ХРАНИТЕЉИ У ПЕНЗИЈУ МОГУ ДА ИДУ И БЕЗ ПРЕКИДА СТАЖА: Да ли су године стажа и осигурања једини услови за остваривање права у ПИО фонду

Ј. Ж. С.

22. 07. 2021. у 14:12

ГОДИНЕ живота и неопходан стаж основни су услови за већину људи који планирају да оду у старосну или превремену пензију.

ХРАНИТЕЉИ У ПЕНЗИЈУ МОГУ ДА ИДУ И БЕЗ ПРЕКИДА СТАЖА: Да ли су године стажа и осигурања једини услови за остваривање права у ПИО фонду

Фото П. Милошевић

Код инвалидске пензије фокус је на постојању потпуног губитка радне способности, уместо навршених година живота, док особе које желе да користе породичну пензију морају да воде рачуна не само у погледу навршених година живота, већ и трајања брачне заједнице.

Како објашњавају у ПИО фонду, закон уређује различите основе осигурања за различите делатности, врсте пензија, па је и нормално да постоје бројне специфичности које могу да утичу на обавезе будућих пензионера у погледу престанка обавезног пензијског и инвалидског осигурања.

- Старосна и превремена старосна пензија траже поред испуњења услова и прекид запослења, односно самосталне делатности. Ипак, Закон о пензијском и инвалидском осигурању предвиђа неколико изузетака за поједине категорије осигураника. То важи за предузетнике, особе на привремено повременим пословима, за стално или преко омладинских задруга, оне који раде по основу уговора о делу или ауторских и других уговора или их ангажују страни послодавци који немају представништво у Србији, али је посао за који се добија накнада урађен у нашој земљи - објашњавају у Фонду.

Правила налажу да право на старосну или превремену пензију без престанка осигурања могу да остваре изабрана, именована или постављена лица, али и хранитељи. Законодавац је при доношењу овакве одредбе имао у виду специфичности појединих занимања као и чињеницу да би обавеза потпуног прекидања довела у питање посао, а у неким случајевима и кориснике, посебно када су у питању хранитељи.

- Осигураници који су запослени у сопственом предузећу могу да остваре право на пензију тако што ће прекинути радни однос, уз задржавање оснивачког улога и права која по том основу имају у фирми. Они могу и даље да раде, с тим што они који не припадају изузетним категоријама морају да оставе макар један календарски дан у коме неће бити у осигурању, како не би довели у питање утврђено право - саветују у ПИО.

На пример, запослени коме је осигурање прекинуто 10. априла не може поново да почне да ради 11, већ најраније 12. априла. Само тако остварено право неће бити угрожено каснијим осигурањем. Такође, ово је и први услов за успешно поновно одређивање пензије за оне који по пензионисању наврше још најмање једну годину стажа.

Важно је нагласити, тврде у Фонду, да без обзира на то да ли је било без прекида или са кратким прекидом, особе које остваре право на старосну или превремену, могу на овај начин да онемогуће стицање права на пензију у иностранству. Свака држава има специфичне прописе у вези са престанком осигурања, па је неопходно да  се сви који имају стаж стечен ван Србије у потпуности на време информишу како би избегли непријатности да им захтев у иностранству буде одбијен, иако му је у Србији право признато без икаквих проблема.

За инвалидске пензионере је престанак рада неопходан како би се стекло право на пензију, с обзиром на то да само потпуни губитак радне спобности гарантује ову могућност. Тако да овде нема изузетака, као у случају старосне. Изузетак могу да буду само оснивачи предузећа који у њима не раде и који могу да задрже оснивачки улог у фирми.

Фото П. Милошевић

Изменама Закона о ПИО из 2018. корисници инвалидске пензије не могу поново да уђу у осигурање, или ако то учине, онда им се преиспитује претходни потпуни губитак радне способности и позивају се на контролни преглед. Ако се на њему утврди побољшање здравственог стања, то може да доведе до престанка права на инвалидско примање.

- Право на породичну пензију је специфичније од осталих и није условљено престанком осигурања - истичу у Фонду.

- То значи да чланови породице умрлог осигураника могу да наставе да раде, али им се пензија неће исплаћивати док су у радном односу. За ово правило постоји изузетак који се односи на висину примања по члану породице који се остварује на основу уговора о делу или на привремено- -повременим пословима. Тај износ не може да буде виши од најниже основице осигураника запослених у време уплате доприноса. Колико је то, могу да провере на шалтерима Фонда.

Фото Shutterstock

Како би избегли могућност неосноване исплате пензија, која касније мора да се врати, требало би одмах да обавесте Фонд о свом радном статусу, а такође је важно да престане и осигурање у иностранству, ако постоји.

ПРАВИЛА ЗА ОФИЦИРЕ И ПОЛИЦАЈЦЕ

СПЕЦИФИЧНОСТ постоји само код професионалних војних лица и полицијских службеника, јер они могу да изгубе само способност за професионалну војну или полицијску службу, али не и за потпуни губитак радне способности. Зато они и пошто се пензионишу могу опет да се запосле или да имају самосталну делатност.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ОВО ЈЕ НИКОЛИН СВЕТ, ВИ САМО ЖИВИТЕ У ЊЕМУ: Јокић асистенцијом оставио све без даха (ВИДЕО)