КАД ЈЕ ГРОЗНИЦА ЗАПАДНОГ НИЛА РИЗИЧНА? Симптоми после убода комарца који указују на опасну болест
У СРБИЈИ су преминуле две особе које су претходно биле зарађене грозницом Западног Нила, саопштио је Институт за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".
Обољења су регистрована код особа мушког и женског пола, старости 63 и 50 година са придруженим хроничним обољењима.
Грозница Западног Нила присутна је у Европи од шездесетих година прошлог века. У последњих 15 година регистровани су спорадични случајеви и мање епидемије у хуманој популацији у неколико земаља источне и јужне Европе.
Током 2010. године регистровано је нагло повећање броја оболелих у хуманој популацији, као и појава овог обољења у неким земљама Европе где га раније није било, те је у земљама Европске уније (ЕУ) и суседним земљама пријављено укупно 340 вероватних/потврђених аутохтоних случајева, са 41 смртним исходом.
Највећи број оболелих (262 оболелих, 35 умрлих) регистрован је у Грчкој, а аутохтоне случајеве инфекције вирусом Западног Нила пријавиле су Македонија, Румунија, Мађарска, Италија, Шпанија.
У Србији од 2012. године
Инфекција вирусом Западног Нила је званично први пут регистрована у хуманој популацији на територији Србије крајем јула месеца 2012. године, наводе у "Батуту".
Од 2012. до 2020. године на територији Републике Србије регистровано је укупно 1.032 случајева грознице Западног Нила, као и 98 смртних исхода који се могу довести у везу са оболевањем од грознице Западног Нила.
Током сезоне наџора 2020. године у Србији нису пријављени случајеви оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији. У земљама ЕУ 2020. године регистровано је 316 случајева.
Како се добија?
Грозница Западног Нила је вирусно обољење које се преноси убодом зараженог комараца.
Главни преносилац је Цулеx пипиенс, врста комарца, а главни резервоар заразе су различите врсте птица у којима се вирус одржава, док је човек случајни, односно тзв. слепи домаћин и инфекција вирусом Западног Нила се са њега даље не преноси, наводе у “Батуту”.
Симптоми
После прележане инфекције често долази до развоја дуготрајних последица као што су хронични умор, губитак памћења, тешкоће приликом ходања, мишићна слабост и депресија. Смртност је већа код старијих особа, посебно код оних које имају више од 75 година.
Већина особа (80%) инфицирана вирусом Западног Нила нема никакве симптоме и знаке болести. Код мањег процента заражених особа (приближно 20%) симптоми подсећају на обољење слично грипу, са наглом појавом повишене телесне температуре, главобољом, боловима у мишићима и зглобовима, умором, благим пролазним осипом и лимфаденопатијом.
Међутим, код појединих особа (<1%), долази до настанка асептичног менингитиса или енцефалитиса, односно неуроинвазивног облика болести, који захтева хоспитализацију.
Лечење
Да би инфекција вирусом Западног Нила била потврђена, неопходно је да се потврди и присуство одговарајућих антитела у ликвору код оболелог пацијента.
Код особа које имају класичну клиничку сику не постоји посебна терапија. Препоручује се што чешће одмарање, испијање већих количина течности и јачање имунитета. Лечење грознице Западног Нила обично траје од неколико недеља до неколико месеци.
(Телеграф)
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)