ТАМБУРИ ЖИВОТ ПОСВЕТИО: Живи сећање на Саву Вукосављева (1914-1996), легендарног композитора

З. Грумић

06. 06. 2021. у 06:34

ДА није било Саве Вукосављева (Змајево 1914 - Нови Сад 1996), тамбурашка музика у Војводини не би доживела толики процват нити би било чувеног Тамбурашког оркестра Радио Новог Сада, онаквог каквог га се сећамо из времена највећих успеха и достигнућа.

ТАМБУРИ ЖИВОТ ПОСВЕТИО: Живи сећање на Саву Вукосављева (1914-1996),  легендарног композитора

Сава Вукосављев

То између осталог наводи Сима С. Матић, новосадски издавач и поклоник тамбурашке музике, који је заједно са новинаром Бориславом Хложаном приредио књигу "Композитор и диригент Сава Вукосављев", с поднасловом "Живот посвећен тамбури", недавно објављену у издању "Тиског цвета".

- Штета је што ова монографија није настала раније, када је било више живих сведока чика Савиног стваралаштва и његових сарадника - додаје Матић, уз напомену да се са именом тог значајног уметника сусрео још у својој раној младости у родној Ади, где је у локалном омладинском оркестру и сам свирао прим-тамбурицу.

Аутори су, ипак, успели да прикупе врло упечатљива и занимљива сећања бројних познавалаца и поштовалаца дела композитора, диригента, етномузиколога, тамбураша, чије се композиције и данас радо изводе. Тако књижевник Милутин Ж. Павлов, присећајући се својих сусрета са Вукосављевом, бележи како је Сава волео да прича о "светлуцавом тамбурашком приму, о равничарској тамбурашкој бисерници".

- Усред те приче скидао би са своје седе главе свој нахерени качкет боје беле кафе.

Милан Миња Вукосављев, у сећањима на свога оца, наводи да је Сава одрастао у сиромашној сеоској породици у бачком Змајеву где је одмалена, слушајући свирце у дединој кафани, заволео тамбуру. Пре Другог светског рата радио је као учитељ у родном и другим местима Бачке и Баната, а током мађарске окупације се, као предратни официр, са породицом склонио у Стојник код Аранђеловца. Прикључио се касније 53. Војвођанској бригади НОВ. Године 1957. долази у Радио Нови Сад и активно учествује у стварању радијског тамбурашког оркестра, којем је дао снажан печат као уметнички руководилац.

Оливера Вучо, Сава Вукосављев, Јаника Балаж и тамбураши на чувеном филмском фестивалу у Кану / Фото Архива Саве Вукосављева

- Новосадски тамбураши прославили су тамбурицу широм света, на бројним успешним турнејама и гостовањима - истиче Миња Вукосављев, подсетивши на то да је састав с Јаником Балажом, који је свирао у "Скупљачима перја", одушевио француску и светску публику многобројним наступима у париској "Олимпији" и широм Француске, после тријумфа тог нашег филма на чувеном фестивалу у Кану.

Остао је забележен и Савин изузетан педагошки рад, посебно његово залагање да тамбура буде заступљена у нашим музичким школама.

КОМПОЗИЦИЈЕ

САВИНЕ композиције и аранжмани "Велико бачко коло", "Сремска рапсодија", "Да се повеземо", "Дођи драга", "Развило се коло Војводине", "Срца", "Еј, да могу"... на репертоару су и данашњих оркестара, а често се могу чути и на таласима радио-станица.

СВИРАЛИ И У БЕЛОЈ КУЋИ

НАЈИМПРЕСИВНИЈА турнеја Великог тамбурашког оркестра Радио Новог Сада, под управом Саве Вукосављева, била је она у САД 1972. године.

- Новосадски музичари свирали су и у Белој кући, пред председником Никсоном, а неколико дана касније имали су незаборавни наступ у Питсбургу, испраћени овацијама неколико хиљада наших исељеника - бележи Борислав Хложан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

ТЕНИС У ШОКУ! Јаник Синер представио свету рођеног брата - Руса из Русије!