ФЕЉТОН - ФОРМАЛАН ПРЕКИД САРАДЊЕ СА ЧЕТНИЧКИМ ПОКРЕТОМ: Битке на Неретви и Сутјесци биле су пресудне да се Черчил определи за партизане

НЕМЦИ су имали домаће савезнике у облику крајње варварских усташа, колаборационистичког режима који је владао над областима Босне и Хрватске, чинећи над српским жртвама тако језиве злочине да се и сам СС згражавао над степеном њихове изопачености.

ФЕЉТОН - ФОРМАЛАН ПРЕКИД САРАДЊЕ СА ЧЕТНИЧКИМ ПОКРЕТОМ: Битке на Неретви и Сутјесци биле су пресудне да се Черчил определи за партизане

СТРАТЕГИЈА Черчил није подржао четнике да не би забио нож у леђа Стаљину, Фото Википедија

У Београду, Недићев квислиншки режим је такође сарађивао са немачким окупатором, а истовремено и са четницима, што није добро пролазило код Немаца, који су подједнако мрзели сваки вид отпора. ЕНИГМА је августа 1943. показала да је најмање 17 немачких дивизија било стационирано у бившој Јутославији.

Одсудне битке „Вајс 1“ и „Вајс П“, а затим и „Шварц“,  (Битке на Неретви и Сутјесци) биле су  од пресудног значаја за позицију Команде у Лондону и Черчила, јер „ЕНИГМА није остављала никакву сумњу да је борбена способност четника значајно слабија од Титових партизана“, како су забележили у Лондону Здружени обавештајни комитет и извештај ЕНИГМА DEFE 3/822/МБ 5054, као и податак о много већем броју партизанских губитака у извештају СХ/М55/2782/Т21.

Важно је додати да су дешифранти у Блечлију у исто време били у прилици да разбију јапанске дипломатске шифре, па су и на тај начин имали сазнања о збивањима на ратишту у Југославији, преко дипломатских комуникација јапанских амбасада у Букурешту и Софији, које су потврдиле раније добијене податке немачке војске и Абвера.

Са савезничком инвазијом на Италију, Немци су били у прилици да активирају свој резервни план за случај италијанске капитулације, уз одмазду, чији је један случај постао познат последњих година захваљујући књизи „Мандолина капетана Корелија“, преко описа масакра италијанских трупа на једном од грчких острва. У Југославији један број Италијана се тихо предао, други су пружили храбар отпор, ади је све било готово до октобра, када су италијанске снаге нестале са сцене.

ПАРТИЗАНИ су величанственим напором запленили значајну количину италијанског наоружања и ставили под своју контролу територије које су раније окупирале италијанске снаге. Немци су тада били приморани да пошаљу „највеће снаге која је Немачка икада упутила ради сузбијања герилских формација“, укључујући ништа мање него Прву СС оклопну армију - наведено је у извештају DEFE 3/886-890 и другде. Била је то очајничка борба, уз 7. СС добровољачку брдску дивизију Принц Еуген и Другу оклопну армију, које су такође биле укључене у операције, и чије је комуникације пратила и дешифровала екипа из Блечли Парка. И то са великим успехом, на пример, када су Немци одлучили да окупирају далматинско острво Шолту, савезничке ваздушне снаге, користећи ЕНИГМА  дешифроване извештаје, збрисале су немачке инвазионе снаге већ следећег дана.

И, како нас Званична историја ондашње обавештајне службе подсећа: Све су то биле околности у којима су Савезници одлучили да искораче са неодложним слањем помоћи Титу, у децембру 1943, а даљи развој догађаја у Југославији довео је до ситуације када је савезничка помоћ партизанима омогућила задржавање значајних немачких снага, што је последично довело до формалног прекида с Михаиловићем.

Заиста, увећана савезничка подршка партизанима ускоро је донела војне плодове у виду онемогућености Немаца да поново освоје подручја која су партизани одузели од Италијана.

Док су дешифровани материјали доказивали партизанске успехе, многи четници су били истог мишљења, напуштајући Михаиловића и прелазећи у Титове јединице.

Знамо да је Черчилова главна брига била битка за Италију, а тиме и задржавање што већег броја немачких снага на Балкану, с циљем спречавања њиховог пребацивања на фронт у Италији. ЕНИГМА је већ показала да су његове наде биле остварене, јер неколико немачких снажних јединица, како смо раније видели, већ је пребачено у Југославију, укључујући и 371. пешадијску дивизију, која је упућена из Италије како би спасла што је могуће више територија од наступајућих партизанских снага.

