ФЕЉТОН - ЋОРАВЕ КУТИЈЕ ОДРЕДИЛЕ БУДУЋНОСТ ЈУГОСЛАВИЈЕ: Крај рата Срби су дочекали подељени између два завађена табора

Милорад Екмечић

28. 07. 2022. у 18:00

ПРВЕ поратне изборе опозиција је бојкотовала, па је уведена и „кутија без листе", популарно названа ћорава.

ФЕЉТОН - ЋОРАВЕ КУТИЈЕ ОДРЕДИЛЕ  БУДУЋНОСТ ЈУГОСЛАВИЈЕ: Крај рата Срби су дочекали подељени између  два завађена табора

Први избори 11.новембра 1945. године, Фото "Војни музеј"

По први путу историји Југославије од 1918. пунили су је, поред српских националиста, још и Хрвати, очекујући да ће са краљем доћи на власт и Влатко Мачек. Кад је један сеоски учитељ у Босни одговорио сељаку да је у „ћоравој кутији“ нашао и једног сеоског издајника, сељак му је одвратио: „Лаже ти брк, учо, јер је само мојих седам Тодоровића убацило у ћораву“. Овој политичкој нередовности је главни тон давао сам Тито. Нису у питању његове изванредне способности импровизовања, него несигурност да ће остати на челу државе.

На другом заседању АВНОЈ-а уЈајцу 1943. пред изборе је изложена листа учесника, са подацима за свакога: порекло, политичка припадност, рођење. Само је за Јосипа Броза написано „Друг Тито“. Београђани, које ни у рату хумор и сатира нису издавали, нису показивали симпатије за тог вештачког краља и потајно га крстили као „типчина“. Веома много „левих грешака“ учињено је приликом ослобођења сваког града, сем можда Загреба. Прављене су листе за пресељење угледних интелектуалаца у провинцију. Масони су налазили пут до свог масонског брата Ивана Рибара да их тог намета ослободи. Рибар је тада председник Парламента.

ИСТОРИЧАР Миле Бјелајац цитира речи Јаше Продановића 1945. да се казна од 12 година робије у Хрватској претвара у смртну казну у Србији. Масовне ликвидације бивших непријатеља никада нису постале освета руље на улици ослобођених градова. Основа за то је постојала, и један од разлога неуспеха консолидовања четничке војске је у осветама које се врше сеоске четничке групе. Једна од главних песама је била „Мени мајка са дна јаме пише а мој сине, освети ме више,“. Комунисти су крајем рата уводили преке судове, као провидно правно покриће да се онемогући ојачавање језгара герилских снага. Историчари се не слажу о тачном броју противника које је комунистичка власт без суђења ликвидирала.

То је нарочито карактеристично за престоницу Београд. Вероватно, поименични попис би био нешто мањи од 2.300 појединаца.

Истраживање краја револуције у Југославији 1945.  неће бити завршено, ако се не узме у обзир чињеница коју је председник британске владе Винстон Черчил открио у говору који је држао у Фултону у марту 1946. То је чувени говор о „Гвозденој завеси“, Он вели да су споразуми са Стаљином у Москви октобра 1944. и Јалти фебруара 1945. били привремени.

У МОСКВИ  је совјетској страни дато најпре 50% утицаја у Југославији, а сутрадан у октобру 1944. чак 75 одсто. Черчил вели да су стратези западних сила очекивали да ће рат у Европи против Немачке трајати годину дана дуже...У  тим околностима, морају се узети у обзир и могућности да ни југословенска решења није сматрао коначним. Победила је Стаљинова стратегија да ће у будућем светском рату победити страна која буде производила 3 до 4 пута више тенкова и тешког наоружања. Бедно је изгледала одећа претходница совјетске армије пред Београдом и ономе што су носили у ранцу.Али по тешком наоружању,та армија је била апсолутно надмоћна ... Стаљинова мисао, да се рат добија у фабрикама,да нема разлике између фронта и позадине, добила је Други светски рат, а и обесхрабрила Савезнике да пактирају са Немцима.

КРАЈ Другог светског рата 1945. српски народ је доживео подељен између два завађена идеолошка табора. Посматране са историјског одстојања од више од пола века, види се да су обе стране биле две изневерене наде; комунистичка је славила победу са вером да је почела сјајну будућност. Поражену страну, као њен симбол, представљао је генерал Михаиловић, Један његов стражар оставио је забелешку из марта 2000. о том сусрету. Стражар је прекршио наређење да са генералом не сме да разговара. Можда су последње речи веродостојно забележене пред смрт биле: „Млади човече, извините што Вас тако ословљавам, јер Вам не знам ни име ни чин, запамтите да су Енглези најгори народ ка свету. Шта мислите да они нису знали и одобравали оно што сам ја радио, па су ме после, једноставно, одбацили и оставили на цедилу... Гори су и од Немаца, Са Немцима бар знате на чему сте, а са Енглезима никада. Енглези су спремни сваког да искористе и продају, када оцене да је то у њиховом интересу.  У то ћете имати прилике да се уверите”. Његов стражар је забележио да се то заиста уверио концем марта 1999, када су британске бомбе поново почеле да падају по Београду.

ГЕНЕРАЛ Михаиловић је био, без сумње, лично частан човек, на челу једне војске којом су други, преко радија, стратешки управљали. Завршила је од колаборације са Италијанима, до оне са Немцима и јадно се предала у колаборацији са британском владом. Та војска је оставила сећање на њеног заповедника иза решетака, који жали да му је један син био на страни противника, у Модричи преко радија слушао глас своје кћерке на конгресу Омладине Србије како га назива издајником, а трећег сина води са собом на Продор у Србији и гледа како на Зеленгори гине. Та је војска са ножевима оставила трајно сећање на српске реке пуне прекланих лешева. То је слика која опомиње да се у будућности више никада не понови. Будућа истраживања ће проверити вероватноћу да је генералу Михаиловићу, за сарадњу са судом, било обећано да ће живот завршити у некој осамљеној вили на обали мора.

ГРОМКИ ПОЗДРАВ МАРШАЛУ ТИТУ

НА ПРВОЈ Трећег заседања АВНОЈ-а, како се називало његово прерастање у „При- времену народну скупштину", у Београду 7. августа 1945. сви устају и громко и дуго аплаудирају уласку маршала Тита. Земљорадник Драгољуб Јовановић, предратни савезник комуниста, немо стоји, док му Зоговић из првог реда не добаци: „Што не пљешћеш, рђо једна?“. Та скупштина је прерасла у Народну скупштину и постала легално законодавно тело земље.

КРАЈ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (1)

У АМЕРИЦИ ХИМНА ПРЕД СВАКИ МЕЧ, А У РУСИЈИ... Ово је управо одлучио нови руски министар спорта