ЕВО КАКО ДА ПРЕЖИВИТЕ ПАКЛЕНЕ ТЕМПЕРАТУРЕ: Докторка Шехић саветује како да се понашате ових дана

Novosti online

10. 08. 2021. у 12:17

РАНО јутрос Републички хидрометеоролошки завод издао је упозорење за јужне и источне крајевима Србије где се очекује веома топло време са највишом температуром од 35 до 37 степени.

ЕВО КАКО ДА ПРЕЖИВИТЕ ПАКЛЕНЕ ТЕМПЕРАТУРЕ: Докторка Шехић саветује како да се понашате ових дана

Фото: Д.Миловановић

Др Радмила Шехић, специјалиста опште медицине у Заводу за хитну медицинску помоћ је дала неколико корисних савета за то како преживети паклене врућине, и којих правила се обавезно морамо придржавати.

- Ове тропске врућине не морају бити неподношљиве ако људи дисциплиновано живе. Морамо покушати да на излазимо на директно сунце од 11,12 до 16 часова на сунце јер оно тада зрачи ултравиолетне, црвене. Они који морају да изађу у том периоду морају добро да се заштите облачечећи се лепршаво. Важно је да одећа буде лаганија, светла, и да омогући знојење јер је оно најважнији акт организма. Битно је такође не преједати се, не уносити масну тешку, брзу храну, као ни прељуту или преслатку јер она ствара велику енергију у процесуру варења и повећава температуру тела - рекла је докторка и додала да не важи џабе она чувена да "капа главу чува".

- Много је важно заштити главу капом шеширом качкетом да не би дошло до сунчанице. Неки стари се снађу, па се сакрију и под кишобран. Свака заштита је добра заштита. Битно је расхлађивати се, увек имати воду и стално се рехидрирати јер знојење тражи надокнаду течности. Ако се то не испоштује, деси се сунчаница или топлотни удар - рекла је она, објашњавајући како препознати сунчаницу, и како реаговати.

- Сунчаница је последица директног деловања сунца на главу, мозак се прегреје, настаје оток можданих опни, а он може да ствара јаку главобољу, не допушта ширење, дође и до повраћања дезоријентисаности, вртоглавице, омаглице. Она је са задршком, долази тек кад се особа повуче са сунца, обично сат два касније, ретко кад се деси баш тада, за разлику од топлог удара који је слом центра за терморегулацију. Када престаје знојење настаје топлотни удар, то је прегрејаност тела. До ње долази због задржавања на отвореном када су највише дневне температуре, због радне активности напољу, због неуношења течности, у стањима када је особа у затвореном аутобусу где нема протока ваздуха, када особа дуго стоји у месту, а висока је температура. Особа се тада моментално сруши, осети наглу обамрлост, малаксалост, лупање срца, слабљење у видном пољу, јаку мучнину и дрхтавицу, кожа је сува, а особа поцрвени - испричала је др Шехић додајући и како реаговати у ситуацијама када неко доживи.

- Када неко доживи сунчаницу, помоћ може накнадно да се да. Обавезно је особи дати лек против главобоље, расхладити је, омогућити струјање ваздуха. Оосба треба да се хидрира, али никако да се налива водом.Одмор је у том случају кључан. Добра ствар код сунчанице је што стање организма убрзо по овим упутствим брзо долази у нормалу - каже Шехић.

Топлотни удар пак, нешто је што треба знатно озбиљније схватити.

- Ко доживи топлотних удар одмах помоћ му се указује моменталним измештањем у хлад. Битно је ту особу расхлађивати лепезом, и стављати јој облоге од воде око врата, на груди, с унутрашње стране руку. Ако је особа свесна треба јој омогућити да полако пије течност. Особи која има топлотни удар никако не давати газирано нити кафу, већ само обичну воду, воћни сок, рехидратациону воду. Такође, битно је да та особа има даљи надзор и контролу лекара, посебно ако је особа на некој терапији - прича саговорница, закључивши да у овим врелим афричким данима нико неће да доживи проблем ако води рачуна о себи.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ ОРЕШНИКА: Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ "ОРЕШНИКА": Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

УКРАЈИНСКИ истражитељи почели су да испитују остатке Орешника, нове руске балистичке ракете средњег домета, која је недавно употребљена у нападу на Дњепар, и представља најмоћније оружје употребљено у рату до сада.

24. 11. 2024. у 15:26

Коментари (0)

СИНЕР ЈЕ БОЉА ВЕРЗИЈА НОВАКА ЂОКОВИЋА: Чувени тренер шокирао тениски свет