НИКАКО ИХ НЕ ИЗЛАЖИТЕ СУНЦУ: Фармацеути откривају 4 савета о чувању лекова и шта да урадимо када им истекне рок

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

04. 09. 2024. у 07:00

У ОВО доба године пуно је савета да лекове не чувате директно изложене сунцу јер то може да промени чак и њихов хемијски састав.

НИКАКО ИХ НЕ ИЗЛАЖИТЕ СУНЦУ: Фармацеути откривају 4 савета о чувању лекова и шта да урадимо када им истекне рок

Фото Shutterstock

Међутим, чињеница је да ретко ко правилно чува лекове током целе године. Опште је познато да се медикаменти морају чувати на сувом и тамном месту, на собној температури, ако није другачије прописано и наравно ван домашаја деце. Осим овог правила, постоје и нека додатна која би требало уважити. На пример, неки лекови се пак морају чувати у фрижидеру.

Дакле, не остављајте лекове било где, помешане са шминком и другом козметиком. Уз наведено, најбитније је да не чувате лекове са истеклим роком трајања, оне који вам никада више неће бити потребни, као и што није потребно да их гомилате у већим количинама.

Фото Н. Живановић

Ово су кључна правила за чување лекова:

Оригинално паковање

ЛЕКОВИ треба да се чувају у оригиналној амбалажи са упутством за употребу. То је једини начин да се тачно зна о ком леку је реч, као и како се користи и до када важи. Када је о року употребе реч, никако не би требало да се сметне са ума да је он за лекове у облику капи, масти, крема, гелова или сирупа валидан само ако они нису отварани, а од момента отварања обично трају од десет дана до пола године. То колико неки препарат траје после првог отварања наведено је на амбалажи самог лека, али како не би памтили колико је од тада прошло, савет је да увек на оригиналном паковању упишете датум када сте га први пут отворили, а није наодмет и одмах израчунати и уписати када ће му истећи рок употребе.

Фрижидер

ЛЕКОВИ као што су инсулини, сирупи, капи, вагиналете и слично чувају се у фрижидеру. Оптимална температура за ове медикаменте је од два до осам степени, што занчи да никако не сме доћи до њиховог замрзавања, јер они који се замрзну нису више делотворни. Грешка која се често прави је да приликом чувања лекова је та што се најчешће држе у вратима фрижидера. Ово је погрешно јер врата фрижидера због честог отварања имају нешто вишу температуру од самог фрижидера. Како се често сирупи намењени деци баш чувају у фрижидеру савет родитељима је да шприц у коме су одмерили лек пре давања детету благо загреју длановима, како би лек дат детету био оптималне температуре. Принцип загревања длановима можемо искористити и пре примене супозиторија и вагиналета које се морају чувати у фрижидеру.

Фото: Free Images Pixabay

Кухиња и купатило

КУХИЊА и купатило нису добра места за чување лекова, јер у овим просторијама је и јача светлост а има и влаге. Услед светлости и влаге лекови могу да промене боју, постану ломљиви на најмањи додир, а у сирупу се појаве громуљице или зацементиран талог. У сваком случају уколико лек промени првобитан изглед то је сигуран знак да је препарату истекао рок трајања или је неправилно чуван.

Фото: Shutterstock

Без гомилања

У КУЋНОЈ апотеци би поред редовне терапије (уколико је присутна) требало да се чувају само мале количине основних лекова са режимом издавања без рецепта који би могли да затребају. То су најчешће таблете против болова, пробиотик у случају пролива, пастиле против болова у грлу, лек за снижавање телесне температуре и за случај мањих незгода - антисептик, маст или гел за отоке, газа, завој и фластер.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

МВП бy Моззарт Спорт: Велики избор најбољих спортиста Србије!