АКЦИЈА "НОВОСТИ" - СВЕТИЊА ДОБИЛА НОВИ КРОВ: Завршена прва фаза обнове цркве преноса моштију Светог Николаја у Риђици код Сомбора
ОБНОВА крова Цркве Преноса моштију Светог Николаја у Риђици, најсевернијем сомборском селу, улази у завршну фазу.
Да би, међутим, овај споменик културе стар више од век и по, засијао сјајем какав му, као заштићеном добру доликује, потребно је још много посла и новца.
Уз благослов његовог преосвештенства владике бачког Иринеја обновљен је кров цркве.
Свештенство Епархије бачке и мештани Риђице надају се да ће, уз помоћ племенитих људи обнова бити настављена и на другим деловима храма.
- За нешто више од месец дана, откако је почела акција обнове цркве, сакупљено је око 800.000 динара - каже отац Мирко Божић, који свакодневно контролише извођење радова.
- Захваљујемо се свим приложницима. Највише их је из села, како оних који живе овде, тако и оних који су можда далеко али потичу одавде и Риђицу носе у срцу. Помоћ мештана је заиста велика. Готово да нема дана да неко не дође и не донесе храну и пиће или помогне људима који раде. То само говори колико храм за њих значи.
За обнову крова из буџета Града Сомбора издвојено је шест милиона динара. За остале радове на торњу, фасади и унутрашњости храма неопходно је још много средстава.
- Завршена је прва фаза реконструкције: санација кровне конструкције, постављање кровних летава и новог бибер црепа. У наредних десетак дана у плану је покривање бакарним лимом апсидалног дела цркве - објашњава Јелена Филиповић, архитекта-конзерватор Покрајинског завода за заштиту споменика културе у Новом Саду.
Према њеним речима, у наредној фази планирано је уклањање постојећег торња који није у сагласју са архитектонском целином храма.
- Треба да се уради нови, барокни торањ какав је био када је храм изграђен - додаје наша саговорница.
- У наредном периоду могуће је и извођење радова на фасадама брода храма, али ће они зависити од финансијских могућности. У сваком случају, обиће се малтер у доњој зони у висини дејства влаге како би се зидови сушили.
Црква у Риђици подигнута је 1844. године, о чему сведочи запис изнад западног портала, према пројекту архитекте Франца Гфелера. Сазидана је на месту старије грађевине из 1731. и припада групи класицистичких сакралних објеката. У храму се и данас налазе иконе Васкрсења Господњег, Дванаест апостола и Пресвете Богородице, које су претходно красиле српски манастир Преображења Господњег у Батмоноштору, српском селу које су Ракоцијеви војници уништили 1704/1711. Пренет је и владичански трон који је 1922. украден. На исконостасу су још и престоне иконе дело Јована Исаиловића Млађег, због којих је храм сврстан у културна добра наше земље.
ПОМОЋ
ЉУДИ добре воље који желе да помогну обнову храма у Риђици новац могу да уплате на жиро рачун Црквене општине риђичке број 250-2120000235760-20. Уколико желе да донирају грађевински материјал могу да се јаве телефоном оцу Мирку Божићу на број 0648002711.
ДУХОВНИ ЦЕНТАР
РИЂИЦА, некада јак духовни центар Срба у Бајском троуглу, омеђеном градовима Сомбор, Баја и Суботица, за више од пет векова постојања проживела је бурна времена и била у саставу различитих држава. Поноси се својом историјом, најстаријом школом, родним виноградима, а највише људима. Изнедрила је 38 доктора наука који живе широм света, велики број лекара, инжењера, адвоката, изузетних стручњака из области пољопривреде, као и врхунских мајстора.
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ЖИВЕЛА ЧАК 122 ГОДИНЕ: Шта је најстарија жена конзумирала сваки дан
ИСХРАНА може утицати на сваки аспект наших живота, па тако и на дуговечност
27. 11. 2024. у 20:07
Коментари (0)