ЗДРАВЕ НАВИКЕ УСПОРАВАЈУ БИОЛОШКО СТАРЕЊЕ ЗА 6 ГОДИНА: Једноставне су, лако могу да постану део свакодневице, а чине чуда за организам
НИЈЕ једноставно одговорити на питање шта је биолошка старост, али укратко би се могло рећи да она одређује колико вам је још преостало времена за живот.
Комплексне и динамичне биолошке промене доводе до старења и повећавају ризик од болести и повреда. Биолошка старост се односи на препознавање промена које покрећу те процесе, а кључ је да уведете здраве навике у свакодневицу.
Стручњаци се углавном слажу да, ако желите да добијете корисну процену свог здравственог статуса, проверите тежину, крвни притисак и комплетну крвну слику.
- Тестови који су комерцијално доступни за мерење старости не би требало да се сматрају смисленијим од лекарске процене. Добијање епигенетског теста може дати појединцу погрешан одговор и узроковати да та особа постане претерано забринута или под стресом", објаснио је доктор Мајкл Јазвински, директор Tulane University Center for Aging u Nju Orleansu за Everyday Health.
За разлику од хронолошке старости, која се одређује према датуму рођења, биолошка може да буде старија или млађа на темељу различитих здравствених параметара. Студија је испитивала може ли осам промењивих фактора важних за здравље срца успорити биолошко старење, а то су: дијета, вежбање, употреба дувана, тежина, холестерол, шећер у крви, крвни притисак и спавање.
Међу више од 6.500 учесника студије који су се придржавали ових осам параметара за постизање оптималног здравља срца имали су просечну биолошку старост око шест година млађу од своје хронолошке, према прелиминарним налазима представљеним у Америчком удружењу за срце (АХА).
- Како се здравље срца побољшава, биолошко старење се успорава - каже виши аутор студије др Ноур Макарем, доцент епидемиологије на Универзитету Columbia Irving Medical Center's School of Public Health.
Он истиче да је ово важно јер је спорије биолошко старење повезано с мањим ризиком од смрти и болести и с већим бројем година живота проживљених у добром здрављу.
Насупрот томе, учесници студије који су имали најлошије кардиоваскуларно здравље били су биолошки око пет година старији од своје хронолошке старости.
- Показујемо да осам промењивих здравствених понашања и здравствених фактора који могу да доведу до срчаних болести када нису оптимални такође могу убрзати процес старења тела - каже др Макарем.
Осам фактора за здравље и дуговечност
Свих осам фактора које су истраживачи проценили налазе се на списку AHA Life's Essential 8 checklist, који наводи шта људи могу да учине како би водили животни стил здрав за срце.
* Дијета: Строго се придржавајте медитеранског стила исхране који укључује целовите намирнице, пуно воћа и поврћа, немасне беланчевине, орашасте плодове, семенке и кување са здравим уљима попут маслиновог и уљане репице.
* Вежбање: Настојте да постигнете 150 минута вежбе умереног интензитета или 75 минута интензивне вежбе сваке недеље.
Дуван: Избегавајте све облике никотина укључујући е-цигарете, као и пушење цигарета.
Тежина: Одржавајте индекс телесне масе (БМИ) од 18,5 до 24,9.
Холестерол: Уместо да се фокусирате на укупни холестерол, покушајте да смањите штетне масноће у крви као што су триглицериди и липопротеини ниске густине (ЛДЛ) холестерол.
Шећер у крви: Одржавајте здрав ниво шећера у крви, што се може проверити крвним претрагама које показују такозване нивое хемоглобина А1Ц, које одражавају просечан ниво шећера у крви током отприлике три месеца.
Крвни притисак: Покушајте да одржавате крвни притисак око 120/80 ммХг.
Спавање: Одрасли би требало да спавају седам до девет сати.
- Никада није прекасно да покушате да побољшате свој резултат кардиоваскуларног здравља. Што раније почнете, то је сигурно боље, али никад није прекасно. Видимо корист од побољшања кардиоваскуларног здравља у свакој фази живота - каже Лојд-Џонс доктор који није био укључен у ову студију.
Људи с ниским резултатима који нису сигурни како да започну с побољшањима можда би промене требало да уводе поступно и да се фокусирају се на здравствене навике попут тога колико спавају или што једу.
- Важно је запамтити да не треба одмах остварити све, довољно је фокусирати се на поступне промене у односу према властитом здрављу - каже Макарем.
Препоручујемо
ЧУДОТВОРНА КУРКУМА: Ефикасан савезник у борби против многих здравствених проблема
29. 09. 2024. у 12:00
КРАЈ СЕПТЕМБРА, ПОГОРШАЊЕ АСТМЕ: 9 начина да је држите под контролом
29. 09. 2024. у 07:00
ГРОЖЂЕ - ЧУВАР ЗДРАВЉА: Једите црно да ублажите бол у мишићима и зглобовима
19. 09. 2024. у 12:00
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)