ДАКЛЕ, Черчилов план је функционисао! И како Дејвид Стафорд разјашњава, у својој критици књиге „Насамарени Черчил“, било је потпуно природно то што је великан желео да стави британске интересе изнад свега.

Док се ово одвијало, Михаиловић је следио сарадњу са квислиншким режимом Недића у Београду, уз активну подршку Немаца и СС снага у Хрватској. Досије SAV 121/529 у Националном архиву садржи дешифроване извештаје са терена на Балкану, потврђене SIGINT документима из Блечлија, који говоре да се четници лојални Михаиловићу сада боре уз Немце и недићевце против партизана.

Ово је кључно, јер како видимо другде, суштина ревизионистичких теза јесте та да су партизани доставили материјале Билу Дикину, а касније и Фицроју Меклејну, што је последично довело до промене Черчиловог става, а да је та документа фалсификовао Тито како би преварио Британце.

Насупрот томе, потпуно јасни и недвосмислени ENIGMA докази убедили су Черчила, ван сваке сумње, да Михаиловић „активно сарађује са Немцима“. Пишући своје виђење, у петом тому његове историје Другог светског рата, премијер је само изокола поменуо „све примљене извештаје“, али сада знамо, из његових телеграма похрањених у РКЕМ досијеу (премијерска архива) Националне архиве у Кјуу, као и Черчиловој архиви у Кембриџу, да је, заправо, реч о SIGINT дешифрованим извештајима.

СВИ знамо за МI6,SIS (Тајну обавештајну службу) и МI5 (Службу безбедности). У једном периоду било је ни више ни мање него 14 одељења војне обавештајне службе која су током Другог светског рата била усмерена искључиво на главног непријатеља, нацистичку Немачку. (МI17 у основи је деловао као секретаријат.) Такође нам је познат МI9, одељење за подршку савезничких ратних заробљеника.

Али шта је био МI3, а посебно његова служба МI3(б), део војне обавештајне службе о којој овде говоримо?

Изворно, године 1914, на почетку Првог светског рата, МI3 је прикупљао информације по географском начелу: преко својих одељења од (а) до (д) покривао је различите делове Европе. МI3(б) био је задужен за Аустроугарску монархију, која се 1918. распала на више делова, укључујући балканске територије данас познате као Хрватска, Словенија и Босна.

Током 1941, после немачког освајања Југославије, МI3(б) био је усмерен на Балкан и обавештајне податке свих врста из тог региона.

Кључни подаци у вези са МI3 и свим одељењима, а посебно МI3(б) о коме је овде реч, јесу следећи: а) Примали су извештаје ULTRA, тако да су знали за све немачке активности, о којима су извештавали дешифранти из Блечли Парка. б) Њихови извештаји прослеђивани су преко шефа војне обавештајне службе Генералштабу и преко њега председнику Владе лично.

Другим речима, имали су потпуни приступ најважнијим ратним тајнама како би извештавали доносиоце одлука; Черчила и Генералштаб, групу која је одлучивала о британској војној политици. То надаље доводи до чињенице да су били многоструко значајнији од било ког теренског оперативца SOЕ, а камоли од неког из штаба SOЕ у Каиру.

САВЕЗНИШТВО СА СТАЉИНОМ

ОЧУВАЊЕ англо-совјетског савезништва било је императив за Британију с циљем победе над Хитлером, а Тито је истовремено уживао чврсту Стаљинову подршку. Наставак пружања подршке Михаиловићу био би забијање ножа у леђа Стаљину. Да, Черчил је био антикомуниста, као и Михаиловић. Али то није био довољан разлог да овај први подржи овог другог. Рат је прљав, често и циничан посао. Ова важна чињеница често се занемарује: Стаљин и СССР су били наши савезници. Идеолошки гледано, било је то чудно савезништво, што почетак Хладног рата, убрзо после Дана победе 1945. и потврђује. Но, околности су 1943. биле јасне: западне демократије В. Британија и САД заједно са комунистичким Совјетским Савезом биле су намерне да поразе нацистичку Немачку.

 СУТРА: ЧЕРЧИЛ ТРАЖИ СТВАРАЊЕ ХАОСА ИЗА ЛИНиЈЕ ФРОНТА 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ПЕШИЋ ТВРДИ: Стојаковић ће играти за Србију, стигла реакција младог кошаркаша