СУМЊИВА СМРТ МИЛОША ОБРЕНОВИЋА: Аустријске и британске службе стоје иза убиства кнеза?
ПОСТОЈИ непотпуно обрађена грађа о контроверзној смрти кнеза Милоша 26. септембра 1860. године.
Овом аутору, њен део ипак је дат на увид. Она потврђује сумње да Милошева смрт није наступила природним путем! Потврђују то још неки меродавни извори.
За разлику од те несређене полузваничне документације, масонска грађа у заједничким архивима професора у северној Италији, Хрватској и Србији, масона и немасона, стручно је сређена. Њени делови о тајнама владарских Обреновића, добронамерно су уступани на разматрање овом аутору 2001, тада главном уреднику њуз-магазина "Идентитет" у Загребу и новинару "Вечерњих новости".
Из ње издвајамо извештај о смрти кнеза Милоша. Због лакшег разумевања, ваља напоменути да су неки од сакупљача те грађе припадали (или још припадају) часном Слободном зидарству Хрватске, Италије и Србије. Неки из 19. века били су масони у време Милошеве владавине и после. Давно су, разумљиво, преминули, масонском терминологијом, "преселили се на Вечни исток".
НАЈЗАНИМЉИВИЈИ део тог извештаја, писаног ијекавским дијалектом, преносимо дословно.
Историјски извори упућују да владалац Србије није преминуо природном смрћу успркос поодмаклим годинама
"Владалац Србије Кнез Милош Обреновић, није умро природном смрћу, успркос поодмаклим годинама својега живота. Његова смрт изазвана је и настала намјерно, што се може квалифицирати као један вид убојства, посредног, од стране резидената аустријских и великобританских обавјештајних служби, који су имали утјецај на Милошевог сина кнеза Михаила Обреновића и на врло узак круг њима подређених агената различитих професија из конзулата тих двију држава. Кад се увјерила да је кнез Милош заиста мртав, аустријска тајна конзуларна служба обуставила је сва своја цјелокупна дотадашња агентурна дјеловања, усмјерена према Кнежевском двору у Београду.
СМЈЕСТА је активирала раније договорене, своје далеко мање важне обавјештајне дјелатности у јужној Србији, у дослуху са агентурама из Турске, само да би прикрила свој утјецај на збивања око смјене кнежевских владара у Београду, смрћу Милошевом и замјеном владавином његовог млађег, а живућег сина кнеза Михаила Обреновића.
Посланство Британије, за разлику од аустријског, није пред конзулатима и обавјештајним одјељењима других држава сила одвише ни крило своју умијешаност у та изненадна и чудна дешавања и смјену власти у Београду, наступом проенглеског и проиталијанског масона кнеза Михаила на трон Србије намјесто свог умрлог оца, чију су смрт изазвали и убрзали љекари у договору са британским и аустријским агентима."
У ЖИЖУ (међу)српских, међународних и породичних сплетки од половине 19. века, кнез Михаило доспева и зато што их је сам подстрекивао! Меродаван извор о томе је збирка списа хроничара Стевана Стевче Маленовића "Књаз Милош о душевним особинама Књаза Мијаила и прорицање трагичне смрти овога". И делове списа Маленовића, сарадника поверљивих кругова, преносимо без граматичке и стилске обраде.
"На скоро по повратку Књаза Милоша и Књаза Мијаила у Србију 1859-е године, Књаза Мијаила обузме жеља - да замени оца на књажевском престолу (а и то је била последица интриге Кајмакамоваца, пошто су они били уверени - да ће код Књаза Мијаила лакше успети са својим циљевима, него код Књаза Милоша, - како он треба због старости и слабости (Књаз Милош је патио од срчане болести) да се одмори, и да треба да за живота даде књажевску власт Књазу Мијаилу, као зреломе и способноме за управу земље итд, јер су сада другачија времена, те се неможе да поднесе онакова управа земљом - како је Књаз Милош радио и управљао за време своје прве владе.
