ПЧЕЛЕ КАО ТЕРАПИЈА ПОСЛЕ КОВИД-БОЛНИЦЕ: Медицински радници Ференц и Соња Тури из Банатске Тополе пример свима

Р. Шегрт

20. 06. 2021. у 07:10

КАДА заврше смену у болници и скину беле мантиле, Ференц Тури (37) и његова супруга Соња, униформе исте боје облаче и када дођу кући.

ПЧЕЛЕ КАО ТЕРАПИЈА ПОСЛЕ КОВИД-БОЛНИЦЕ: Медицински радници Ференц и Соња Тури из Банатске Тополе пример свима

Фото: Рада Шегрт

Већ другу годину он на послу носи скафандер, а слично се облачи и у свом дворишту. Само што код куће лакше и лепше дише. И нема страха ни бојазни од опаког вируса. Најгоре што може да му се деси јесте - убод жаоке. На послу га скафандер, визир, маска и рукавице штите од вируса корона, а код куће бели "костим" носи како би се заштито од пчела. Он је медицински техничар који негује најтеже болеснике, а код куће је пчелар. Већ 18 година Ференц ради у јединици за интензивно, а Соња за продужено лечење у болници у Кикинди. Шест година на породичном имању, у Банатској Тополи код Кикинде, умирује их зујање пчела.

- У болници је нарочито тешко од појаве вируса корона, јер бринем о пацијентима који су на респиратору и боре се за живот. То је врло стресно. Од тог напора, смирује ме рад у пчелињаку и служи ми као терапија. У пчеларству има тешког физичког рада, када селимо кошнице на друга подручја и када врцамо мед. Остали посао је веома смирујући, опуштајући - каже Ференц, млади пчелар и искусни медицински техничар.

И у болници и на ливади најбоље га разуме супруга. Ови млади, вредни људи никада нису седели скрштених руку. Изгарали су и на њиви. Најпре су почели да сеју кукуруз и сунцокрет, али нису били задовољни. Са неколико хектара земље, ратарство није доносило приход који би подмирио њихове потребе. Пре шест година, засновали су пчелињак. Засукали су рукаве и убрзо схватили да је тај посао двоструко сладак.

Фото: Рада Шегрт

Соња и Ференц Тури

- Од ратарства нам се враћало само онолико колико смо уложили. То нам није било довољно. Пчеларство је много јефтиније, а исплативије. Са јутра земље, са својом механизацијом, заради се од 150 до 200 евра. Толико даје једна кошница. Осладило нам се и сада имамо близу 130 кошница. Врло смо задовољни. Нектар је око нас, а на крају дође и зарада - открива Ференц, који успешно води и сеоско Удружење пчелара.

Објашњава нам да се мед, ипак, неће залепити за прсте уколико се "седи" код куће. Пчеле морају да се селе са "цвета на цвет" како би принеле мед.

- Исплати се уколико се кошнице селе. Ако сте стационарни, у Банату је могуће имати једну или две врсте меда, а то није довољно за профит. Зато ми селимо пчелињак. На нашем терену користимо пашу уљане репице, а почетком маја кошнице селимо 300 километара, на багремову пашу у централну Србију. Ове године изврцали смо у просеку око 15 килограма тог меда по кошници. То није велика количина, али је цена веома добра, шест-седам евра по килограму. Ове године нећемо ићи на Фрушку гору, где пчеле скупљају липов мед - открива Тури.

Врло је популаран мед од уљане репице, али су приноси мањи. Сада се породица радује сваком цвету сунцокрета.

Фото: Рада Шегрт

Ференц Тури

- Жута поља сунцокрета су у Војводини највећа и најзначајнија паша за пчеле. Ретко кад нас издају, увек од сунцокрета буду солидни приноси, сем ако не дође до тровања. На срећу, ми нисмо имали такву штету - кажу Ференц и Соња.

Обоје су као радилице. Помажу им и Соњини родитељи. Поносни су на свој напредак. Како и не би када годишње произведу неколико тона меда. На лагеру тренутно имају тону и по багремовог. Прошле године изврцали су две тоне сунцокретовог и још неколико стотина килограма од уљане репице.

- Све продајемо на велико, преко погона "Наш мед" Савеза пчелара Србије који се налази у Рачи. Пласман није проблем, производимо робу која се лако и сигурно продаје и никада је нема довољно. Наш мед је квалитетан и није сваки исте боје као у самопослугама. Сунцокретов је жут, багремов прозиран, а онај од уљане репице бео - поручује Ференц Тури.

ФАЦЕЛИЈА

-ОВЕ године наше пчеле иду на пашу на фацелију. То је медоносна биљка, коју је на неколико хектара у атару нашег села посејало једно пољопривредно добро. Уноси нектара су задовољавајући, од килограм до два дневно. Тек ћемо стећи искуство са тим медом - открива Ференц.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза