НЕ ЉУШТИТЕ ИХ И НЕ БАЦАЈТЕ: Пет врста кора воћа и поврћа које помажу здрављу (ФОТО)

Татјана Марковић

29. 10. 2024. у 07:00

МНОГИ не знају да коре воћа и поврћа које лако одбацујемо заправо могу да буду корисне за наше здравље.

НЕ ЉУШТИТЕ ИХ И НЕ БАЦАЈТЕ: Пет врста кора воћа и поврћа које помажу здрављу (ФОТО)

Фото Shutterstock

Истраживање објављено у часопису Molecules сугерише да коре воћа и поврћа могу да буду драгоцен извор хранљивих материја и биоактивних једињења. Ове коре су богате витаминима, минералима, антиоксидансима и влакнима, што доприноси општем здрављу и добробити. Ако се питате које коре воћа и поврћа су најздравије, ево неколико које не би требало увек љуштити.

Фото Shutterstock

Кора јабуке

Позната изрека "једна јабука на дан, доктор из куће ван" важи не само за саму јабуку, већ и за њену кору. Кора ове воћке је богата дијеталним влакнима која стимулишу варење и помажу у одржавању линије. Такође садржи кверцетин, снажан антиоксиданс који смањује упалу и ризик од хроничних болести. Према подацима Министарства пољопривреде САД (УСДА), свежа (сирова) јабука са кором има око 332% више витамина К, 142% више витамина А, 115% више витамина Ц, 20% више калцијума и до 19% више калијума у поређењу са ољуштеном.

Фото Shutterstock

Кора шаргарепе

Кору шаргарепе коју обично љуштимо (без неког посебног разлога, осим естетског) и бацамо заправо је богата важним хранљивим материјама, укључујући влакна, витамине А, Ц и К, као и антиоксидансе. Познато је да побољшава вид због високог садржаја бета-каротена, добра је за здравље коже и јачање имуног система. Шаргарепу следећи пут једноставно само добро оперите.

Фото Shutterstock

Кора кромпира

За разлику од уобичајене праксе, кромпир се може јести и са кором - да, јестива је. У ствари, нутритивно је богатији са кором, јер иста садржи хранљиве материје, укључујући влакна, калијум, витамин Ц и витамин Б. Такође, богата је флавоноидима који имају антимикробна, антифунгална и антиалергијска својства.

Практичан савет: Кромпир добро оперите и кувајте или пеците с кором. Такође, зачињена кора може посебно да се испече као укусна грицкалица.

Фото Shutterstock

Кора краставца

Постоји више врста краставаца, али већина се може јести са кором или делимично ољуштена. Кора краставца је добар извор влакана и садржи витамине А, Ц и К. Такође има хидратантна својства и помаже у одржавању здраве коже. Поред тога, кора је богата антиоксидансима који одлични борци против оксидативног стреса.

Фото Shutterstock

Кора поморанџе

Поморанџа је овде изузетак у смислу да је неопходно ољуштити је, али да ли сте знали баш као и само воће, пуна витамина Ц, влакана и флавоноида који су одлични за имуни систем, док есенцијална уља у кори имају антиинфламаторна и антимикробна својства.

Практичан савет: Уместо да баците кору, можете је рендати и користити за ароматизацију јела, као што су колачи или салате. Кору можете сушити и користити за чај или правити домаћи ликер од поморанџе.

(здравље.курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину