ДЕЦА И РОЂАЦИ ПОЗНАТИХ "СА ДРУГЕ СТРАНЕ ЗАКОНА": Психијатар Јован Марић открива шта их води у делинквенцију
Deca i rođaci poznatih neretko dospevaju u žižu javnosti, jer se nađu sa "druge strane zakona".
Случај брата Милене Поповић који је покушао пљачку продавнице у Косовској Митровици последњи је у низу случајева из црне хронике који су доспели у јавност. Милена Поповић била је невенчана супруга покојног Оливера Ивановића, једног од лидера косовских Срба на кога је извршен атентат.
Ово није усамљен случај да рођаци или деца познатих уплове у криминалне воде или пак бивају конфликтни и насилни.
Шта их мотивише да се баве незаконитим радњама и на шта рачунају у тим ситуацијама, али и шта је позадина таквог понашања, одговоре на ова питања даје психијатар.
- Онај ко чини неки законски преступ вероватно то ради са намером да не буде ухваћен, али када је реч о деци и рођацима познатих свакако да они рачунају на ту карту да ће их ти познати лакше ишчупати из проблема у коме се нађу - каже психијатар професор др Јован Марић.
Он даље објашњава да код људи постоји потреба за самодоказивањам и такмичењем са успешним родитељима и рођацима.
- Пошто они не могу да зараде новац као њихови рођаци или родитељи, а имају потребу да живе по угледу на њих на "високој нози", посежу и за криминалом као начином да до тога дођу - наводи Марић.
Професор истиче да, наравно, постоје и ситуације у којима се на тај начин привлачи пажња на себе.
- Тачно је да има људи који имају потребу да се појаве у медијима, па таман то било и у негативној конотацији. Са друге стране, верујем да су ретки они који пођу у пљачку и маштају о томе да буду откривени - објашњава псхијатар.
Он наводи да је вероватније да се деца и рођаци познатих лакше одлучују на то да буду "лоши момци", ако су склонији делинквентном понашању, јер верују да ће имати већу заштиту.
- Самим тим што су у родбинским везама са познатим и утицајним људима, они рачунају бар крајичком свести на то да ће проћи са блажим последицама. Утицајни брат, родитељ или рођак ће "повући везе" и њега ће ослободити, то је отприлике начин на који они размишљају у тим ситуацијама - објашњава наш саговорник.
Он наводи да би пре конфликтно понашање у смислу туча и свађа у јавности могло да се подведе под привлачење пажње.
- Деца познатих често нису омиљена у друштву, односно други им завиде, па их провоцирају, а одговор на то је агресија. На тај начин они заправо траже пажњу - истиче професор Марић.
Он закључује да се ипак код људи који имају склоност делинквентном понашању мора анализирати много тога да би се дошло до стварних узрока.
(Телеграф)
Препоручујемо
ПРЕД СРБИЈОМ ЈЕ НЕИЗВЕСНА КОРОНА ЈЕСЕН - Ђерлек: Невакцинисани су фабрике нових сојева
22. 07. 2021. у 10:11 >> 10:46
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ТРАМП: Зеленски је требало да се преда Русима! Они су ВЕЋ МРТВИ, градови су рушевине, а Бајден је сам себи требало да потпише ПОМИЛОВАЊЕ
"ТО СУ људска бића, на милионе масакрирају на том бојишту. Они су већ мртви, а градови, ти градови су попут рушевина."
24. 01. 2025. у 16:53 >> 16:53
Коментари (0)