ОБАВЕЗНА ЈЕ АКО ИМАТЕ ВИШЕ ОД 24 ГОДИНЕ: Савет лекара - Ево када и зашто морате да примите антитетанус вакцину

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

21. 09. 2024. у 07:15

СЕЗОНА грађевинских и пољопривредних радова, као и припремање зимнице често могу да доведу до дубоких рана, посекотина, опекотина...

ОБАВЕЗНА ЈЕ АКО ИМАТЕ ВИШЕ ОД 24 ГОДИНЕ: Савет лекара - Ево када и зашто морате да примите антитетанус вакцину

Фото Shutterstock

У случају да дође до неких од ових повреда, а старији сте од 24. године неопходно је да примите антитетанус вакцину, која штити од потенцијалног развоја тешког обољења које узрокује бактерија Clostridium tetani.

Доктор Снежана Калабић, специјалиста опште медицине Дома здравља на београдској општини Савски венац, каже да уколико дође до повређивања ван места становања, а повреда захтева антитетанусну заштиту и пацијент нема доказ о потпуној вакцинацији дају се вакцина и ХТИг у надлежној установи у месту повређивања:

- Вакцина против тетануса почиње да се прима још у првој години живота и у програму је обавезне активне имунизације. По програму имунизације последња доза у детињству се прима са 14. година и пружа заштиту 10 година. Зато је препорука да повређене особе ако нису потпуно вакцинисане или је од вакцинације прошло више од 10 година, по повређивању приме једну дозу вакцине и 250иј ХТИг.

Наша саговорница напомиње да се антитетанус цепиво прима у случају отворених, дубоких или прострелних рана, прелома, опекотина, промрзлина, рана које су контаминиране прљавштином, прашином, земљом, фецесом или саливом и рана насталих уједом.

Искорењена болест

ТЕТАНУС је захваљујући вакцинација готово искорењена болест, па како упућује др Снежана Калбић, данашњи лекари нису имали прилику да се срећу са тешком клиничком сликом коју она узрокује, него су знање стекли из књига, а не из праксе.

- Као и након сваке друге вакцинације и у случају антитетанус заштите може да се јави бол, црвенило и оток на месту давања у првих 48 сати, понекад се јави главобоља, болови у мишићима и зглобовима, повишена температура, мучнина, гађење, губитак апетита - каже др Калабић.

Свака особа која је након 24. године примила антитетанус заштиту добија извештај из здравствене установе о дози вакцине која му је дата као и датуму када је имунизован, што би, како напомиње др Калабић, требало да чува са собом.

Повређене особе које су комплетно вакцинисане са четири дозе вакцине, а од последње дозе је прошло мање од 10 година не добијају ни вакцину ни ХТИг.

Имунизација против тетануса се спроводи јер је тетанус изузетно опасна болест са тешком клиничком сликом и није могуће стећи природни имунитет.

- Тетанус је изузетно опасна болест - каже др Калабић. - Први симптоми су грчеви мишића, најчешће су то мишићи за жвакање па особа не може да отвори уста и не може да жваће.Говор постаје неразумљив, не може да гута. Због грчења мишића лица долази до специфичног изгледа тзв. facies tetanica. Долази и до грчења мишића леђа па се тело извија уназад. Јављају се сметње у дисању. Грчеви су праћени изузетним болом. Грч респираторне мускулатуре доводи до престанка дисања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?