ФЕЉТОН - ЧИТАВА НАСЕЉА ЗАТРПАВАЛИ БУЛДОЖЕРИМА: Несрећним Панамцима 20 година нису дозвољавали да ископавају погинуле

Миланко Шеклер

21. 11. 2022. у 18:00

ЖЕЛИМ да изнесем неке историјске чињенице, из тог не тако старог историјског догађаја у далекој Панами, који у потпуности можемо да поредимо са данашњим дешавањима у Украјини.

ФЕЉТОН - ЧИТАВА НАСЕЉА ЗАТРПАВАЛИ БУЛДОЖЕРИМА: Несрећним Панамцима 20 година нису дозвољавали да ископавају погинуле

Смотра америчких јединица, Фото ЕПА

Не улазећи у праве узроке инвазије САД на Панаму, јер би нас то одвело далеко (значај Панамског канала и његова контрола од стране САД), овде ћемо изнети само најважније чињенице, непосредно пре почетка инвазије.

Панамска полиција, 16. децембра, зауставља једног америчког официра (америчка војска и амерички службеници чувају Панамски канал), у цивилном аутомобилу, који отвара ватру из неслужбеног оружја и рањава панамског полицајца, а тај ЈЕДАН амерички официр бива убијен у покушају бекства. Сутрадан, 17. децембра 1989, амерички председник доноси одлуку о америчкој инвазији на Панаму, земљи која је удаљена од САД око 3000 километара ваздушном линијом, и између њих је 7 земаља!   

Поређења ради, 33 године доцније, Русија доноси одлуку о спровођењу специјалне операције у Украјини, тек након пуних осам година непрестаних напада украјинских војних снага на исток Украјине, у коме је убијено преко 14.000 цивила, и од тога око 300 деце. Украјина се граничи директно са Русијом.

ИНВАЗИЈА  започиње 20. децембра 1989. године, и у њој је учествовало 24.000 америчких војника, док је Панаму бранило 12.500 војника, од којих је само 4000 било обучено за борбу (САД је имао дупло више војника). САД имају преко 300 милиона становника, а мала Панама непуних 2,5 милиона – дакле 120 пута више. Борбе су биле завршене већ 25. децембра, услед превелике војне надмоћи америчке војске у војницима, хеликоптерима, авионима, тенковима, оклопним возилима, артиљерији и др. Рат је трајао пет дана. САД хапсе председника Норијегу, 3.јануара 1990. године.

САД су изгубиле 24 војника, 325 је било рањено, док је Панама изгубила око 300 војника, а број цивилних, према процени Независне комисије, износио је преко 4000. Процењује се и да је уништено око 20.000 стамбених јединица. САД су рушиле немилосрдно читаве стамбене квартове, а потом тенковима и булдожерима цела насеља равнала и, потом, затрпавала. Несрећним Панамцима нису скоро 20 година дозвољавали да врше ископавање лешева погинулих.

Русија је почела војну специјалну операцију 24. фебруара 2022. године, и у њој је ангажовано нешто преко 200.000 војника, док је Украјину бранило 600.000 војника, и плус је извршена додатна мобилизација територијалне одбране. Дакле, Русија је напала Украјину са 3 пута мање војника него што их има Украјина. Наравно, војна надмоћ Русије је велика, али ни војни капацитети Украјине уопште нису мали. Русија има 144 милиона становника, а Украјина 45 милиона, односно нешто преко 3 пута мање.

РУСИЈА  је у марту саопштила да је имала 1500 погинулих војника, и сада је тај број неколико пута већи. Украјина не саопштава број погинулих, али је он сигурно неколико пута већи од руских губитака. Рат траје већ шест месеци. Русија ни у једном тренутку није, нити је, покушала да ухвати или убије председника, нити је он циљ акције.

Број цивилних жртава у три месеца трајања рата у Украјини био је нешто преко 4000 људи, док су САД у само пет дана трајања рата убиле толико цивила. То јасно говори колико их је било брига и са колико су пажње према цивилима изводили своју војну операцију.

