СРБИ НАЈЧЕШЋЕ УМИРУ ОД СРЦА: Најновији подаци показују да је животни век у нашој земљи краћи за пет година него житеља ЕУ
ЉУДИ у Србији живе пет година краће од житеља Европске уније. Мушкарци у просеку дочекају 73,1 годину, а жене 78,3 лета, показују подаци Завода за статистику.
За њихове исписнике Европљане очекивано трајање живота је 78,5 година, док Европљанке просечно живе 84 године.
Како показује здравствени билтен водећи узрок смрти код особа оба пола су болести система крвотока, а више од половине има дијагнозу кардиоваскуларних обољења. Свака пета особа умире од онколошких обољења, док су на трећем месту болести система за дисање, од којих умире пет одсто људи.
Од проблема са метаболизмом умире три одсто људи, а исто толико и од болести система за варење. Превенција, дијагностика и терапија су знатно напредовале када је у питању шећерна болест, али се ипак она и даље шири. Чак 710.000 особа у Србији има дијабетес и он је пети водећи узрок смртности код нас.
Пушење се међу нашим становништвом и даље високо котира на лествици по броју смртних случајева. Најмање 15.000 људи превремено умире управо због последица пушења, а употреба дувана повезана је с настанком бројних болести. Од свих смртних случајева узрокованих кардиоваскуларним болестима, петина је узрокована употребом дувана и изложености дуванском диму.
Пандемија вируса корона је пореметила статистику умирања на целој планети, подаци су изведени из најновијег истраживања здравља становништва Србије. Анализе су радили Републички завод за статистику и Институт за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".
Истраживање показује да највећи број наших суграђана умире од болести које су последица стила живота и које се могу спречити адекватном исхраном, физичком активношћу, остављањем дувана и превентивним здравственим прегледима.
Сваке године чак 36.000 особа добије дијагнозу малигне болести, а рак однесе око 20.000 живота годишње, показују подаци Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут". Србија спада у земље са средњим ризиком оболевања од рака јер се налази на 12. месту од 40 европских земаља, али с високим ризиком умирања од малигних болести у Европи - на другом месту одмах иза Мађарске, процењује Међународна агенција за истраживање рака. Најзаступљенији је рак плућа, дојке и дебелог црева, што чини једну трећину новооболелих и умрлих особа од рака у свету.
НАЈДУГОВЕЧНИЈИ СТАНОВНИЦИ МОНАКА
ПРЕМА подацима најдуже живе становници Монака и код њих је очекивано трајање живота 89,4 године, а у најдуговечније Европљане спадају још и становници Сан Марина, Швајцарске, Шпаније, Лихтенштајна и Италије, чији је просечан животни век 83 године. С друге стране грађани источне и централне Европе живе неколико година мање. Најкраће се живи у земљама бившег СССР-а - становници Русије живе чак двадесет година краће од житеља Монака.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)