СРБИЈА СПРЕМНА ЗА ОСАКУ И БЕОГРАД: ЕКСПО 2025. прилика да прикажемо могућности у информационим технологијама и представимо богату културу
СРБИЈА је на време поднела пријаву за учешће на ЕКСПО у Осаки 2025. и биће међу 153 земље и региона, као и 25 међународних организација, које ће бити део те велике манифестације од 13. априла до 13. октобра 2025.
Уз паролу Designing Future Society for Our Lives („Створимо друштво будућности за наше животе“) организатори очекују да овај догађај посети 28 милиона људи из свих земаља света.
Ово се, између осталог, наводи у прогласу ЈБАС (Јапанске пословне асоцијације у Србији) формиране 2015. од стране јапанских фирми које имају производњу у Србији, али чије су чланице и више српских фирми које послују са Јапаном. Представници јапанског бизниса у нашој земљи су, наиме, одлучили да од првих објава о добијању улоге Специјалног ЕКСПО 2027. за главни град Србије, уско сарађују са српским властима, градом Београдом и српским пословним круговима, како би Србија била што боље представљена у Осаки у пролеће 2025. идуће године.
Јапанске фирме у нашој земљи сарађиваће са организаторима ЕКСПО 2027. године у Београду
Неуобичајена, али веома пријатна атмосфера, створена је одлуком јапанских фирми присутних у Србији, да својој земљи домаћину помогну у свему што је могуће, од практичних питања, као што је налажење извођача за изградњу павиљона Србије у Осаки, до прикупљања информација свих врста, рекао нам је Оливер Лепори, извршни директор те асоцијације. Јапанске фирме одлучиле су, чак, да, уз ЈБАС, господин Такамаса Јано, дугогодишњи представник фирме „Мицубиши“ у Србији буде „амбасадор“ ЕКСПО 2025, у Осаки за нашу земљу и директно помогне свим нашим институцијама, предузећима, свима коме је то неопходно. Када је формиран владин тим задужен за ЕКСПО у Осаки, направљени су додатни договори и кренуло се са радом.
И ЈАПАНСКИ привредници, али и представници Србије, оценили су тада да је учешће Србије на ЕКСПО 2025. у Осаки изванредна прилика пружена нашој земљи да земљама учесницима ЕКСПО прикаже своје могућности, од развоја у информационим техникама до плодова српске културе и да се на правом месту промовише као будући добар домаћин за Специјализовани ЕКСПО у Београду 2027. године.
Јaпанске инвестиције у Србији у овом тренутку износе 200 милиона евра, док је размена још релативно скромна и износи око 400 милиона евра, али је развој односа на економском плану постао толико динамичан, да стварност престиже статистичке податке. Посебан искорак у економским активностима начињен је у октобру 2022, организовањем Пословног форума Србија-Jапан у просторијама Привредне коморе Србије, који је окупио представнике чак 70 предузећа из Србије и Јапана.
Суорганизатор овог форума била је јапанска трговинска организација ЏЕТРО (Japan External Trade Organization), коју је још 1952. основало Министарство трговине Јапана. Од 2003. ЏЕТРО је постао независна административна институција, која је прво промовисала извоз, касније и инвестиције, а сада помаже и страним фирмама да лакше наступе на јапанском тржишту.
СИНХРОНИЗАЦИЈА СА НОРМАМА ЕУ
У МНОГИМ пројектима који су току у Србији, без превелике помпе, ангажовани су Јапанци. Крајем 2023. у завршној фази је била изградња постројења за одсумпоравање блокова А3 – А 6 Термоелектране "Никола Тесла А". Одсумпоравање димних гасова врши се влажним кречњачким поступком. Изградњу највећим делом финансира Јапанска агенција за међународну сарадњу (ЏАЈКА), а њихов рад биће усклађен и са граничним вредностима Европске уније. Постројења ће, свакако, бити јапанске производње.
