ПОЧЕЛО УКЛАЊАЊЕ ДИВЉЕ ДЕПОНИЈЕ У ОБРЕЖУ: Отпад се нагомилавао 40 година

Танјуг

10. 09. 2021. у 13:36

У СЕЛУ Обреж, у општини Пећинци, данас је почело уклањање дивље депоније на којој се отпад нагомилавао око 40 година, а почетку радова присуствовале су премијерка Ана Брнабић и министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић.

ПОЧЕЛО УКЛАЊАЊЕ ДИВЉЕ ДЕПОНИЈЕ У ОБРЕЖУ: Отпад се нагомилавао 40 година

Фото: Танјуг

По обиласку депоније председница владе је изјавила да је заштита животне средине, уз реформу владавине права, један од два приоритета Владе Србије у овом мандату.

- Министарство за заштиту животне средине одвојило је 75 милиона динара за суфинансирање уклањања дивљих депонија - рекла је Брнабићева.

Навела је да сада због небриге дуге деценијама имамо много посла и да ће се садашња Влада Србије фокусирати на унапређење квалитета и заштите ваздуха, на постројења за пречишћавање отпадних вода и управљање чврстим отпадом, односно чишћење дивљих депонија.

Истакла је да ће држава урадити свој део посла, али и да сваки грађанин, као појединац, треба да уради свој део и да пази где одлаже отпад и баца смеће.

- Размишљамо и о употреби геопросторних података, где бисмо контролисали снимке и могли да видимо где се праве депоније и да одмах реагујемо - рекла је Брнабић.

Додала је да се паралелно са уклањањем чврстог отпада, пошумљавањем и сличним акцијама у борби за здравију животну средину ради на изградњи постројења за одсумпоравање на нашим термоелектранама, за шта је од 2014. године издвојено 600 милиона евра. 

Министарка Вујовић нагласила је да се током овог месеца планира уклањање 500 депонија у 43 града и општине.

Навела је и да у Србији постоји око 3.500 депонија и сметлишта и да ће се радити на томе да се уклоњене депоније поново не обнове.

- У претходном периоду Министарство је расписало конкурс за чишћење, али треба знати да ће одговор државе за неодговорне појединце бити много јачи, јер не можемо дозволити да једне те исте депоније чистимо сваки час - истакла је Ирена Вујовић и додала да ће се веома контролисати да се једном уклоњене депоније опет не претворе у сметлишта.

Навела је да је Министарство, на чијем је челу, управљање чврстим отпадом издвојило као један од главних проблема и приоритета, а да му се придаје велика важност потврђује и присуство председнице Владе Србије на месту где почиње уклањање једне од депонија.

Председник општине Пећинци Синиша Ђокић најавио је да би радови требало да буду готови за пет, шест дана и да ће депонија после бити затворена и стављена рампа на улазу.

Према његовим речима општина Пећинци годинама ради на уклањању дивљих депонија и већ је уклонила оне у Доњем Товарнику, Огару, Шимановцима и у Попинцима.

- Издвојили смо и средства за енергетску ефикасност у школама, па се девет од наших 15 школа греје на гас и пелет, а и осталих шест ће се грејати на гас када он прође у насељима где се те школе налазе- рекао је Ђокић.

Брачни пар Станија и Миладин Јовановић који 40 година живе близу депоније чије је уклањање данас почело, рекли су да ће то њима олакшати и улепшати живот.

- Бар ћемо моћи да отворимо прозор, а да нам смрад не улази као што је до сада било. Да није било ове шуме око нас, ми бисмо се сви поразбољевали - рекла је Станија и додала да је чишћење депоније спас за здравље њих и њихових комшија.

Њен муж Миладин испричао нам је да је на депонији било свакојаког смећа, грађевинског отпада, цркотина, старог намештаја.

- Отпад највише смета нама који живимо близу, али је лоше и то што се свашта баца у канал, а он је повезан са Обедском баром - каже Миладин. 

БОНУС ВИДЕО: 

Надам се да ће Данас поново бити слободан

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

УКРАЈИНА БЕСНИ: Санкције Русији се укидају великом брзином, ово су најновије које више нису на снази