ФЕЉТОН - КРАЈ ТАЈНЕ САРАДЊЕ НЕМАЧКЕ И СОВЈЕТА: Информације о Црвеној армији Нидермајер добијао уз чашицу коњака и шољу кафе

Приредила и превела : Вера Хорват/Пише: Андреј Сахаров

11. 06. 2024. у 18:00

ГОДИНЕ 1926, Штејнбруков апарат је примио фотокопију једне од Нидермајерових шпијунских достава адресовану не само на специјални биро Ц-Б при генералштабу, већ и на обавештајно одељење Т-З (стране војске).

ФЕЉТОН - КРАЈ ТАЈНЕ САРАДЊЕ НЕМАЧКЕ И СОВЈЕТА: Информације о Црвеној армији Нидермајер добијао уз чашицу коњака и шољу кафе

Михаило Тухачевски је био најмалђи маршал у Совјетском савезу, Фото "Википедија"

У достави се, поред података о војним школама, наводи да су од совјетског официра, Немца по народности, извесног Готфрида, добијени подаци о унутарпартијском неслагању на XIV конгресу ВКП (б), о узајамним односима међу официрима на високим положајима у РККА, и о дислокацији неких кадровских и територијалних јединица Црвене армије.

Оно што је у датом случају занимало Нидермајера, никако није могло да се сврста у његове функционалне обавезе, те је, природно, појачало сумње чекиста у лојалност и пријатељство тајног војног аташеа.

Штејнбрукови сарадници су брзо пронашли Готфрида. У септембру 1926. године био је ухапшен и саслушан. Показало се да његово познанство са Оскаром Нидермајером датира још из 1925. године, када су се срели на маневрима Западног војног округа, које су посматрала четири немачка официра из генералштаба. Само је један од њих, Штраус, говорио руски језик. У ствари, испоставило се да Штраус није нико други до Нидермајер.

Контакти са њим наставили су се у Москви у згради број 4 у Успенском пролазу, где је живео Оскар Нидермајер. Од Готфрида није захтевано потписивање сагласности о сарадњи са немачком обавештајном службом, било је довољно вођење прилично дугих и отворених разговора уз чашицу коњака и шољу кафе. Готфрид се постепено све више уплитао у шпијунску активност, и разјашњавао нека питања која су занимала Нидермајера, а која су на овај или онај начин била повезана са Црвеном армијом.

ЛОГИЧНА  је претпоставка да контраобавештајци ОГПУ ( Здружена државно - политичка управа)  нису хтели да заоштравају ситуацију и да су само пажљиво спровели органима немачких власти информацију о непожељним Нидермајеровим активностима.

Како у својим изјавама наводи сам Нидермајер, он је 1927. године из генералштаба добио категоричко наређење да прекине обавештајну делатност у Совјетском саврезу. Начелник трећег одељења (одељење страних војски), пуковник Фишер, захтевао је од њега да се не бави шпијунажом, како не би компромитовао делатност Ц-МО, преко којег је споровођен програм тајног наоружавања немачке армије.

Нидермајер није могао да се не придржава наређења, тим пре што је већ било одлучено да се у Совјетски Савез, мимо Ц-МО, пошаље други војни представник. На ову дужност генералштаб Немачке је именовао генерал-мајора Холма, који је допутовао у лето 1928. године. Нидермајеру је било забрањено чак и да се виђа са Холмом. Постао је осетно уздржанији и приликом званичних контаката са представницима РККА.

Али ОГПУ, како се то каже, није сводио очију са њега. Изгледа да контраобавештајце није интересовала могућност да он поново започне шпијунску активност, они су гледали далеко напред. Човек какав је био Оскар Нидермајер, са његовим везама у немачком генералштабу и међу индустријалцима, представљао је велики интерес за Штејнбрукове бавевштајце  из одељења за иностранство ОГПУ.

Можда ћемо, када се архиве буду отвориле, прецизније сазнати шта су хтели чекисти. У овом тренутку, судећи према појединачним сведочанствима, може се претпоставити да се начелник осмог одељења КРО ОГПУ Штејнбрук лично срео са Нидермајером. Осим тога, са њим је контактирао управник послова акционарског друштва Метахим, који је од 1926. године био Штејнбруков помоћник у немачком одељењу КРО.

