ВИД МОЖЕ ДА СЕ ИЗГУБИ НЕПОВРАТНО: Упозорење офлатмолога - Тромб прети и крвним судовима ока

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

02. 11. 2024. у 07:00

КАДА дође до закрчења крвног суда ока, настаје стање које се назива инфаркт ока.

ВИД МОЖЕ ДА СЕ ИЗГУБИ НЕПОВРАТНО: Упозорење офлатмолога - Тромб прети и крвним судовима ока

Фото Shutterstock

У случају када се застој дотока крви деси у венском крвотоку, повратак вида је могућ, док уколико дође до оклузије (затварања) артерије ока вид се неповратно губи. Дакле, нагли губитак вида на једно око не указује увек на мождани удар.

Доктор Зора Игњатовић, хирург-офталмолог, каже да инфаркт ока обично подразумева запушење крвних судова мрежњаче, и то доминантно њене централне вене или њених грана, док је оклузија артерије ређа:

- Осим наглог губитка вида код пацијената са инфарктом ока, на прегледу се виде обимна крварења и оток мрежњаче на очном дну оболелог ока. Даљи ток овог стања може да иде у правцу спонтаног побољшања, код око трећине пацијената, стагнације или погоршања, које понекад, поред даљег слабљења вида може бити праћено и јаким боловима у оку, уколико се услед исхемије развије тзв. неоваскуларни глауком.

Иако се код појединих пацијената стање вида спонтано побољша, запушење крвних судова ока увек мора да се лечи.

Проверити и кародтиде

Осим лечења инфаркта ока, потребно је да се испита стање свих крвних судова у телу.

- То је важно јер се може радити о озбиљној болести која може да угрози здравље, па и живот пацијента, а да се прво манифестовала на оку - каже др Игњатовић. - Потребно је проверити крвни притисак, евентуалне аритмије, масноће у крви, а код артеријске оклузије и снимити каротидне артерије, понекад и срчане залиске, јер постоји могућност да се ситни тромбови формирају на разним местима којима крв путује од срца до централне артерије ока.

- Нелечено венско запушење може временом да се компликује даље, крварењем у стакласто тело или пуцањем мрежњаче, што захтева операцију ока - каже др Игњатовић. - Лечење се обично спроводи инјекцијама које се дају у стакласто тело ока, а блокирају факторе раста које лучи мрежњача којој недостаје крви, па долази до повлачења отока и поправке вида. Ово лечење је потребно понављати у размацима од месец дана, најмање током три месеца, често и дуже, што процењује офталмолог на основу клиничког налаза и снимања мрежњаче. Такође, често се саветује и ласерска интервенција на мрежњачи, у зони запушења.

Наша саговорница напомиње да, у случајевима када се запуши централна артерија мрежњаче, долази до трајног губитка вида у року од 10 минута, јер мрежњача, која је директни продужетак мозга, изумире, као и мозак, ако остане без кисеоника. После тога не помаже никакво лечење и пацијент је слеп на оболелом оку.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Митровић открио где наставља каријеру (ВИДЕО)