ВЕЛИКУ делегацију ЏЕТРО примио је тада, 5. октобра 2022. у великој сали Привредне коморе Србије председник Александар Вучић, истакавши том приликом да „диверсификација јапанских инвестиција у Србији прати промену структуре укупног извоза Србије, дајући тиме снажан допринос интегрисаности Србије у европске и глобалне ланце снабдевања, нарочито у ауто индустрији. Тренутно од три водећа производа у српском извозу у свет, чак два долазе из области производње компоненти за ауто-индустрију, у коју су укључени јапански инвеститори“, рекао је тада Вучић.
Са доласком амбасадора Акире Имамуре, може слободно да се каже, да су додатно појачане активности и саме амбасаде у покушају да помогну фирмама из Србије да и појединачно и заједно могу да успешније наступе на ЕКСПО 2025. у Осаки. Оливер Лепори из ЈБАС објашњава да су компаније као "Тојо тијерс" и "Нидек", осим тога што су почеле са производњом и извозом својих производа из Србије, основале у градовима у којима послују своје развојне центре, који ће сарађивати са универзитетима и тако омогућити младима из Србије да стекну знања која не би добила само у редовној настави. „Јапанске компаније у Србију доносе најновију технологију, високе стандарде, етику пословања и подстичу трансфер знања“, каже он.
Јапанска фабрика гума у Инђији изградила је прошле године соларну електрану
ЈАПАНСКЕ компаније, док послују у Србији, чине и конкретне потезе да не само олакшају пословање себи и својим запосленима, већ и да допринесу окружењу у коме раде. Протекле 2023. године јапанска фабрика гума у Инђији изградила је соларну електрану, која је добила назив „Таијо“ (Сунце) која ће помоћи да емитовање угљен- -диоксида у атмосферу буде смањен за 200.000 тона док електрана буде радила. Електрана је изграђена да би производња гума била што је могуће еколошки прихватљива и „угљенично неутралнија“. Пројекат је подржала УНДЕП Србија, преко „Праведне зелене транзиције и декарбонизације у Србији“ који финансира влада Јапана.
Важан је и пројекат управљања отпадом у Београду, конкретно на локалитету депоније Винча, где су, како је објавила компанија "Бео чиста енергија", ангажовани конзорцијом јапанске фирме "Итоћу" и француске групе "Веолија". Граде се објекти са постројењима за производњу енергије из отпада снаге 103 МВ, са искоришћавањем депонијског гаса и пречишћавањем процедних вода, а рециклажом отпада са грађевина обезбеђује се материјал за путеве. Та постројења смањиће загађења у Београду и донети и материјалне користи у следећих двадесет пет година.
КРАЈ
(МАПА) РУСИ СИЛОВИТО НАДИРУ: Нису оволико напредовали од првих дана рата - заузели територију величине Сингапура
РУСКА војска је у новембру остварила напредак од 725 квадратних километара, што је највећи напредак у једном месецу још од марта 2022. и првих недеља рата, према анализи агенције АФП заснованој на подацима америчког Института за проучавање рата (ISW).
02. 12. 2024. у 16:10
ШОЛЦ САМ ВУКАО ТАЈАНСТВЕНИ ПРТЉАГ: Више од доласка у Кијев јавност занима - Шта то има у коферу? (ФОТО/ВИДЕО)
ОД САМОГ доласка Олафа Шолца у Кијев, јавност је више заинтригирало то што је немачки канцелар из воза у главном граду Украјине изашао тако што је сам "вукљао" лични пртљаг.
02. 12. 2024. у 15:51
КРАЈ КАРИЈЕРЕ ЈЕЛЕНЕ КАРЛЕУШЕ: Прелазак у политику и висока функција
ЈЕЛЕНА Карлеуша се последњих неколико година веома активирала политички, а иако званично није члан ниједне странке, она се труди да искаже своје мишљење и став кад год је то потребно.
02. 12. 2024. у 13:23
Коментари (0)