ОДБИЈА СЕ ПОЛОВИНА ЗАХТЕВА ЗА ТУЂУ НЕГУ: Накнаду за помоћ друге особе од 19.158 динара, годишње затражи око 50.000 грађана

Ј. Ж. С.

23. 08. 2021. у 13:28

ПОЛОВИНА од 50.000 захтева за туђу негу и помоћ, колико годишње стигне на адресу ПИО фонда, одбије се.

ОДБИЈА СЕ ПОЛОВИНА ЗАХТЕВА ЗА ТУЂУ НЕГУ: Накнаду за помоћ друге особе од 19.158 динара, годишње затражи око 50.000 грађана

Фото М. Лабудовић

Тренутно се на списку оних који примају накнаду од 19.158 динара месечно налази око 74.000 имена. Углавном без новца остају они чије здравствено стање не тражи туђу негу и помоћ, па самим тим немају право ни према закону.

Услов за добијање ове принадлежности не зависи ни од висине примања нити од одређене дијагнозе, већ од општег здравственог стања корисника, односно од процене медицинске комисије.

- Помоћ се усклађује на исти начин као и пензије. Може да се исплаћује преко текућег, на рачун овлашћене особе или установе где борави особа којој је помоћ потребна - објашњавају у Фонду ПИО.

- Право на надокнаду имају сви корисници пензија и осигураници којима је због природе болести или повреде потребна нега за основне животне потребе.

ПОМОЋ Улаз у ПИО фонд, Фото А. Станковић

Закон препознаје слепе, дементне, оне који не могу сами да се обуку, хране, воде рачуна о личној хигијени или да се крећу у сопственом стану без туђе помоћи, као и особе које су на дијализи. Понекад, међутим, у пракси, све изгледа мало другачије.

Дементним особама, примера ради, право се не одобрава уколико болест није напредовала. Такође, ако је особа са овом дијагнозом покретна, мала је вероватноћа да ће добити право на накнаду, што је потпуно нелогично јер је њима најчешће потребан целодневни надзор, јер се неретко дешава да одлутају.

- Право на накнаду зависи само од општег здравственог стања осигураника, односно његове функционалности. Важно је рећи да се после подношења захтева особа шаље на медицинско вештачење, на основу кога се одобрава или не одобрава туђа нега и помоћ - наглашавају у ПИО.

У појединим случајевима се накнада одобрава трајно, док се код здравствених стања, која се после лечења и рехабилитације могу поправити, након годину дана проверава да ли је још увек потребна. На основу тога, накнада за туђу негу и помоћ се укида или продужава.

Одскора се захтеви не одбијају уколико подносилац није пензионер чиме се исправљају пропусти у раду органа управе, а по препоруци заштитника грађана. Убудуће ће центри за социјални рад одлучивати о праву у случају да подносилац захтева има године живота за одлазак у старосну пензију и најмање 15 година стажа осигурања, али право на пензију не може да оствари због неуплаћених доприноса или из било ког другог разлога. Сада ће се одлука доносити на основу Закона о социјалној заштити.

НАЈВАЖНИЈА РЕЧ КОМИСИЈЕ

ПРАВИЛА постоје, али ипак лекарске комисије на крају одлучују да ли ће новац лећи на рачун. Често се туђа нега и помоћ не добија после првог захтева, па је важно бити упоран.

Фото Shutterstock

Свако ко није задовољан одлуком, може да поднесе жалбу другостепеном органу вештачења или нови захтев ако је дошло до промене здравственог стања.

ЈЕДНОСТАВАН ПОСТУПАК

ПОСТУПАК за остваривање права на туђу негу и помоћ је врло једноставан. Попуњени захтев се, уз медицинску документацију, предаје филијали Фонда ПИО где корисник има пребивалиште, а све додатне информације се могу наћи и на сајту Фонда ПИО.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

НИСАМ БИО СПРЕМАН ЗА ОВО ПИТАЊЕ! Александер Зверев о теми чије разрешење и Србија чека