ФЕЉТОН - ВЕЛИКАНИ НАУКЕ И ДВЕ ХИЉАДЕ ЉУДИ НА САХРАНИ: Достигнућа Николе Тесле представљају споменик који симболизује сад

Марк Џ. Сајфер

26. 02. 2023. у 18:00

ОПЕЛО је одржано на српском у цркви Светог апостола и јеванђелисте Јована. Уз отворен ковчег, служио га је отац Душан Шуклетовић, свештеник Српске православне цркве.

ФЕЉТОН - ВЕЛИКАНИ НАУКЕ И ДВЕ ХИЉАДЕ ЉУДИ НА САХРАНИ: Достигнућа Николе Тесле представљају споменик који симболизује сад

Насловна страна књиге чије делове „Новости“ прве преносе, Фото Салон књига

Градоначелник Њујорка Фјорело ла Гвардија читао је на радију дирљив посмртни говор који је саставио словеначки књижевник Луј Адамич, док је пролазила дуга поворка ожалошћених. На списку оних који су имали част да носе ковчег били су: др Ернест Александерсон из Џенерал електрика, који се обогатио и постао славан кад је изумео моћан високофреквентни преносник; др Харви Рентшлер, директор истраживачке лабораторије Вестингхаус; Едвин Армстронг, отац ФМ радија; генерални конзул Д. М. Станојевић из Југославије; Вилијам Бартон, надзорник планетаријума Хајден, где је Тесла често ишао да размишља; и Гејно Дан, председник Џ. Г. инжењерства и Теслин помоћник пола века раније, у експериментима промене парадигме свега неколико блокова даље на Универзитету Колумбија.

”Не можемо то да знамо, али може да се деси, да ће у далекој будућности, када се системи промене, критичари размотрити историју”, пригодно је писао Хјуго Гернсбак у свом часопису. ”Сместиће Теслу са Да Винчијем ... Једно је сигурно”, закључио је Гернсбак, ”свет, овако како га данас водимо, није ценио његову јединствену величину.”

Пуковник Дејвид Сарноф, председник АРК, такође је величао Теслу: ”Достигнућа Николе Тесле у електротехници представљају споменике који симболизују Америку као земљу слободе и великих могућности за појединца.... Његове напредне идеје о вибрирању етра довеле су га до бежичног преноса. Теслин ум био је људски динамо који се покретао за добробит човечанства.”

ЕДВИН  Армстронг  помогао је да Тесла буде смештен у одговарајућу историјску перспективу када је рекао: ”Ко данас може да чита Изуме, истраживања и радове Николе Тесле издате крајем прошлог века а да не буде фасциниран лепотом описаних експеримената и обузет дивљењем пред Теслиним изванредним увидом у природу феномена на којима је радио? Ко сада може да схвати какве је све потешкоће морао да савлада раних дана? Али можемо да замислимо надахнуће које је књига пре четрдесет година будила у дечаку који само што није био одлучио да студира електронску уметност. Утицај књиге био је уједно дубок и одлучујући.”

Непуних девет месеци након Теслине смрти, 25. септембра 1943, бродоградилиште Бетлејем Ферфилд у близини Балтимора поринуло је амерички брод слободе „Никола Тесла“ тежак десет хиљада тона. Међу покровитељима који су присуствовали свечаности било је много Словенаца  и Хрвата, попут Луја Адамича и виолинисте Златка Балоковића, као и Срба, попут Теслиних нећака Саве Косановића и Николе Трбојевића.

Уредништво "Њујорк сана" написало је следеће: „Господин Тесла имао је осамдесет и шест година када је умро. Умро је сам. Био је ексцентрик, шта год то значило. Није био конформиста, вероватно. У сваком случају, имао је обичај да остави експерименте како би нахранио блесаве и неважне голубове на тргу Хералд. Уживао је да прича бесмислице; ако су то биле бесмислице. Зна се да је био тежак човек и да су његова предвиђања понекад вређала просечну људску интелигенцију, али ипак, био је изванредан геније. Засигурно је био. Видео је трачке нејасне и тајанствене границе између знаног и незнаног... Али данас знамо да је Тесла, наводно шашави стари господин, врхунском интелигенцијом покушавао да пронађе одговоре. Његова нагађања била су толико често тачна да су деловала застрашујуће. За неколико милиона година вероватно ћемо га боље разумети.“

