"ПРОМОВИШЕМО ЗДРАВЉЕ, ОЈАЧАЈМО ЖЕНЕ": Симпозијум посвећен здрављу жена

Биљана Ристивојевић

02. 10. 2024. у 12:55

ПРОМОВИШЕМО здравље, ојачајмо жене - овогодишњи је мото симпозијума СЕРБИС 2024, који је окупио представнике САНУ, Медицинских факултета, здравствених институција, иностране предаваче, дијагностичке и фармацеутске компаније, као и више од 1.400 учесника, лекара и медицинских биохемичара, који деле визију унапређивања квалитета здравствене заштите и осигурања опште добробити и здравља жена.

ПРОМОВИШЕМО ЗДРАВЉЕ, ОЈАЧАЈМО ЖЕНЕ: Симпозијум посвећен здрављу жена

Фото: SERBIS 2024

СЕРБИС (Сербиан Биомаркер Сyмпосиум) већ дуги низ година има за циљ да повеже клиничка знања и лабораторијску праксу, са посебним освртом на улогу савремене лабораторијске дијагностике и имплементацију најсавременијих технологија које могу да помогну клиничарима у доношењу одлука вазаних за дијагностику и лечење пацијената.

Први део симпозијума био је посвећен креирању културе важности превенције, програмима

скрининга жена, позиву на активно учешће у борби против депресије и главним циљевима за одржање репродуктивног здравља жена. Други део скупа је био посвећен најучесталијим
болестима код жена које утичу на њихов квалитет живота (канцер, остеопороза, аутоимунска обољења, инфламаторне болести црева, анемија, тромбофилија, алкохолна болест јетре, итд.), са посебним акцентом на кардиоваскуларне болести. Веома значајан сегмент програма био је посвећен значају примене персонализоване медицине данас, изазовима у клиничкој имплементацији фармакогеномике и могућностима примене интегрисаних биоинформатичких алата и вештачке интелигенције у овој области.

Отварајући симпозијум, проф. др Сања Станковић, оснивач СЕРБИС-а, руководилац Центра за медицинску биохемију УКЦ Србије, истакла је да здравље жена није само лично питање, већ да је друштвена потреба која утиче на породице, заједнице и економије, али и колективна снага која може донети просперитет и једнакост.

- Обезбеђивањем приступа ресурсима, стимулисањем родне равноправности и решавањем
здравствених изазова, оснажујемо жене да остваре свој пуни потенцијал, активно учествују у обликовању своје будућности и инспиришу промене у својим заједницама. Током два дана
конференције понудили смо иновативне приступе у стварању окружења које даје приоритет
здрављу жена и помоћи у идентификацији конкретних корака које могу да предузму како би
постигле значајне промене. Хајде да учинимо овај тренутак почетком нечег великог!

Едукацијом оснажимо жене и инспиришимо промене у њиховим заједницама – рекла је проф. др Станковић.

Један сегмент симпозијума је био посвећен и превенцији кардиоваскуларних болести код
жена. Кардиоваскуларне болести су и даље водећи узрок смртности у Србији, са 51 хиљадом умрлих у 2022. години. Стопа морталитета од кардиоваскуларних обољења је већа код жена у односу на мушкарце.

- Познато је да је повишена концентрација ЛДЛ холестерола у плазми доминантан фактор ризика за кардиоваскуларне болести. Значајан број клиничких испитивања показао је да је употреба лекова за снижење ЛДЛ - холестерола корисна у смислу превенције нежељених кардиоваскуларних догађаја. Основна улога клиничко - биохемијских лабораторија у дијагностици и праћењу терапије дислипидемије захтева харомонизацију свих фаза лабораторијског процеса (преаналитичка, аналитичка и постаналитичка фаза) у интересу пацијента. Велики број међународних водича препоручује издавање вредности ЛДЛ и нон-ХДЛ холестерола у лабораторијском извештају, заједно са терапијским циљним вредностима, дефинисаним према категоријама кардиоваскуларног ризика, издавање пожељних вредностима за остале параметре у склопу одређивања липидног статуса, као и издавање критичних вредности клиничарима - истакла је проф. др Станковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ВИДЕЛА ЈЕ ДА ЈОЈ БИЈУ МУЖА, ММА БОРЦА... А онда се десило оно што нико жив није очекивао (ВИДЕО)