ВОЈНИ МУЗЕЈ ОБОГАТИЛА СРПСКА УНИФОРМА: У Солуну први пут изложена и одећа наших ратника из Великог рата (ФОТО)
ИСПУЊЕНА је, коначно, давна жеља грчког пуковника Василиса Николациоса и Представништва Републике Српске у Солуну да експонате о славној епопеји Срба у Великом рату, у овдашњем Војном музеју, употпуни и униформа српског војника.
Тако је, недавно, поставка у кући сећања на пробој Солунског фронта у коме је српска војска имала пресудну улогу, уз реплике униформи савезника, обогаћена и униформом српских јунака који су одавде кренули у јуриш за слободу окупиране отаџбине.
- Ово је први такав експонат у једном грчком музеју - каже, за "Новости", Јелена Јовановић, шеф Представништва РС.
- Дуго смо трагали, писали, позивали, многобројним адресама се обраћали да нас упуте где да набавимо униформу или, ко би могао барем да је сашије приближно оној коју су носили српски војници... Онда сам дошла до неких фотографија са обележавања свечаности уприличених поводом јубилеја везаних за Велики рат. На тим фотографијама и глумци и статисти били су одевени као некад велики јунаци. Брзо је стигао одговор о мајстору чијих је руку тај рад. Позвали смо га... И, униформа је стигла. Пуно срце и нама и пуковнику Николациосу.
Василис Николациос је велики пријатељ Срба, чувар породичног сећања на жртву и херојство јуначког народа који је у његовој домовини потражио уточиште и спас, па одатле кренуо у славу и слободу, говорио је:
- На тим сећањима сам стасавао, учио, заволео народ који није жудео за хлебом, већ за слободом и није праведно да у поставци само нема униформе српског војника. Молим вас да учините све и ја колико могу да то место не остане празно.
Војном музеју у Солуну реплику униформе даровао је Драшко Вишић, Бањалучанин, унук солунског добровољца Луке Лакића из Радосавске крај Врбаса. Драшко Вишић, човек - логистика Влади и институцијама Републике Српске, кад год су каква обележавања победа и страдања у Великом рату, јавио се Јелени Јовановић, а она Василису. Тада се преплићу две лепе судбинске приче. Приче потомака ратника и њихових домаћина са уписаним сећањима на време кад су два народа, грчки и српски, из велике драме израсли у дивове херојског и људског.
- Никада са таквом посвећеношћу нисам радио униформу као ту за Војни музеј у Солуну.
Чинило ми се да су ми у рукама сва ордења света, а заправо, све време је преда мном била ђедова Албанска споменица која је уграђена у мене, моје биће. Поживео је, с њим сам пропутовао пут страдања и славе. И даровао ме сећањем - прича нам Драшко Вишић.
- Па, кад ми је Јелена захвалила, рекао сам: "Не, Јелена! Ви сте мене наградили".
Реплика униформе српског војника, из радионице Драшка Вишића је уз заставу Србије, окружена фотографијама и документима о голготи војске која се из пепела винула у сам врх слободе.
ВОЛЕО БИХ ДА ВИДИМ ИЗЛОЖБУ
НИСАМ био у Солуну, тамо су одлазили понајвише моји Бањалучани да посете гробове предака, али то није оправдање.Волео бих да одем и ја, поклоним се Зејтинлику и то одавно планирам - каже Драшко Вишић.
- Мислим да ме септембар ове године, када буде обележавана годишњица пробоја, неће мимоићи. И да вам, кажем: много ми је драго што говорим за новине "Новости". Читам их и памтим ваше дописнике који су, као Слободан Пешевић, били институција. Својевремено смо, чак, и неке акције заједно реализовали. Била су то лепа времена - казао нам је Драшко Вишић.
Препоручујемо
ПОСЕТА ЧИКА ЂОРЂУ: Игор Мировић разговарао са легендарним чуваром гробља Зејтинлик
14. 05. 2021. у 12:26
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)