РОЗЕНКРОЈЦЕРИ У ГОРЊОЈ ДОБРИЊИ: Кнез Милош на чардак--чесми оставио симболе немачког тајног друшва

Пише: Милорад БОШЊАК

21. 08. 2020. у 06:00

СИМБОЛИЗАМ и поруке тајних друштава уочљиве су и у забаченој Горњој Добрињи, код Пожеге, родном месту Милоша Обреновића. По његовој строгој наредби!

РОЗЕНКРОЈЦЕРИ У ГОРЊОЈ ДОБРИЊИ: Кнез Милош на чардак--чесми оставио симболе немачког тајног друшва

Фото: Фото архива "Новости"

Коме у част и зашто? Одатле се Милош, тад презименом Теодоровић, после смрти оца Теодора 1802. са мајком Вишњом и браћом сели у Брусницу, код војводе Милана и господара Јакова, Обренових синова, а своје полубраће по мајци, на њихов позив. У Горњој Добрињи, кнез Милош је у спомен на оца, пред своју смрт, саградио чардак-чесму, код Цркве светих апостола Петра и Павла, уз чији зид је сахрањен његов биолошки отац. Српска државна историографија се мало бавила овом темом, која је од 1903. била нека врста табуа.

На плочи изнад (о)култне чесме, стоји посвета: "Ову воду и чардак подиже светли Господар Милош Обреновић I, књаз Српски, 15. августа 1860. своме оцу Теодору за душу". Кнез Милош, на врхунцу своје друге, кратке, двогодишње доживотне владавине Србијом, убрзо изненада умире 26. септембра 1860. Званична верзија гласи да је "умро услед лошег здравственог стања". О необичној смрти кнеза Милоша постоје контроверзе. О њима, касније.

ИЗНАД плоче, стоји симбол, за лаике неуобичајен: две плаве руже, спојене равним стабљикама у облику латиничног слова V а међу њима истокрачни крст. Али, није симбол друштва Темплари, како неки посматрачи наводе. Ружа црвена, са зеленом стабљиком и латицама у цвату, која се трњем успиње и обавија око крста, симбол је Розенкројцера (Братства ружиног крста). Ко су Розенкројцери?! То филозофско тајно друштво, које прераста у политичко, основао је Кристијан Розенкројц. То му је био псеудоним.

Ред Розенкројцери, у Немачкој расцепканој супарничким државицама, постаје утицајан у 17. веку, кад је Розенкројц већ био мртав. Иза њега је остало езотеричко наслеђе Братства ружиног крста у немачким државицама, те у Великој Британији и Русији. Историчари слободног зидарства не поричу да су Розенкројцери утицали и на стварање неких ложа, иако је изворна масонерија неупоредиво старија од њих. Српски историчари не споре улогу Братства ружиног крста у Србији за време Обреновића.

Симболика Розенкројцера имала је стилизације, зависно од зоне интереса. Осим црвене, има и две плаве руже око крста. Плаве руже, без крста, негде су и симбол тростепене "плаве" масонерије: у горњем углу ритуалне кецеље једна ружа означава степен ученика, две помоћника, три масона мајстора. А 18. степен "црвене" масонерије, која има 33 степена зове се - розенкројцерски!

Милош (Теодоровић) Обреновић несумњиво је знао за "благочестиво" порекло Обреновића, чије презиме је баш зато (пре)узео

ИМЕ иконописца (или више њих?) који је по наредби кнеза Милоша сликао те знакове над спомен-чесмом његовог оца Теодора нисмо нашли. Коме у част и зашто је кнез Милош то урадио? Је ли то симболичка алузија на његову могућу припадност и Братству ружиног крста, уз већ доказану припадност масонерији?! Или само скривена порука да су и Розенкројцери имали тајну улогу у Милошевој политици? Коју и како? Можда ће историографија допрети до решења те непознанице. Розенкројцерима је Милош лако могао приступити током егзила у Аустрији, а они би га, с обзиром на његову улогу и значај, вероватно радо прихватили.

