ОТРОВНА РИБА НА ОМИЉЕНИМ СРПСКИМ ЛЕТОВАЛИШТИМА: Ево шта треба да урадите ако вас убоде
ЛЕПА, необична и потенционално, смртоносна, "риба лав", већ неко време је становник омиљених морских дестинација наших туриста који спас од летње жеге траже на плажама Грчке, Црне Горе, Италије, Албаније, Хрватске и Египта. Оно што је помало забринуло све, јесте њено појављивање већ на почетку туристичке сезоне, када многи бирају где ће искористити годишњи одмор.
Забрињавајући податак јесте чињеница да је ове године већ уочена крајем маја и то у хрватском делу Јадрана.
Тим поводом, Александр Јоксимовић, директор Института за биологију мора Универзитета Црне Горе изјавио је да се ради о инванзивним врстама риба.
- Ова врста има више назива, риба лав, риба паун и њени улови су пријављени на више места унутар јужног Јадранског мора, на обалама Албаније и Италије - казао је Јоксимовић
Наиме, "риба лав" је релативно нови становник Јадрана, у који је дошла преко Црвеног мора, захваљујући највише, глобалном загревању. На омиљеним летовалиштима Срба, први пут је регистрована пре свега девет година.
Она не напада људе, али је највећа грешка када они њој приђу, првенствено због необично лепе спољашности која је краси. Ако се деси да дође до контакта, постоје неколико правила којих се убодени морају придржавати, од којих је једно нешто у чему већина људи греши.
- Заиста има те дуге и отровне бодље, које садрже отров. Врло брзо се репродукује, топ предатор је, и нема природног непријатеља, брзо се шири и њена популација веома брзо расте. Оно на шта морамо да скренемо пажњу, јесте да она не напада људе, тако да нема места паници, једино се може десити да пливач или ронилац, доспе у блиски контак са њом, те је препорука ако дође до убода да се убодно мјесто третира врелом водом, да се из ране проба истиснути отров, колико је могуће. Отров је термолабилан, те се на вишим темепратурама денатурише односно разграђује - рекао је Јоксимовић и посебно напомиње као јако битну ствар код убода од стране рибе лава, јесте начин на који се врши прва помоћ, односно, начин на који се повреда третира.
- Познато је да људи страдају и од убода пчеле, тако да се и овде мора брзо реаговати. Дакле, упаљач, врела вода, истискивање отрова из места убода и што пре до прве здравствене уставнове. Никако не радити конртра ствар, хладити убод ледом, јер на тај начин, лед стимулише да се отров шири даље - апелује Јоксимовић.
На велику срећу наших туриста који ће лето провести у Црној Гори, ова риба још увек није извађена у црногорском делу Јадрана, за разлике од Хрватске где је примећена. Ипак, Јоксимовић препоручује свим туристима да се код посете дивљих плажа, придржавају неопходне опреме за купање на оваквим местима.
(Блиц)
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)