ФЕЉТОН - НАГОВЕШТАЈИ ИЗ ЗАГРЕБА О НЕИЗВЕСНОЈ БУДУЋНОСТИ: У Србији је преко пола милиона деце остало без хранитеља
ПРВОГ децембра 1918. регент Александар је прогласио уједињење Србије са земљама независне Државе Словенаца, Хрвата и Срба у јединствено Краљевство Срба, Хрвата и Словенаца са династијом Карађоревића на челу (Видовданским уставом од 28. јуна 1921. заједничка држава ће се звати Краљевина уместо Краљевство).
Али овај историјски чин проглашења заједничке државе Јужних Словена имао је и своју мање светлу страну. На Јелачићевом тргу у Загребу 5 децембра проговорило је оружје. То није било слављеничко пуцање, већ прави оружани окршај у коме је смртно страдало 15 а рањено 20 људи.
Потпуковник српске војске Душан Симовић (каснији генерал и после мартовског пуча 1941. председник југословенске владе), који је 1918. одређен за делегата српске владе и Врховне команде код Народног вијећа Словенаца, Хрвата и Срба у Загребу, упутио је Врховној команди спске војске алармантну депешу у којој извештава да су делови два бивша аустријска пука која су била смештена у касарнама на Илици, изашла са оружјем из касарни и на Јелачићевом тргу демонстрирала против краљевине, узвикујући „Живела Република“.
Симовић јавља да се због тога „десио крвав сукоб између њих и трупа верних Народном већу“ које су биле састављене од одреда морнара из Пуле и припадника соколске организације. Већи сукоб су спречиле „наше трупе“, после чијег доласка су се виновници обрачуна дали у бег, али неки су ипак разоружани и похапшени. Симовић на крају депеше не крије своју забринутост и моли да се „ради безбедности“ цео седми пук српске војске одмах упути у Загреб.
АЛИ СИМОВИЋ у својој алармантној депеши не наводи околности под којима се сукоб догодио, па излазак из касарни наоружаних припадника бивше војске делује чудно и збуњујуће. Међутим, ништа није случајно. Тог дана у Загребу је Народно вијеће СХС организовало прославу уједињења. Грађани су од раног јутра у организаованој поворци пролазили централним градским улицама, а у загребачкој катедрали је одржана миса у част уједињења. Као реакцију на ову прославу противници уједињења позивају бивше аустријске војнике да крену на централни градски трг на коме су већ били манифестанти, међу њима и припадници соколске организације и морнари из Пуле, такође наоружани. После парола против монархије које су извикивали демонстранти дошло је до сукоба о којем Симовић извештава. Тако је трагични догађај на централном загребачком тргу, само пет дана после свечаног проглашења заједничке државе, наговестио оно што ту државу тек чека – неизвесну будућност која ће се временом претворити у непомирљиви сукоб.
Није се пуцало само у Хрватској. После Подгоричке скупштине на којој су бјелаши однели победу, противничка страна, зеленаши, 6. јануара 1919. организују оружану побуну. Како то обично бива у балканским обрачунима, каснија тумачења овог „Божићног устанка“ се крећу у распону од „терористичког чина потпомогнутог од стране Италије“, до „ослободилачке борбе црногорског народа против окупатора и тлачитеља“. Тако ће остати и у наредних сто година, које ће бити обележене расколом међу Црногорцима и поделом не бјелаше и зеленаше, на четнике и партизане, на Србе и Монтенегрине.
ДВА БАЛКАНСКА рата и Први светски рат донели су Србији и Црној Гори велика разарања и огромне људске губитке. Из рата је Србија изашла без четвртине свог становништва. У ратним дејствима је изгубила 370.000 војника, а у земљи, заробљеничким логорима и у интернацију животе је изгубило још 630.000 људи. Велика епидемија пегавог тифуса у зиму 1914. проредила је борачки састав и становништво. Из рата је изашло 240.000 инвалида, а преко пола милиона деце је остало без хранитеља. Црна Гора је такође из рата изашла са проређеним становништвом, изгладнелим народом и са скоро десет хиљада интернираних грађана које су окупационе власти држале по логорима и казаматима.
Мобилисано становништво југословенских земаља под Аустроугарском гинуло је на фронтовима у Галицији и на Карпатима, на српском и црногорском фронту, на италијанском ратишту, у Румунији, на Солунском фронту, а власти су немилосрдно прогониле Србе и југословенски оријентисане грађане. Број изгубљених живота у Првом светском рату међу југословенским народима у Аустро-Угарској процењује се на близу 300.000, тако да су сви југословенски народи удружени у нову државу, из рата изашли са великим губицима.
КАДА се све то има у виду, рекло би се да је нова држава свој живот започела у хаосу којег је иза себе оставио Велики рат и немирење губитника са новом поделом Европе. У јужним деловима Краљевине пуних пет година владао је стварни хаос. Комите из Бугарске упадале су у Македонију, а качаци из Албаније на Косово и Метохију и заводиле терор међу локалним становништвом. Иза једних и других стајале су Бугарска и Италија.
Читав простор нове државе и његови становници изашли су из рата „голи и боси”, исцпљени четворогодишњим ратом и мобилизацијом најактивније радне снаге. Ратна разарања у Србији и Црној Гори била су неупоредиво већа него у бившим крајевима Аустроугарске, али разлике су и без тога огромне, ако се има у виду степен економске развијености Србије, Црне Горе и Македоније у односу на Хрватску, Далмацију и Словенију. Економска политика заједничке државе била је пред тешко премостивим зидом спајања различитих делова државе у једну целину.
НА ЈЕДИНСТВЕНОМ државном подручју започињали су заједнички живот народи који су у непосредној прошлости били само територијално блиски, али у сваком другом погледу били су толико удаљени као да долазе из потпуно различитих светова. У таквим околностима већ на почетку живота заједничке државе дошло је до несугласица. Од званичних државних органа до свакодневног живота преплићу се две супротстављене традиције - средњоевропска и оријентална. Све је то требало изједначити и преобразити у јединствени систем, што није било нимало лако. На једној страни се грађанство Србије позива на ратне заслуге и жртве, на другој страни Словенци и Хрвати, па и многи Срби са простора бивше Монархије, позивају се на оно што су унели у нову државу, подсећајући да су у претходној држави живели боље. Та ће прича бити присутна, и са једне и са друге стране, за све време трајања Краљевине.
УСТАВ БЕЗ ХРВАТА
Први избори у новој држави одржани су 28. новембра 1920. и на њима је требало да се изабере Уставотворна скупштина. Пошто су жене биле без права гласа, а старосна граница 21 година, регистровано је укупно 2.480.623 бирача, од тога је гласало 1.607.265, или 65 од сто. Демократска странка и Народна радикална странка добиле су убедљиво највећи број гласова и освојиле највише мандата, Демократска странка 92, а Народна радикална странка 91. На треће место се неочекивано пробила Комунистичка партија Југославије са 58 мандата, док је Хрватска републиканска сељачка странка освојила 50 мандата.
СУТРА: КРАЉ УКИДА ФЕУДАЛИЗАМ У ХРВАТСКОЈ И СЛОВЕНИЈИ
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (1)