ФЕЉТОН - ВОЂЕЊЕ ЉУБАВИ СА РОБОТОМ: Жртвама крађе података исплаћен је износ од 12 милиона долара
ТОГ врелог августовског поподнева 2015. године, Џефри Ештон, јавни тужилац округа Оринџ и Оскеола на Флориди, био је видно узнемирен.
Обореног погледа, дрхтавог гласа и једва задржавајући сузе дао је кратко саопштење на конференцији за штампу. Он је упутио јавно извињење за то што се његово име нашло на списку посетилаца сајта "Ashley Madison", намењеног онима који желе да се забављају изван своје брачне везе. "Ја никада нисам преварио своју супругу", тврдио је, "хтео сам само да задовољим радозналост".
Ештон је био само једна од 32 милиона жртава једне од најчувенијих крађа података свих времена; у оквиру 300 гигабајта украдених података, поред његовог, нашла су се и имена ВИП особа, звезда ријалити програма и новинара. Технички назив те крађе је data breach ("повреда безбедности података о личности"), односно безбедносни инцидент у којем су украдени осетљиви и заштићени подаци.
Прича о овом хаковању почела је у лето 2015. године, када су власници сајта "Ешли Медисон" примили поруку од групе Impact Team који су одмах након упућених претњи да ће јавно објавити мејл адресе, бројеве телефона, кредитних картица и шифре милиона корисника сајта, захтевали да се сајт одмах затвори. Хакери су потом са речи прешли на дело и објавили податке на "дарк вебу", скривеној страни интернета, којој може да се приступа анонимно.
У НАРЕДНИМ месецима медији ће преиспитивати разлоге тог поступка, премда су већ и сами хакери дали неко штуро објашњење. Први разлог је природа сајта: на страници "Ешли Медисон" ожењени људи траже ванбрачне авантуре. Слоган написан крупним словима "Живот је кратак. Приуштите себи једну авантуру", који још увек краси почетну страницу сајта, може да наиђе на негодовање оних који заступају брачну верност. Власник сајта, Ноел Бидерман, дао је и лични допринос свему, будући да је у више наврата назван "краљем неверства". Упркос (или можда баш захваљујући) томе, "Ешли Медисон" је остварио планетарни успех: са својa 124 милиона корисника месечно, у време када је избио скандал, био је најпопуларнији сајт за online dating, далеко више коришћен од преостала два (CougarLife.com i EstablishedMen.com) у власништву канадске компаније Avid Life Media.
НА УДАРУ МИНИСТРИ И ПРЕМИЈЕРИ
МЕЂУНАРОДНА штампа се бавила овим случајем истичући да су се међу профилима нашли и они који се доводе у везу са владом САД и читавим низом владиних агенција, као и службени мејл британског премијера Тонија Блера. Ипак, стручњаци су их убрзо ућуткали: за регистровање на сајт било је довољно уписати било коју непроверену адресу, па је свако могао да се региструје уписавши домен Беле куће или Конгреса. Случај Ешли Медисон је окончан 2017, а корисницима жртвама крађе података на име одштете исплаћен је укупан износ од 12 милиона долара.
У сваком случају, било је и других разлога за наведени поступак групе Impact Team, који немају никакве везе са јавним моралом. У свом саопштењу хакери, такође, наводе да су администратори "Ешли Медисона" кориснике уверавали да на сајту постоји готово једнак број регистрованих мушкараца и жена, иако су 90% свих уписаних били мушкарци, што је већ само по себи својеврсна превара.
Па с ким је онда четовало на десетине милиона регистрованих мушкараца? Тумачењем пакета података које су објавили хакери откривено је да су администратори сајта у циљу привлачења својих корисника креирали читав низ аутоматизованих женских профила, са све фотографијама на којима оне намигују, са мејл адресом, описаним сексуалним укусима и склоностима. Дакле, читава војска лажних жена односно фемботова, како су их стручњаци назвали.
БОТОВИ су по дефиницији аутоматизовани налози којима у потпуности управљају машине и који су у стању да имитирају људско понашање. Они се креирају у најразличитије сврхе, тако да је забава корисника сајтова попут "Ешли Медисона" само један од примера њихове намене.
Анали Њуиц, главна уредница технолошког блога "Гизмодо", истраживањем украдене базе података установила је да су стварне жене код којих је било могуће утврдити људску активност биле у мањини. Многи женски налози су отварани преко мејлова са домена @ashleymadison.com или су аутоматски генерисани са компанијског налога; било је и сумњивих налога регистрованих под IP 127.0.0.1 (localhost, фиктивна адреса коју програмери користе за приступ сопственим рачунарима).
НАВЕДЕНЕ претпоставке су потврђене случајем бивше службенице компаније Avid Life Media, која је 2012. тужила компанију због тешких услова рада - наиме, она је тврдила да је од ње захтевано да на сајт унесе хиљаду лажних женских профила у веома кратком року.
Диспропорција у половима корисника је затим била потврђена и процедуром гашења налога: за брисање профила са сајта "Ешли Медисон" требало је сопственом кредитном картицом платити 19 долара, што је - на основу података које су информатички пирати открили - учинило свега нешто више од 12.000 жена и преко 173.000 мушкараца. Међутим, тај податак нам открива да подаци нису били избрисани из базе, без обзира на извршену уплату.
Канадска полиција је одмах кренула у подједнако очајнички и неуспешан лов на хакере, док је Аvid Life расписаo награду од 500.000 долара за онога ко пружи информације од користи за истрагу.
У међувремену су стручњаци за обраду података из читавог света обрађивали податке и свакодневно откривали нове аспекте феномена брачних превара, подржани медијима који су са све већим занимањем пратили цео догађај, те је тако шпанска компанија Tecnilgica креирала Malfideleco ("неверство") - интерактивну мапу земаља рангираних према броју активних корисника сајта "Ешли Медисон" (Италија се налазила у самом врху) .
ПОРЕД анонимних мапа и статистика, испливале су и неке тајне о истакнутим личностима умешаним у скандал. У стручном часопису CSO је било објављено да се међу адресама електронске поште нашло и 15.000 оних које су припадале владиним и војним функционерима, поред адресе јавног тужиоца са Флориде, принуђеног да се јавно покаје.
Међутим, страх није обузео само истакнуте личности из света америчке политике, већ и обичне грађане. Један корисник је на "Редиту" (енгл. Reddit) открио да је хомосексуалац и да је из Саудијске Арабије, земље у којој се хомосексуалност кажњава смртном казном, потписавши се: "Могао бих да будем каменован до смрти". Он се регистровао на сајт "Ешли Медисон" под правим именом и презименом, планирајући да из Саудијске Арабије побегне у САД. Ситуација се отела контроли и у далеко толерантнијој држави, попут Канаде, где су два самоубиства - према саопштењу полиције на једној конференцији за штампу - била у директној вези са крађом података.
Покренути су и први судски поступци против Avid Life Media, поред једне колективне тужбе у вредности од пола милијарде долара, поднесене у име канадских држављана који су установили да њихови профили нису избрисани са сајта. Наиме, они су тужили компанију јер није довољно заштитила податке корисника, и поред тога што су многи од њих платили да би били избрисани са сајта.
СУТРА: Армија дигиталних лажова
Препоручујемо
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)