НАКОН  Теслине смрти, ФБИ, Канцеларија за имовину страних држављана (КИСД) и делови Министарства рата ковали су план да конфискују и сачувају Теслине папире о тајном оружју. Сједињене Државе су биле усред рата, а Теслине везе са трговцима оружјем, комунистима (преко свог нећака Југословена) подстакле су тајне службе да чувају тај материјал док се ваљано не проучи. Чекало се још пола века на његово издавање.
Подигнут на ниво народног хероја у словенским земљама, Тесла је практично сматран краљевским сојем. Отуда је његов нећак Сава Косановић постао представник југословенске републике у оснивању у ”Источноевропском Одбору за планирање”, који се окупио у Чехословачкој. Косановић је као и Тесла желео уједињену државу, али њихова опредељења била су другачија.

Нацисти су 1941. наставили своју политику застрашивања и обмањивања покушавајући да изнуде споразум са југословенским краљем Петром. Уз подршку народа, Петар је одбио то савезништво и због тога претрпео погубан ударац када је Немачка извршила бруталну инвазију у којој су учествовале снаге из Бугарске, Италије, Мађарске, као и 300 немачких бомбардера.

Професор Михајло Марковић са Универзитета на Лонг Ајленду, Србин који је живео у Хрватској за време Другог светског рата, рекао је да су Хрвати убили стотине хиљада  Срба, а када су га питали зашто, рекао је: ”Зато што су Хрвати били фашисти”; односно зато што су се приклонили нацистима. Као младић усред рата, Марковић је гледао лешеве како плутају низ реку. Када су га упитали како је он преживео, рекао је да је то била ”чиста срећа”.

Што се тиче Теслиног мита, Марковић је рекао да је још од детињства био свестан да Теслу сматрају великим народним херојем. Годинама касније, када је Хитлеров напад постао неизбежан, Марковић и његови земљаци очекивали су да ће се Тесла вратити у Београд и заштитити га од нациста тако што ће поставити свој непробојни смртоносни штит! Нажалост, Тесла никада није дошао.

САВА Косановић није био такав романтичар и, иако је био Србин, напустио је краља у изгнанству да би подржао хрватског вођу у успону Јосипа Броза Тита и његову комунистичку доктрину. Тито је био добар избор. Иако је био савезник Совјета, успево је да задржи своју аутономност. Гледао је, такође, да уједини зараћене стране. Његов брак са Српкињом био је снажан симбол напретка ка том циљу.

Пошто је Совјетски Савез био савезничка земља, Косановић је као амбасадор слободно могао да путује у Америку да би разговарао о разним дипломатским стратегијама са новим вођством. Тако за је време Другог светског рата могао да посети слабашног ујака у Њујорку и да покуша да оствари планове о изградњи музеја у Београду у част великог изумитеља.

Тесла се још озбиљније разболео 1942. Патио је од неправилног рада срца и несвестице.

Иако је његова искрена наклоност била на страни младог краља Петра у изгнанству, Теслин нећак је успео да превари изумитеља да пошаље поруку Титу у којој је заговарао уједињење Срба и Хрвата. Косановић је такође признао да је у то време чувао Теслу од сарадника српског краља, али да је, када је краљ Петар дошао у Њујорк, активно учествовао у организовању његовог сусрета с Теслом.

ПОНОС И ПОШТОВЊЕ

ПРЕД  читаоцима „Новости“ је нови фељтон посвећен осамдесетогодишњици смрти генија, чаробњака, великог ствараоца Николе Тесле, чије су идеје и проналасци уткани у многа савремена технолошка достигнућа, и који још увек инспирише савремене истраживаче, с поштовањем и поносом што је био “наше горе лист“. И после 80 година од смрти, Теслина дела живе, а он остаје изазов многима да његове замисли, далеко испред времена у ком је живео, претворе у стварност. Тесла је и данас – човек будућности.

СУТРА: ПАНИКА У ФБИ ЗБОГ ТЕСЛИНИХ СИМПАТИЈА ПРЕМА СОВЈЕТИМА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (1)

СРБИ ЋЕ БИТИ ПОНОСНИ: Ево како се зове син Николе Јокића (ФОТО)