Како су се завршили ови сусрети, не знамо. Нидермајер је 1931. године био опозван из СССР-а, годину дана касније представништво немачког генералштаба, Ц-МО, престаје да постоји. Ликвидиране су и војне школе на територији Совјетског савеза. Наилазила је светска куга - фашизам.

У ЗАКЉУЧКУ би, вероватно, вредело упознати читаоца са даљом судбином неких особа које се помињу у овом фељтону.

Нидермајер је, после повратка у Немачку, прешао на предавачки рад, при катедри за војне науке берлинског универзитета. Од маја 1941. године служио је у Вермахту, припремао командне кадрове, командовао дивизијом, а 1944. године постаје командант добровољачких јединица (састављених у основи од совјетских заробљеника) при штабу Западног фронта. Септембра исте године је због доставе провокатора био ухапшен од стране Гестапоа и до априла 1945. године био заточен у затвору Торгау. Приликом евакуације затвора покушао је да побегне, и англоамеричке снаге га предају представницима Црвене армије.

Неосновано су окривљени за шпијунажу и антисовјетску делатност и невино су страдали Јан Карлович Берзин, Артур Христијанович Артузов, Ото Отович Штејнбрук и Карл Иванович Сили. Индикативно је да је сваком од њих, између других бројних кривица, ,,прилепљена“ и следећа; „Заврбован од стране немачког обавештајца Нидермајера, коме је предавао тајне информације“.

КОНТАКТИ  са Нидермајером помињу се у оптужницама Михаила Тухачевског и других познатих команданата РККА, који су у мањој или већој мери учествовали у реализацији програма совјетско-немачке војне сарадње двадесетих година.

У време интезивне немачко-совјетске сардње, када су у СССР отваране школе за обуку немачких официра и тајно  производило оружје за немачку армију, мимо одлука Версаског мира,  Михаил  Тухачевски је био  начелник штаба Црвене армије и заменик комесара одбране. Он је трансформисао нередовне револуционарне одреде Црвене армије у доброобучену, професионалну војску. Написао је неколико књига о модерном ратовању и 1931. му је дата водећа улога у реформисању армије. Имао је напредне идеје о модерној стратегији, посебно о употреби тенкова и авијације.

Његовој теорији дубоких операција, где би комбиноване формације напале дубоко иза непријатељских линија да би уништиле позадину и логистику непријатеља,  супротстављали су се неки у војном врху, али је у великој мери уведена у Црвену армију касних двадесетих и тридесетих. година.  Током великих чистки официра Црвене армије 1937. - 1939. дубоке операције су на кратко изгубиле утицај, да би касније биле постепено поново усвајане током Великог отаџбинског рата, доводећи до великих победа као што је Курска битка и Операција Багратион.

Михаил Тухачевски је 1935. постао Маршал Совјетског Савеза, са само 42 године. Након тајног суђења, знаног као Случај троцкистичке антисовјетске војне организације, Тухачевски и осам други виших војних комаданата је осуђено и погубљено 12. јуна 1937.године.

Велемајстор шпијунаже

ОСКАР  фон Нидермајер је као немачки обавештајац радио у Персији, Индији, Египту, Палестини и Сирији. Пре Првог светског рата био је у тајној мисији у Француској. С почетком бојевих дејстава генералштаб га упућује на Блиски исток са циљем да убеди Авганистан да уђе у рат на страни Немачке, и да организује устанички покрет против Енглеза у Ирану, Белуџистану и Индији. Био је кључни човек у реализацији тајног споразума Немачке у СССР о тајној производњи оружја и школовања немачих официра. Три године после завршетка Другог светског рата Нидермајер, осуђен је на специјалном заседању МГБ ( Министарство државне безбедности) СССР-а на 25 година и вероватно је умро у заточеништву, пошто се зна да је боловао од активне туберкулозе.

 СУТРА: КАКО ЈЕ КУБА ПОСТАЛА ЦЕНТАР СВЕТСКЕ КРИЗЕ 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНО! Ово што је Новак Ђоковић урадио на Вимблдону је равно - чуду!