ФЕЉТОН - ХОТЕЛ "КЛЕРИЏ" УЛАЗИ У САСТАВ ЈУГОСЛАВИЈЕ: На крштењу престолонаследника Александра кум је био енглески краљ Џорџ VI
ГОДИНА 1945. била је мрачно и тешко време за мене, замагљено сталним политичким бригама и једина светла тачка било је рођење мога сина - сећао се краљ Петар.
Насупрот причама да се свадбе не праве у току рата, говори и стари народни обичај да се Срби баш жене при поласку у рат да би у случају погибије оставили потомство. А краљ Петар је своју женидбу повезивао управо са намером да се врати у земљу и да директно учествује у борбеним дејствима. Краљ је желео да обезбеди продужење своје династије, а за то је било потребно званично венчање. Захваљујући својој упорности краљ Петар је успео у својој намери да се венча. Да то није учинио онда тешко да би то урадио у послератним за њега туробним временима и питање је да ли би уопште иза себе оставио наследника.
Престолонаследник Александар, његов једини син рођен је 17. јула 1945. године. Како то правила налажу формирана је посебна комисија која је изабрана да присуствује и провери рођење наследника престола. У том циљу и хотелски апартман у хотелу „Клериџ“ је проглашен југословенском територијом. Убрзо после рођења Фирмилијан Оцокољић, који је замењивао српског православног свештеника у Лондону, дошао је и по старом српском обичају благословио престолонаследника и дао му привремено име Петар. Знамење је стари обичај да се очита молитва над дететом и да се да привремено име до крштења.
Поводом овог срећног догађаја стигло је много честитки па и честитка намесништва у Београду.
КРШТЕЊЕ је обављено 24. октобра по свим прописима Српске православне цркве, а сам обред крштења је ивршио лично патријарх српски Гаврило. По устаљеном обичају у династији Карађорђевић мали престолонаследник је добио име Александар по свом деди краљу Александру I Ујединитељу и по чукундеди кнезу Александру Карађорђевом сину. Кум је био енглески краљ Џорџ VI који је држао дете до погружавања а онда га је предао својој старијој ћерци Елизабети будућој краљици Уједињеног Краљевства. Крштењу је присуствовао и владика жички Николај Велимировић.
У новембру 1945, краљ Петар је продао кућу у Егаму и преселио се да би уштедели новац у Апер Гроувнер Стрит, а некадашњу Амбасаду је користио скоро свакодневно као канцеларију. Време је проводио у узалудној борби да некако задржи престо. Написао је велики број писама најзначајнијим државницима у Британији, Америци. Председник Труман, Бевин, Атли и генерал Маршал учтиво су одговорили да ће узети у разматрање краљеве наводе.
ПРВА криза у привременој влади јавила се 18. августа кад је потпредседник владе Милан Грол, једини угледни политичар из Србије који је био у влади, поденео оставку. Осећао је одговорност за насиља која је влада чинила према грађанима Србије. Кренула је кампања против њега. Прећено му је смрћу и приказиван је као највећи реакционар. Новине његове Демократске странке су јавно спаљиване а једна од најчешћих парола против њега била је „Грола и Перу, на бандеру“.
У разговору са британским амбасадором, Грол је изнео зашто су демократски и фер избори немогући: искључено је око 25 % бирача са бирачких спискова, фалсификовање кандидатских листа, терор против опозиционих бирача које врше полиција (око 250.000 припадника милиције) и војска, контрола од стране режима свих изборних радњи од бирачких спискова до образовања бирачких одбора.
Титовом режиму задат је ударац кад су почетком октобра поднели оставке хрватски министри Шубашић и Шутеј. Шубашићева оставка је тешко пала Титу пошто је он био један од потписника споразума Тито – Шубашић на коме је почивао привремени поредак до избора. Шубашић је од актуелне власти оптужен за учешће у међународној завери.
Иако су велике силе и званичници британске и америчке администрације били упућени у све што се дешава и били гаранти споразума Тито – Шубашић, иако су видели да је споразум мртав, нису ни помишљали на никакво мешање у унутрашње ствари Југославије нити на војну интервенцију.
ИЗБОРИ у Југославији одржани су 11. новембра 1945. године била је фарса коју су добро осмислили у руководству комунистичке партије. И поред терора и притисака сваке врсте ипак је и поред велике пропаганде за изборе био велики број апстинената и оних који су гласали у кутију без листе. У Србији је излазност била најмања, 77%, а у кутију без листе гласало је 11% .
Краљу Петру није дозвољено да изда прокламацију поводом одржаних избора са територије Велике Британије већ је отишао у Венецију и одатле објавио прокламацију . У својој прокламацији поводом нелегалних извора обавестио је слободни свет да: „Резултати управо завршених избора не могу ни на који начин да увере било кога да је воља народа проверена и слободно изражена....
У Југославији влада тиранија која није вредна велике победе Савезника. Уведен је тоталитарни режим, мрзак моралној узвишености и хришћанским традицијама југословенског народа. Шокиран сам када се осврнем на страдања свог народа који је изложен немилосрдном насиљу, без слободе и правде. Дубоко сам ожалошћен што моји одани официри, подофицири, људи и грађани, иако ослобођени из немачког заробљеништва, не могу да се врате својим породицама, пошто не желе да падну као жртве ропства унутар земље... “
НЕПОСРЕДНО пре проглашења Републике Југославије и распуштања намесништва, краљ је посетио Савет ослобођених ратних заробљеника који су одбили да се врате у земљу.
Посетио је и логоре у Оснабрику у Британској зони Немачке где је било око 30.000 заробљеника и Форде где су били већенином официри и приличан број генерала. У својим мемоарима каже: „Био сам веома заузет, помажући југословенским ратним заробљеницима, бегунцима из заробљеништва и другима из немачких заробљеничких логора, расутих по Европи, да се населе у земље у којима су могли да осигурају средства за живот.... Сви су одбили да се врате у своју земљу, пошто нису могли да живе у комунистичком режиму и пошто су још увек били одани монархији. Ови људи су се надали да ће им Савезници ускоро дати оружје и опрему да се боре против Тита. Горко су се разочарали када се ништа није догодило. Био сам дубоко свестан својих одговорности према овим верним поданицима, који су били изгнани далеко од својих кућа и породица због својих великих идеја.“
СВИМА је било јасно да се на краља Петра врши нечувени притисак да препусти власт. Водећа новина у земљи „Политика“ и у свом уводнику који је потписао Владислав Рибникар преко целе насловне стране објављује текст „Живела Федеративна Народна Република Југославије“ у њему каже: “ Данас је Петар Карађорђевић средиште око кога су се окупили сви непријатељи народа, наша најцрња реакција, преостали фашистички злочинци, четници и усташе који су се разбежали по иностранству“.
ПРОГЛАШЕЊЕ РЕПУБЛИКЕ
ТИТО је најзад легализовао своју власт 29. новембра 1945. Уставотворна скупштина прогласила је Републику и укинула монархију а краљу Петру II са целом династијом одузела сва права која су им као династији припадала. Овај скупштинску сазив који је иначе одржан тачно на другу годишњицу заседања Авноја, је потврдио одлуке донете у Јајцу.
СУТРА: ПРЕСУДА ГОРСКОМ ГЕНЕРАЛУ ДОНЕТА ПРЕ ПОЧЕТКА СУЂЕЊА
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила
ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.
13. 11. 2024. у 10:23
Коментари (0)