ПРЕД ВИКЕНД ШПИЦ НА ГРАНИЦАМА: Ово су сви алтернативни прелази до омиљених српских летовалишта

Новости онлајн

07. 07. 2021. у 07:48

У ЈЕКУ туристичке сезоне стићи до жељене дестинације ван Србије а избећи гужве на границама?

ПРЕД ВИКЕНД ШПИЦ НА ГРАНИЦАМА: Ово су сви алтернативни прелази до омиљених српских летовалишта

Фото М. Анђела

Под условом да немате живаца за чекање једини начин су алтернативни, мање популарни гранични прелази на којима су гужве мање или их уопште нема.

Опет, пре поласка добро погледати мапу и извагати исплативост брзог проласка кроз алтернативни прелаз, од кога вас до одредишта води можда и дужа рута, наспам трошења живаца на главним прелазима, одакле је, опет, пут краћи.

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

У комшијску државу на југу српски туристи путују највише због одмора на Охридском, Преспанском и Дојранском језеру. Притом, она је најчешће транзитна земља на путу за Грчку. За улазак у Северну Македонију нема много избора. Мора се или преко Прешева, главног, или Прохора Пчињског, алтернативног граничног прелаза који су отворени нон- стоп. Како је „Блицу“ речено у Ауто мото савезу Србије оба су последњих дана фреквентна и тако ће остати током лета.

ГРЧКА

Највећи гранични прелаз између Северне Македоније и Грчке је Богородица – Евзони и удаљен је 177 километара од уласка у Северну Македонију из правца Прешева. Само десет километара треба дуже путовати до прелаза Дојран – Дојрани који је далеко мање прометан и на коме нема већих задржавања. Ка њему се скреће на 149. километру аутопута од уласка у Северну Македонију. За туристе који би да летују да обалама Јонског мора препоручује се прелаз Меџитлија – Ники, 204 километра удаљен од Прешева, на коме нема већих гужви на путу ка Крфу, Лефкади, Кефалонији, Парги или Сивоту. Овај прелаз препорука је и за туристе који би пре Грчке да посете Охрид.

БУГАРСКА

Осим Градине код Пирота, највећег граничног прелаза са Бугарском, једини алтернативни је Вршка чука надомак Зајечара. Стрезимировци код Сурдулице отворен је само за теретна возила. Бугарска је и транзитна земља на путу ка грчким плажама. На 240. километру од Градине је највећи гранични прелаз између Бугарске и Грчке Кулата – Промахонас одакле пут води ка Солону и Халкидикију. Мањи прелаз између ове две земље је Илинден – Ексохи и удаљен је 264 километра од Градине. Мање је фректвентији и ближи Тасосу и Кавали.

ХРВАТСКА

Грађани Србије на путу за Хрватску најчешће користе Батровце. Осим овог постоје мањи прелази, а у АМСС кажу да се најмање чека на Бездану. У Хрватску се може и преко Шида, Љубе и Сота, на територији Шида, Бачке Паланке у којој се налазе истоимени и гранични прелаз Нештин, Богојева код Апатина.

ЦРНА ГОРА

Гостун је прелаз који држављани Србије највише користе на путу за Црну Гору, самим ти најопртерећенијим. Налази се на територији Пријепоља.

Још један гранични прелаз постоји у овој општини, а то је Јабука на којој су гужве много мање и одакле је краћа километража Боку Которску. Притом, путује се новим путем преко Жабљака, а у односу на Гостун избегава се пролазак кроз канјоне Лима и Мораче. Трећи прелаз ка Црној Гори су Шпиљани на путу Нови Пазар – Рожаје и на њему су неупоредиво мање гужве него на Гостуну. Црна Гора може бити пречица до хрватских летовалишта, конкретно прелаз Дебели бријег између Херцег Новог и Дубровника.

МАЂАРСКА

После главног, Хоргоша, ка комшијској држави на северу први алтернативни прелаз је Келебија који је отворен 24 сата дневно, али, кажу у АМСС, на њему има гужве. Зато је препорука користити алтернативне прелазе Бачки брег код Бездана који ради од 00-24, те Бачки виногради, Хоргош 2, Ђала и Рабе код Сенте и Бајмок који су отворени од 07 до 19 сати.

РУМУНИЈА

Осим Кладова постоје два алтернативна прелаза у Румунију – Ватин код вршца, већи, и Српска Црња, мањи.

БиХ

Сремска Рача и Котроман на путу Ужице – Вишеград су прелази према Босни и Херцеговини који грађани Србије највише користе. Поред њих постоје и Бадовинци код Прњавора, Трбушница надомак Лознице, Мали Зворник, Љубовија, Бајина Башта према Скеланима и Увац између Прибоја и Рудог.

АЛБАНИЈА

Летовалишта на Јадрану у „Земљи орлова“ су из године у годину све популарнија. До албанских плажа најкраћи пут је преко Косова и Метохије, односно прелаза Ћафа Прушит (код Ђаковице) – Зогаи и Врбница (код Призрена) – Морине на које се грађани Србије ретко одлучују. У Албанију се најчешће путује преко Црне Горе, и улази преко граничних прелаза Божај на путу Подгорица – Скадар и Сукобин, на праву Улцињ – Скадар. Најближи пут из јужне Србије ка Албанији је преко Македоније, преко граничног прелаза крај Орхидског језера.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.

05. 01. 2025. у 16:19

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

Коментари (0)

СПРЕМНИ СМО ДА ГРИЗЕМО: Савић задовољан пред турнир у Румунији