ОВАЈ јад је Књаз Мијаило непрестано подстицао, и Књаз Милош је дуго време о томе прећуткивао, нектејући никоме дати одсечнога одговора, нити је хтео да изриче свој суд о Књазу Мијаилу и његовим душевним особинама, а знао је: да се све то ради по жељи Мијаиловој. Најпосле када је Књаз Мијаило видео да Књаз Милош не мисли уступити му владу, онда се угоди да доктор Белони, који је тада био дворски и војни лекар, саветује Књазу Милошу, да оде у Алексиначку бању и да здравља ради пробави тамо неко време - и Књаз Милош послуша, и оде у речену бању али - на скоро, пошто се је окупао једанпут-два у топлој води, обневиди на оба ока, те га отуда преко Неготина донесу Дунавом у Београд" - дословно је писао Маленовић.
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ
СТВАРНИ узроци смрти кнеза Милоша интересовали су хиљаде "обичних" људи, али и "људи доброг гласа", масона. Јер, и по давнијим и новијим истраживањима, многа своја дела у корист слободне државе Србије, радио је као слободни зидар. Као и многи часни масони у српској историји - његови претходници, савременици и они који су га надживели.
ТАЧНО је, и по другим изворима, да Милош у тој бањи нагло губи вид. По извештајима дворских и других (пот)плаћених лекара "осим нарушеног кардиоваскуларног здравља, патио је од шећерне болести са компликацијама, које узрокују такав исход". Зашто су све те компликације кулминирале одједном?!
За те Милошеве по живот опасне тегобе, дворски лекари су одавно знали. Милош је, по расположивим подацима, после свега неколико дана боравка у Алексиначкој бањи из ње хитно враћен полумртав. Из тог стања (не коматозног, како наводе неки аутори, него свесног, разумног) никада се није вратио у редовни живот. Умро је у Топчидеру на Крстовдан 1860.
ТАДА је чувени доктор Спиридон Ефтимијадис изјавио: "Ко је казао да Књаз Милош иде у бању да се купа, тај жели да он умре, јер болест његова не може да поднесе такво купање"! Тај акт чува Архив Србије, сигн. ПО кут. 140 бр. 150. Др Ефтимијадис је био државни лекар Србије, одличан дијагностичар, надалеко познат у земљама Европе. Није консултован о Милошевом путу у бању.
Отворено је питање учешћа кнеза Михаила у завери против оца
И ти извори сведоче да су Милоша "пријатељи" саветовали да трон преда Михаилу. Иначе, Милош није могао да прежали прерану смрт прворођеног сина Милана, који је владао Србијом само 26 дана, не само као губитак чеда, него је сматрао да би он био бољи владар од Михаила!
МАЛЕНОВИЋ дословно сведочи о својој важној посети свом пријатељу Милошу у то време:
"Ослабио и обневидио, онда ми је Књаз Милош кроз плач изрекао ове речи: Е мој Стевча, камо и моја а и ваша лепа срећа - да ми је жив Милан - нико не би срећнији и радоснији од мене био, али знајте да када ја умрем, ви ћете мене да лепите од блата, и ви ћете муке да имате са Мијаилом, јер је Мијаило будала, и не зна шта ради, најпосле ће оне курве Јевремове и главу да му упропасте."
Маленовић је делове списа писао ијекавицом, али је саговорнике цитирао екавицом.
Та Милошева оштра, у задњој реченици непристојна квалификација, израз је гнева.
НА МИХАИЛОВЕ инцестоидне поступке Милоша упозоравају масони, односе се на унуку Милошевог брата Јеврема (масона). На Михаила су утицали Јевремова ћерка Анка и клика "добронамерника". Зато је после развода са кнегињом Јулијом (Хуњади) хтео да се ожени - Катарином, Анкином ћерком, али је одустао! Има индиција да су Михаила од те намере одвратили масони, чији је био "брат". Том владалачком и љубавном романсом више се баве драматургија и музикологија, мање историја.
Тако (?) је животни и владарски пут окончао књаз Милош. Уз сумње о његовој смрти: биолошка због болести, изазвана тровањем од страних служби и, најнедокучивије - утицајем кнеза Михаила?
СУТРА: Масонски живот кнеза Михаила
Препоручујемо
КАКО ЈЕ ИСТОРИЈА СРБИЈЕ СТВАРАНА УЗ ПОМОЋ МАСОНА: И кнез Милош је био слободни зидар
16. 08. 2020. у 06:00
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)