ПОТРЕБАН НАМ ЈЕ СКРИНИГ ЗА РАНО ОТКРИВАЊЕ: Карцином плућа се код чак 60 одсто пацијената открива у метастатском стадијуму болести

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

06. 11. 2024. у 12:11

Карцином плућа је подмукла малигна болест, јер у тренутку када се осете први симптоми већина пацијената је већ у метастатском стадијуму болести.

ПОТРЕБАН НАМ ЈЕ СКРИНИГ ЗА РАНО ОТКРИВАЊЕ: Карцином плућа се код чак 60 одсто пацијената открива у метастатском стадијуму болести

Јелена Бабић

Србија заузима друго место, међу десет земаља у свету са највишим бројем оболелих од рака плућа, док смо на првој позицији у Европи по смртности. Поражавајућа статистика - 7.000 оболелих и 5.000 умрлих сваке године, може се променити, пре свега најављеним скринингом на рано откривање рака плућа, али и бољим лечењем већег броја пацијената савременим терапијама.

Карцином плућа се код чак 60 одсто пацијената открива у метастатском стадијуму болести. Разлог за то је чињеница да се почетни симптоми, као што је интензивнији кашаљ или отежано дисање углавном не примете, јер су у питању најчешће пушачи, који су на ове тегобе навикли.

- Касно откривање рака плућа често је резултат неспецифицних симптома који се лако преписују мање озбиљним здравственим проблемима, попут кашља и замора. Поред тога, присутност фактора ризика као што су пушење и загађење ваздуха, у комбинацији са недостатком едукације о важности ране дијагностике, додатно компликује рано откривање. Скрининг на рано откривање рака плућа може направити огромну разлику у раној дијагностици и преживљавању пацијената. Веома је важно нагласити да грађани који се одлуче да се подвргну скринингу, не треба да брину о зрачењу, јер се користи такозвани нискодозни скенер, који емитује врло ниску дозу зрачења. Искуства из региона и Европе показују да раније откривање и већа доступност иновативних терапија директно утиче на бољи квалитет и продужење живота - објашњава др Зоран Андрић, начелник одељења медикалне онкологије у КБЦ Бежанијска коса.

Када је у питању лечење овог најсмртоноснијег рака, у нашој земљи постоји неједнакост у доступности терапије. Сваке године више од 500 пацијената добије дијагнозу сквамозног рака плућа. Лекари такве пацијенте могу да лече само хемотерапијом, јер друге опције нису доступне о трошку здравственог осигурања. С друге стране, постоје и они болесници који добију дијагнозу несквамозног рака плућа, али је њима на располагању најсавременија терапијама о трошку државе.

Паспаљ: Одазовите се раном скинингу

Наш прослављени кошаркаш Жарко Паспаљ (58), дугогодишњи је пушач присуствовао је трибини и поручио грађанима да се одазову скринингу на рано откривање рака плућа.

- Свестан сам последица и штетности цигарета, које су свакако водећи узрочник рака плућа. Из тог разлога у потпуности подржавам настојања да скрининг на рано откривање рака плућа коначно заживи и у Србији и радо ћу се одазвати позиву на превентивни преглед. Мислим да спортисти и друге познате личности треба да искористе своју препознатљивост и утицај који имају на јавност, да позову грађане да брину о свом здрављу и прегледају се, јер се малигне болести могу излечити уколико се открију на време. Такође зелим да пружим подршку и онима који су већ оболели од рака плућа, да се не предају и желим им да се што боље и савременије лече - поручио је Паспаљ.

- Иновативна терапија донела је праву револуцију у лечењу карцинома плућа. Код једног процента пацијената који је примају омогућено је дугорочно време до прогресије болести и значајно продужење живота, што је најважније. Данас светски водичи више не саветују самосталну примену хемотерапије у првој линији лечења метастатског карцинома плућа. Свим пацијентима саветује се или циљана или имунотерапија - сама или у комбинацији са хемотерапијом. Струка свакако тежи да се пацијенти лече у складу са светским препорукама. Иако су направљени значајни помаци у лечењу пацијената са карциномом плућа потребни су додатни напори да се и за преостале групе пацијената што пре омогући лечење иновативном терапијом и ми као лекари који се бавимо овом облашћу то снажно подржавамо. Судећи по резултатима регистрационих клиничких студија око 19 одсто пацијената са сквамозним и 12 одсто пацијената са ситноћелијаским карциномом плућа остварују петогодишње преживљавање ако се уз хемотерапију у лечењу примени и имунотерапија - објашњава доц. др Милица Контић Јовановић, начелница одељења за молекуларну и имунотерапију карцинома плућа у Клиници за пулмологију Универзитетског Клиничког центра Србије.

Удружење пацијената за борбу против рака плућа "Пуним плућима" се већ годинама залаже да се покрене скрининг на рано откривање рака плућа на територији читаве земље, али и за доступност иновативне терапије за што већи број пацијената.

- Потреба за скринингом је огромна, јер подаци показују да се у земљама у којима се спроводи скрининг, смртност од рака плућа смањила и до 40 одсто. Недавно истраживање које смо радили са ЦЕСИД- ом показало је да би се већина грађана у ризику одазвала на скрининг када би их упутили лекари или уколико би добили позив са заказаним термином прегледа. Држава је доста тога урадила за пацијенте који се лече од рака плућа, набавком додатних скенера и бронхоскопа. Међутим, остао је један број пацијената за које је једини избор лечења и даље хемотерапија, иако се показало да савремена терапија може болест да преведе у хронично стање. Примери за то постоје, јер многи наши чланови су међу нама захваљујући савременим терапијама. Искрено се надамо да ће надлежни што пре решити овај неједнак приступ у лечењу - истакла је Оља Ћоровић, из Удружења пацијената за борбу против рака плућа "Пуним плућима".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину