УПОЗОРЕЊЕ ЗА РОДИТЕЉЕ: У вртићима у Београду влада вирус који се лако се преноси, јављују се болни пликови, изазива и менингитис
У БЕОГРАДСКИМ вртићима, како су неки родитељи пријавили, појавио се БРНУ вирус, који се још зове и "болест руку, ногу, стопала и уста".
Овај ентеро или стомачни вирус се лако преноси и због тога је важно, како тврде педијатри, да чим родитељи примете симптоме да изолују децу, односно да их не воде у колективе какви су вртићи или играонице.
- БРНУ вирусу склонија су деца мањег узраста до две године која стављају рукице и ногице у уста, али се он изузетно лако преноси међу децом, тако да га има и код малишана који су и старијег вртићког узраста - каже педијатар Ксенија Маричић.
Др Маричић објашњава да је највидљивија манифестација БРНУ вируса и осип, који се прво јавља у устима у виду болних пликова.
- Пликови се јављају и на грлу, језику, деснима, непцу или са унутрашње стране образа. Пликови су црвени са беличастим врхом, подсећају на афте. Често пуцају и на том месту остаје оштећена кожа. Сличне промене се јављају и на шакама и стопалима, а могућа је појава оспи на задњици или бутинама - објашњава др Маричић.
Овај ентеровирус, како каже, у ретким случајевима развија оспе на целој површини кожи, а болест се најчешће манифестује само у виду раница на задњем зиду грла.
Симптоми БРНУ вируса
- Промене се понекада тешко откривају, посебно код мале деце која не могу да изразе тегобе. Често се неколико дана пре појаве оспи јављају повишена температура, малаксалост или раздражљивост, као и болови у мишићима. Пошто имају болове у грлу, појачано је лучење пљувачке и деца одбијају чврсту храну, апетит је ослабљен, а може се јавити и дијареја - наводи лекар.
Она истиче да болест има свој ток и дужину трајања и да траје обично седам до 10 дана.
- Не треба одмах паничити. Уколико је опште стање детета добро, ако је расположено, ако узима храну, скидајте температуру уобичајено и напајајте дете. Дајте му неку храну која је течна и на сламчицу, када су деца већа, због болних пликова у устима - наводи педијатар и додаје да је битно да се дете напаја што више течношћу како не би дехидрирало.
Др Маричић истиче да уколико је температура висока и дијареја честа, а после два три дана се родитељи не успевају да скину температуру, тада се обавезно треба обратити педијатру.
Превенција и терапија
- Дијагноза се поставља на основу карактеристичне клиничке слике, као и брисом уста и анализом столице. Не постоји терапијска мера која би деловала на директан вирусни узрок болести, као ни вакцинација која би сречила појаву болести.
Зато је основни задатак педијатра да саветује мере које ће ублажити тегобе детета. С обзиром да су болне ранице у устима основни симптом болести, примењују се лекови који поред тога што ублажавају бол, снижавају и повишену температуру. Педијатар може да препише рецепт и за неки раствор за испирање уста - наводи докторка.
Она истиче да се као део терапије препоручује често и сладолед који деца највише прихватају, а који хлађењем раница смањује бол.
- Промене на рукама и ногама треба прати топлом водом и сапуном и добро посушити после прања. Уколико пликови пукну, на оштећену кожу можете да ставите антибиотске прашкове или креме да би се спречила инфекција и преко ставите газу на пар дана. С обзиром на то да имају болно и отежано гутање, веома је важно да деца узимају довољно течности да би се спречила дехидратација - истиче педијатар.
Опоравак и изолација деце
Она упозорава да треба имати на уму да су деца након опоравка од болести још неколико недеља клицоноше и да их не треба враћати у групу у вртићу чим прездраве.
- Због продуженог клициноштва потребно је дете изоловати на неколико недеља од почетка болести, посебно да не посећује вртић и играонице. БРНУ се лако преноси и то преко столице, пљувачке, секрета у носу или течности из пликова, а могућ је пренос и преко предмета, посебно играчака.
Зато је најважнија превенција прање руку, посебно после тоалета и мењања пелена код мале деце. Често треба и код куће и у дечјим колективима и играоницама дезинфиковати играчке - саветује педијатар.
Др Маричић истиче да су компликације код овог вируса на срећу ретке, али може да се јави запаљење можданих овојница, односно менингитис или можданог ткива.
- Ретко се јавља и губитак ноктију на рукама и ногама, али нокти поново израсту после болести - наводи педијатар.
(Телеграф)
Препоручујемо
ВАЖНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ЗА РОДИТЕЉЕ: Ево у ком делу града је највећа "гужва" у вртићима
02. 07. 2021. у 16:57
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)