Уз то, САД је уништила 20.000 стамбених јединица за пет дана рата, што, и нека је у њима живело по пет особа, то је дом за 100.000 људи, а то је око 4% становника, ако узмемо да је популација Панаме укупна износила 2,5 милиона. То би пропорционално било као да је Русија у Украјини уништила станове за 4% популације од 45 милиона, што значи за 1,8 милиона људи. И нека је просечночетворо у домаћинству, то би износило 1,8 : 4 = 450.000 стамбених јединица. Наравно, то се није десило ни приближно толико, јер се руска операција изводи у потпуно другом смислу. Није циљ уништење и показивање моћи, већ је циљ „ослобађање земље од националистичких и нацистичких снага!“.

ВЕРОВАЛИ или не, Америчка влада се позвала на самоодбрану као правно оправдање за своју инвазију на Панаму! Наравно, то је груб покушај да се „изигра“ члан. 2 Повеље Уједињених нација, којим се забрањује употреба силе једне државе чланице за решавање спорова, осим у самоодбрани, или када је то овлашћено од стране Савета безбедности Уједињених нација. Генерална скупштина Уједињених нација донела је резолуцију која снажно осуђује оружану инвазију САД на Панаму, и у њој се наводи да је та инвазија била „флагрантно кршење међународног права“! За ту резолуцију гласало је 70 земаља, 20 је било против, а 40 уздржано, од укупно 154 чланице УН, колико их је било тада. Слична резолуција није прошла у Савети безбедности где су САД, Француска и Велика Британија уложиле вето, јер су сматрале да САД имају право на самоодбрану 35.000 америчких држављана који су присутни у Панами!

Са друге стране, Русија је интервенисала на самој граници своје земље са Украјином, а не на 3000 километара! И не да би, као САД, заштитиле 35.000 америчких држављана (тих 35.000 америчких грађана у Панами, који су наводно имали право на самоодбрану по изјави САД, Француске и Велике Британије, чинили су 1,4% популације Панамаца), већ да би заштитила око осам милиона Руса, који су чинили 18% популације Украјине, од којих је неколико милиона имало и држављанство Русије!

Генерална скупштина Уједињених нација осудила је руску инвазију на Украјину са 141. гласом за, 5 гласова против и 35 земаља је било уздржано. Но, треба имати у виду и да сада има 193 чланице УН, или скоро 40 земаља више него пре 33 године, односно 1989. године, када је била инвазија на Панаму. Наравно, сада више нема двоблоковске поделе света као онда када су многе земље припадале блоку који је предводио СССР, па сада „морају“ под притиском „западних пријатеља“ да гласају како им се каже.

Веома је интересантна анкета ЦБС, по којој је 92% Панамаца подржало напад САД на њихову сопствену земљу! Верујем да би у сличној анкети, за разлику од ове креативне и смешне, било сигурно 30% држављана Украјине, који би заиста подржали интервенцију Русије. И тај ће број расти како интервенција буде дуже трајала.

ЦИА ПЛАЋАЛА НОРИЈЕГУ

ПРЕДСЕДНИКА  Панаме  Норијегу довели су у САД и осудили за трговину дрогом, „рекет и прање новца“ на 40 година затвора, а казна му је касније смањена на 30 година. Када је на суду Норијега затражио да објасни и изнесе доказе, одакле му милиони долара  на рачуну и зашто му је „ЦИА“ уплатила толики новац на његов рачун, амерички суд је на захтев „ЦИЕ“ забранио, због националних интереса САД, да се ти подаци у овом судском поступку обелодане!“.

СУТРА: ФАЛСИФИКОВАЊЕ КЉУЧНИХ ЧИЊЕНИЦА ИЗ ДРУГОГ РАТА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КИРЈОС ЈЕ ПРОВОКАТОР: Француска тенисерка без длаке на језику