиште у Јасеновцу је Драгиња Балаћ. Сви у Јасеновцу познају је као бака Драгу. Има 92 године и живи 500 метара од улаза у Меморијални комплекс Јасеновац и, како каже, свега километар од хумки и поља смрти на којима је и сама некада била, и где су јој убијени седморо најближих и десетине других рођака.

- Кажу да је убијено 700.000 људи у Јасеновцу. Е мој сине, бојим се да је убијено и више.

Усташе су убијале сваки дан и тако пет година. И сад видим слике како пале лешеве. Смрди ваздух. Тај смрад и сад могу да осетим. Некад кад изађем у двориште и погледам према месту где је био логор, могу да видим како усташе воде људе по логору. Како пуцају у мајке и децу. Све сам ти то, сине, гледала као дете - каже баба Драга.

У злогласни логор је одведена као девојчица од 13 година.

- Читаво село су усташе отерале у Јасеновац. Скоро па сви су тамо побијени. Нас пар је преживело јер смо послати у Немачку да радимо. Када сам се вратила из Немачке све је било спаљено у селу. Остао једино наш бунар - каже бака Драга.

Живот ју је одвео даље из Јасеновца, али се вратила 2000. године и каже да је и данас живи сведок страхота српског народа.

- Жао ми је што нисам била код манастира кад је стигао патријарх. Тешко ходам, али биће прилике - каже Драга.

Међу окупљеним верујућим народом у Јасеновцу био је Владе Новковић, пензионер родом из Нашица. Дошао је у Јасеновац да дочека патријарха и био је вођа пута за пун аутобус верника из Београда. Каже да није први пут у Јасеновцу и да иде увек кад може.

- Не смемо никада заборавити страдање српског народа у Јасеновцу. У име наших предака који су оставили кости у Јасеновцу морамо нашу децу учити о страдању - каже Владе.

А о учењу младих нараштаја о Јасеновцу и српском страдању на лицу места је беседила Јелена Василијевић из Раковице. Ова српска мајка је довела седморо деце у Јасеновац. Двоје је остало кући са оцем Страхињом који је црквењак у цркви на Дорћолу.

- Деца морају знати ко су им били преци. Никада не смемо заборавити нашу историју. Кад смо погледали филм "Дара из Јасеновца" деца су пожелела да дођу. Долазили смо и пре али су били мањи. Сад већ разумију кад им причам шта се десило - каже Јелена.

У Јасеновцу је у понедељак било и много Срба из Хрватске, из Нашица, Вировитице, Пакраца, Загреба, али нажалост мало их је уопште хтело да кажу како се зову и зашто су дошли. Боје се кажу!

Један од оних који се није плашио да проговори о Јасеновцу је Боривоје Џевајлија из места Сухопоље код Вировитице.

- Наравно да се Срби који су остали у Хрватској плаше да причају о Јасеновцу. Овде сам да поздравим патријарха и драго ми је да црква није заборавила наш силни народ који је страдао, али и оне који су преживели голготу логора смрти Јасеновац - каже Боривоје.

ПРВИ ПУТ ДОШЛИ КАРАЂОРЂЕВИЋИ

ПРИНЦ Филип Карађорђевић у пратњи супруге, принцезе Данице присуствовао је литургији у манастиру Јасеновац.

- Захвалан сам владики Јовану на позиву да данас будем овде и поносан сам што сам први Карађорђевић који је дошао у Јасеновац, да се поклони сенима јасеновачких мученика. Жао ми је што раније нисам имао прилику да посетим ово свето место. Долазак у Јасеновац ми је био подједнако важан као и одлазак на Косово и Метохију. Између Космета и Јасеновца увек ћу стављати знак једнакости. И Јасеновац и Косово морамо увек и стално носити у својим мислима, у својој души и у свом срцу - рекао је принц Филип.

* * * * * * *

ДОДИК: УВЕК ТРЕБА ТЕЖИТИ МИРУ

УВЕК треба тежити миру, али морају се памтити и страдања где год да су се десила, поготово тамо где је почињен злочин над недужним људима, женама и децом. Ми, Срби, када овде долазимо свесни смо колики је опсег овог страдања, колико је људи овде побијено, колико је мученички страдало Срба, Јевреја, Рома али и других, како се то некада звало, антифашиста, међу којима су и припадници хрватског народа. Данас, после искуства из Југославије која се распала у крвавом обрачуну, важно је да се саграде добри односи између Хрватске и српских држава - Републике Српске и Србије - рекао је јуче у Јасеновцу Милорад Додик, српски члан Председништва БиХ.

* * * * * * * *

ВАЖНА ВУЧИЋЕВА ИНИЦИЈАТИВА

ДАНАШЊЕ хрватско државно руководство, нажалост, никада се није јасно одредило према геноциду над Србима који су починили Хрвати у Другом светском рату. Напротив, хрватски политичари величају усташтво и показују целом свету да је данашња Хрватска идеолошка наследница нацистичке НДХ. Под таквим околностима тешко је говорити о истинском помирењу у региону којем Србија тежи. Србија ће наставити да се бори за истину и за то да свака жртва усташких злочина буде уписана и запамћена у историји. Зато је важна иницијатива председника Вучића да се у Доњој Градини изгради меморијални центар за све српске жртве - рекао је јуче у Јасеновцу министар Ненад Поповић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КАКВА БОМБА У БАЊАЛУЦИ! Борац довео највећу икону босанскохерцеговачког фудбала