СТРАНЦЕ КОЧЕ ДОЗВОЛЕ ЗА РАД: Поједини радници из иностранства жале се на компликоване процедуре
ДА би добили "папире" и легално се запослили, страни држављани у Србији морају да чекају најмање два месеца.
Иако све већи број странаца жели да ради у нашој земљи, искуства послодаваца показују да процедура некада може да потраје и много дуже. Осим нискоквалификованих радника који су ангажовани на градилиштима, на нашем тржишту рада све је више и високообразованих стручњака.
У једној београдској фирми недавно је држављанка Хрватске зелено светло чекала пуна три месеца, док је код истог послодавца руски држављанин у поступку више од два месеца. Врло често дешава се да због компликоване и дуготрајне процедуре многи од њих и одустану и код српских газди се запошљавају без папира, па плату добијају "на црно".
Пре неколико месеци Моравски коридор "чекао" је око 200 радника из Турске и Индије, који су папире добили тек пошто је председник Александар Вучић затражио убрзање процедуре. Он је тада нагласио да је бесмислено да земља буде затворена за раднике ангажоване на великим пројектима и да све зависи од потписа једног ћате. Чини се да се нисмо одмакли много од почетка.
Званична процедура легалног запошљавања страних држављана подразумева одобрен привремени боравак и радну дозволу. Први папир издаје Министарство унутрашњих послова, а други Национална служба за запошљавање. Странац који жели да ради у Србији, мора најпре да поднесе захтев за одобрење или продужење привременог боравка у Србији Министарству унутрашњих послова према месту боравишта. То може да уради и електронским путем преко портала е-управе, с тим да уколико то ради из иностранства, то може само ако је држављанин земље са којима Србија нема визни режим.
- Странци који долазе из земље са којом визни режим постоји електронски захтев за боравак подносе пошто уђу у Србију са важећом визом Д - објашњавају у МУП.
Поступак код НСЗ, тврде, траје у просеку 15 до 20, док је законски рок за издавање решења 30 дана.
- Ситуације у којима се на издавање дозволе чека дуже од овог рока су изузетне и то само онда када послодавац односно странац, уз захтев за издавање дозволе за рад, не доставе потребну документацију, односно доказе који се прилажу уз захтев, па је потребно водити поступак његове допуне. Свему томе претходи поступак регулисања привременог боравка или прибављања визе за дужи боравак - кажу у НСЗ.
Препорука је да се послодавац, када одлучи да ангажује странце, упозна са процедуром и најави надлежнима ако је реч о већој групи.
- Од 2020. дозвола се може издати на основу визе Д за дужи боравак по основу запошљавања, чиме је омогућено да поступак регулисања визе и издавања дозволе за рад теку паралелно, тако да странац одмах по доласку у Србију може да почне да ради, уколико је благовремено поднет захтев за издавање дозволе за рад. Не мора да чека да буде одобрен привремени боравак - објашњавају у Националној служби.
НАЈВИШЕ КИНЕЗА И ТУРАКА
ПРОШЛЕ године у Србији је регистровано око 12.000 страних радника, а сада се процењује да их је дупло више. У Министарству рада истичу да највећи број у печалбу долази из Кине, Турске, Руске Федерације и Индије.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)