НОВИ САД СУТРА И У СУБОТУ ДОМАЋИН ЧЕТВРТОГ СРПСКОГ СЕНОЛОШКОГ КОНГРЕСА: Размена знања и искустава пут ка бољем лечењу рака дојке
КАРЦИНОМ дојке је и у Србији најчешћи малигни тумор у оболевању и умирању код жена, што потврђује и податак о томе да у претходном петогодишњем периоду просечно сваке године буде регистровано око 4.500 новооболелих. Протеклих пет година су, такође у просеку, од карцинома дојке умрле 1.723 жене.
Према последњим подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у Србији је 2020. године регистровано 4.368 новооболелих и 1.782 умрле жене од рака дојке. Стопа оболевања од тог карцинома износила је 64,5 на 100.000 а стопа умирања 20,3 на 100.000 жена у Србији.
- Упркос варијацијацијама у стопама инциденције и морталитета, у последњих пет година региструје се благо смањење стопа оболевања и умирања од рака дојке код жена - истиче за „Новости“ др Драгана Ђилас, председница Сенолошког удружења Србије (СУС), најављујући Четврти српски сенолошки конгрес који ће бити одржан у Новом Саду 27. и 28. септембра.
Она напомиње да се жене у Србији, према проценама Глобалне иницијативе за карцином дојке Светске здравствене организације (WHO Global Breast Cancer Initiative), налазе у средњем ризику оболевања и високом ризику од умирања од те малигне локализације.
Рак дојке се чешће јавља после 40. године живота али највише узрасно-специфичне стопе оболевања су у просеку регистроване у узрасту од 65. до 74. године.
О тој теми расправљаће водећи медицински стручњаци из региона, истраживачи и представници пацијената на предстојећем дводневном скупу у сали Ректората новосадског Универзитета.
- Овај конгрес није само прилика за стручно усавршавање, већ и за размену искустава са пацијентима, чиме градимо заједнички пут ка бољем разумевању и лечењу карцинома дојке – каже докторка Ђилас, која је председница Организационог одбора сенолошког конгреса.
Биће то јединствена прилика и за размену најновијих сазнања у лечењу, дијагностици и подршци оболелима, напомиње она и додаје да се очекује учешће више од 150 лекара из наше земље и региона а предавачи су из Србије, Хрватске, Мађарске и Немачке.
Поред онколога, хирурга, радиолога, патолога и стручњака других грана медицине овај важан догађај окупиће и представнике удружења пацијената лечених од карцинома дојке. - Циљ конгреса је оснаживање сарадње између здравствених професионалаца и пацијената, с нагласком на унапређење терапија, бриге и квалитета живота оболелих – објашњава докторка Ђилас.
Препоручујемо
ГРОЖЂЕ - ЧУВАР ЗДРАВЉА: Једите црно да ублажите бол у мишићима и зглобовима
19. 09. 2024. у 12:00
ПРОБЛЕМ И ЗБОГ ШТИТНЕ ЖЛЕЗДЕ: Откријте шта су могући узроци бола у петама
14. 09. 2024. у 07:00
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)