ОД СНА, ДО РАСПОЛОЖЕЊА И СТРЕСА: За функционисање нашег тела одговорно више од 50 хормона, ових 5 је кључно
ЗА функционисање организма одговорно је више од 50 хормона. Ови хемијски гласници одговорни су за метаболизам, енергију, расположење, сан и бројне друге телесне механизме.
Када се њихов однос у организму наруши квалитет живота са здравственог аспекта се радикално мења. Њихово одржавање у равнотежи је од суштинског значаја за физичко, ментално и емоционално здравље. Они играју доминантну улогу у регулацији раста и развоја, као и развоју полних карактеристика и репродуктивних капацитета.
Такође, контролишу метаболизам, глад и жеђ. Неравнотежа може изазвати промене тежине, дијабетес и друге метаболичке поремећаје. Хормони утичу на расположење, циклус спавања и когнитивне функције. Флуктуације могу изазвати анксиозност, депресију, умор и проблеме са памћењем. Затим, укључени су у имунолошку функцију, кардиоваскуларно здравље и густину костију, а дисбаланси су повезани са кардиоваскуларним обољењима и остеопорозом.
Зато вас овом приликом упознајемо са дејством неких од најважнијих хормона у људском телу:
Естроген - женски полни хормон
Естроген се понекад назива и женским полним хормоном, јер се производи првенствено у јајницима, и игра важну улогу у развоју репродуктивног система жене током пубертета. Он заправо представља групу хормона. Естрон, естрадиол и естриол су главни типови. Помаже у регулисању менструалног циклуса, као и у трудноћи. И мушкарци имају естрогенске хормоне. Надбубрежне жлезде и масно ткиво код оба пола излучују мале количине естрогена. Мушко тело такође ствара естроген претварајући тестостерон у естрадиол, важан хормон за здравље костију, и код мушкараца и код жена. Естроген такође утиче на здравље мозга, јетре, срца и коже и помаже у регулисању метаболичких процеса, попут нивоа холестерола.
Тестостерон - мушки полни хормон
Тестостерон је главни полни хормон код мушкараца. Игра важну улогу у пубертету. Одговоран је за многе физичке карактеристике које обично сматрамо мушким, укључујући длаке на лицу и телу, мишићну масу и дубок глас. Спада у класу андрогена, које углавном производе тестиси код мушкараца. Али, тестостерон није само мушки хормон. Женско тело такође производи мале количине тестостерона у надбубрежним жлездама и јајницима. Женама је потребно мало тестостерона у мешавини хормона који помаже у одржавању расположења, нивоа енергије, сексуалног нагона и других телесних функција. Ниво тестостерона опада са годинама, како код мушкараца, тако и код жена.
Кортизол - хормон стреса
Кортизол је хормон који помаже телу да одговори на стрес. Понекад се назива и "хормон стреса", јер ниво кортизола скочи у телу током високих стресних ситуација како би организму пружио природни подстицај енергије. Овај хормон такође игра главну улогу у метаболизму, стимулишући јетру да повећава шећер у крви. Такође, помаже процесу претварања хране у корисну енергију. Надбубрежне жлезде су троугласти органи који производе и ослобађају кортизол у крвоток. Постоје две надбубрежне жлезде, по једна на врху сваког бубрега. Превише или премало кортизола током дужег временског периода може негативно да утиче на физичко и ментално здравље.
Серотонин - хормон среће
Серотонин је хормон који је уједно и неуротрансмитер. Познат је и као "хормон среће" јер игра важну улогу у регулисању расположења, а низак ниво серотонина у мозгу повезан је са менталним здрављем. Серотонин је укључен и у функцију неколико различитих система органа. Помаже у регулисању апетита и пробаве, здравље костију и секс. Он је претеча мелатонина, хемикалије која је укључена у телесни циклус спавања и будности. Као неуротрансмитер, серотонин се производи у мозгу, али научници су недавно установили да и црева, такође, производе серотонин, чему доприносе "добре" цревне бактерије, што указује на важну улогу серотонина кад је у питању здравље система за варење и пробаву.
Фото: Shutterstock
Допамин - координатор кретања
Допамин је хормон и неуротрансмитер који помаже у контроли и координацији кретања. Због тога неки лекови који се користе за лечење Паркинсонове болести, поремећаја кретања, повећавају ниво допамина у мозгу. Допамин је игра главну улогу кад је у питању осећај задовољства. Неки лекови делују на допаминске рецепторе у мозгу и на тај начин поспешују расположење. Овај хормон је укључен и у неколико других телесних функција. Помаже у ширењу крвних судова, повећању излучивања урина и смањењу производње инсулина, хормона који учествује у регулацији шећера у крви, који се ствара у панкреасу.
Препоручујемо
ГРОЖЂЕ - ЧУВАР ЗДРАВЉА: Једите црно да ублажите бол у мишићима и зглобовима
19. 09. 2024. у 12:00
ПРОБЛЕМ И ЗБОГ ШТИТНЕ ЖЛЕЗДЕ: Откријте шта су могући узроци бола у петама
14. 09. 2024. у 07:00
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)
БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље
21. 12. 2024. у 21:27
Коментари (0)