- Могуће је, али мало вероватно, да је кнез Милош симболиком са две плаве руже на чардак-чесми посвећеној давно преминулом оцу означио своју припадност масонима на другом степену. Мало вероватно зато што је, по свим доказима, био инициран на трећи, мајсторски степен. Тешко да је са две и те како симболичне плаве руже, уместо још једне, треће масонске мајсторске, хтео да прикрије свој трећи степен у слободном зидарству. Одговорно тврдимо: те две руже уз крст на чардак-чесми спадају у инсигније Розенкројцера тог времена - тврде стари масони Срби у северној Италији и то диказују богатом архивом.

ПРИЈАТЕЉСТВО КЊАЗА МИЛОША И РОТШИЛДА

МАЛО је познато јавности и пријатељство кнеза Милоша и свих потоњих владара Обреновића са члановима тада европски, сада светски важне банкарске породице Ротшилд, финансијерима тајне политике и тајних друштава! На састанцима код барона Ротшилда у Франкфурту, са кнезом је био и његов синовац кнежевић Милош (Јевремов) Обреновић, отац каснијег краља Милана. После смрти кнеза, везе са Ротшилдима развија Милошев син кнез Михаило. Сачувана је и интензивна преписка краља Милана, затим и његовог сина краља Александра I Обреновића са Ротшилдима: Саломоном Ротшилдом у Бечу и Албертом Ротшилдом у Лондону. Та писма чува Центар за изучавање историјских документарних збирки у Москви, под сигнатуром 637/6-22.

ТАЈ ЧАРДАК је само наизглед здање распрострањеног типа сеоског неимарства западне Србије. Јер, у комбинацији са елементима езотеризма, изражава и други смисао. Није баш типична српска "кућа на ћелицу". Изглед здања, истраживач Драгана Миловановић Грегуревић дефинише у раду "Свето и профано у архитектури чардака Милоша Обреновића", зборник "Старине Горње Добриње, родног места књаза Милоша", Горња Добриња-Београд, 2001.

- Кућа је слика космоса. Као посвећени простор, она у човеку изазива осећај заштићености и безбедности. Квадрат као савршена четвороугаона форма и коцка, идеални квадар, попут других правилних облика, представљају најчистије симболе у којима су концентрисана сва значења четвороугаоних фигура и шестостраних тела. По митско-религијском веровању, они садрже и одређене космичке силе које одређују њихову суштину. Због тога, када се у архитектури примене квадрат и коцка, као у случају чардака кнеза Милоша, "порука" је јасно исказана, у први план је истакнут симболизам и меморијални карактер грађевине. Ако се зна да је квадрат симбол Земље, прецизније земаљског постојања, истовремено са коцком симбол стабилности, трајности, логично следи да је овакав облик посебно погодан израз који спаја и сукобљава два битно различита света, наш овоземаљски и онај други, свет преминулих. Култни караткер чардака је још више истакнут обликом крова који је доживео такву трансформацију у односу на кров типичне "куће на ћелицу" - само је делић налаза Драгане Миловановић Грегуревић.

Фото: Фото архива "Новости"

КОЦКА, симбол савршенства форме и људске душе, исклесана од сировог камена, има централно место у масонерији, као усавршавање моралних врлина сваког "брата". Као и пирамида, симбол небеског света. Да ли је кнез Милош, наручилац градње наизглед обичног, у ствари нетипичног чардака и осликавањем речених знакова тајних друштава, био свестан јасноће, снаге и значаја тог свеукупног симболизма? По свему судећи, јесте. Сигурно и још непознати градитељ(и) чардака.


Кнез Михаило је био масон најистакнутији међу Обреновићима у Европи

Учесталост симболике тајних друштава код владарских Обреновића, од кнеза Милоша надаље, потврђује две већ изнете претпоставке. Прво, да је Милош (Теодоровић) Обреновић несумњиво знао за "благочестиво" порекло Обреновића, чије презиме је баш зато (пре)узео. Историографија ће, надамо се, утврдити докле је сезало то сазнање код осталих чланова породице, надасве кнеза Михаила - најважнијег и европски најистакнутијег масона међу Обреновићима! Друго: по новијим доказима, кнез Милош је доказано припадао масонском, могуће и Братству ружиног крста. Зато учесталост те симболике код Обреновића треба и тако разумевати.

 
 
СУТРА: Творац Милошеве шпијунаже

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СРАМНО ПИСАЊЕ БРИТАНАЦА: Ударили на Мареја због Ђоковића