МОЖЕ ДА СЕ ПРЕПОЗНА ИЗ НАЛАЗА КРВИ: Упозорење лекара - Секундарна супербактеријска инфекција се брзо накалеми на прехладу
НА стотину прехлађених услед неког од респираторних вируса, један до два пацијента развије секундарну бактеријску суперинфекцију.
Доктор Срђан Милићевић, специјалиста ОРЛ каже да секундарна бактеријска инфекција може да се препозна из налаза крви:
- Повећавају се вредности белих крвних зрнаца и њиховог огранка које зовемо гранулоцити. Такође, лекар посумња на суперинфекцију и на основу тога да после слабљења првих знакова основне болести долази до погоршања или на основу прегледа, када у синусима, грлу, ушима или на плућима уочава јасне знакове бактеријске упале - гној у ушћима синуса и на крову епифаринкса, пукотину бубне опна и цурење секрета, специфично црвенило крајника, меко непце и ждрело или типичан налаз под слушалицама за упалу плућа.
Доктор Милићевић истиче да није свака секундарна бактеријска инфекција за антибиотике, јер нерационална употреба ове групе лекова може довести до дисбиозе, односно до микробне неравнотеже са свим својим знаним и незнаним компликацијама (аутизам, иритабилни колон и сличне болести се спомињу).
- Данас је велика дилема како лечити благе секундарне инфекције - напомиње наш саговорник. - Јер, када лечимо, на пример, упалу крајника, ми утичемо и на црева или генито-уринарни систем. И обратно. На тај начин нарушавамо симбиозу или међусобну зависност две различите врсте организама.
Да ли је реч о вирусној или бактеријској инфекцији најпоузданије се зна на основу анализа крви:
- Код вирусних упала карактеристично је повећање броја лимфоцита и/или моноцита у крви, док је укупни број леукоцита (белих крвних зрнаца) често и снижен. У случају вирусне инфекције вредности ЦРП могу да буду у границама референтних вредности, али и незнатно повишене. Високе вредности ЦРП, укупног броја леукоцита, као и неутрофила (који су подтип леукоцита) указују на бактеријску инфекцију - објашњава др Милићевић.
Широк спектар узрочника
ВЕЛИКИ број бактерија може да узрокује болести респираторних путева. Ипак, то су најчешће Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis. Могући изазивачи су и Staphylococcus aureus, грам-негативне бактерије, друге бактерије из породице стрептокока, као и анаеробне бактерије.
Бактеријске инфекције једноставно могу да се докажу и брисевима из носа и ждрела.
- Уобичајени поступак подразумева засејавање материјала на одговарајуће подлоге, а потом се прати који сојеви бактерија ће се развити - каже др Милићевић. - Антигенско или PCR тестирање материјала узетог брисом не ради се рутински код пацијената са респираторним инфекцијама, сем у специфичним случајевима, на пример када се пацијент тестира на присуство ковида.
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)